صفحه 6      شماره  4157      یکشنبه 16 دی 1397


معاون وزير ورزش و جوانان تأکيد کرد:
وزارت ورزش و جوانان به مشارکت بخش خصوصي نيازمند است
هگمتانه، گروه ورزش: مراسم تکريم رسول منعم مديرکل سابق ورزش و جوانان همدان و معارفه محسن جهانشير به عنوان مديرکل جديد ورزش و جوانان استان همدان صبح ديروز با حضور معاون حقوقي، پارلماني و امور استان‌هاي وزارت ورزش و جوانان، سرپرست معاونت سياسي امنيتي استاندار همدان، شهردار همدان، مديران استان و دبيران سازمان‌هاي مردم‌نهاد امور جوانان اداره ورزش و جوانان در استانداري همدان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار هگمتانه، اميررضا خادم معاون حقوقي، پارلماني و امور استان‌هاي وزارت ورزش و جوانان در اين آيين اظهار کرد: توديع و معارفه يک رويداد بسيار طبيعي است که براي همه افرادي که کرسي خدمت را در اختيار دارند اتفاق مي‌افتد اما مهم آن است که در پايان خدمت خود احساس رضايت از عملکرد خود داشته باشيم. وي رسول منعم مديرکل سابق ورزش و جوانان استان همدان را فردي اخلاق‌مدار توصيف کرد و افزود: ايشان از مديران توانمند ورزش کشور هستند و در طول سال‌ها فعاليت خود در کنار تمام تلاش‌هاي ارزشمندي که انجام داده‌ است، خصوصيت بارز وي رعايت چارچوب‌هاي اخلاقي و آرامش در کار و عمل است.
وي با اشاره به اينکه ورزش کشور همچنان از حضور رسول منعم بهره‌مند خواهد شد، گفت: محسن جهانشير هم در آخرين نظرسنجي صورت گرفته در حوزه مديران فعال و رزشي کشور نفر دوم کشور شد و او در عين جواني فردي بسيار متخصص، پرتلاش، مدبر و مسلط به کار خويش است. وي همچنين در خصوص اولويت‌هاي وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: از مديرکل جديد انتظار مي‌رود تا براي پيشبرد و توسعه ورزش استان با دستگاه‌هاي مختلف و در رأس آنها استانداري و نمايندگان مجلس تعامل داشته باشد.
وي اضافه کرد: موضوع جوانان در کنار ورزش جزء اولويت‌هاي جدي وزارت ورزش و جوانان است که سازمان‌هاي مردم‌نهاد مي‌توانند کمک‌هاي بسياري انجام دهند و نيازمند همراهي آنها هستيم.
خادم حوزه هنرمندان را از ديگر اولويت‌هاي وزارت ورزش و جوانان برشمرد و افزود: در چند سال اخير عليرغم کمبودهاي مالي در مقايسه با ورزش آقايان و با کمترين توجه شاهد رشد تصاعدي نشان‌آوري در حوزه بانوان و موفقيت‌هاي قابل توجه هستيم؛ بنابراين بانوان هم به جهت اينکه نيمي از جمعيت جامعه را تشکيل مي‌دهند و هم به دليل آنکه در فعاليت‌هاي اجتماعي حضور جدي دارند بايد حمايت شوند.
معاون حقوقي، پارلماني و امور استان‌هاي وزارت ورزش و جوانان ضمن تأکيد بر حمايت از بخش خصوصي و سرمايه‌گذاران خاطرنشان کرد: نگاه حمايتي و تشويقي به سرمايه‌گذاران ورزشي بايد جزء اولويت‌هاي اداره کل ورزش و جوانان استان همدان باشد؛ چراکه ما در اين حوزه با مشکلات مالي جدي روبه‌رو هستيم و نيازمند آن هستيم تا با جذب سرمايه زمينه مناسب را فراهم کنيم.
وي ظرفيت ورزشي در استان همدان را بسيار بالا توصيف کرد و گفت: با همفکري، همياري و حمايت مي‌توانيم استان همدان را در رأس موفقيت‌هاي ورزشي ببينيم و اين موضوع دور از انتظار نيست.
وي در پايان سخنان خود ضمن آرزوي توفيق براي مديرکل جديد ورزش و جوانان استان همدان اظهار کرد: حضور شهرداري همدان در اين آيين نشان مي‌دهد که ورزش جزء دغدغه‌هاي شهرداري هم هست.
* ورزش، ديپلماسي موفق در حوزه بين‌المللي است
سرپرست معاونت سياسي امنيتي استاندار همدان نيز در اين آيين ضمن تقدير از زحمات رسول منعم و آرزوي توفيق براي مديرکل جديد ورزش و جوانان استان اظهار کرد: ورزش پديده‌اي است که در آنِ واحد توجه ميلياردها نفر در سراسر جهان را به خود جلب مي‌کند و يا ميليون‌ها انسان را در ورزشگاه‌ها گرد هم مي‌‌آورد.
ابوالقاسم الماسي ادامه داد: هروقت موفقيتي حاصل مي‌شود تمام مردم شاد هستند و به اين پيروزي افتخار مي‌کنند؛ بنابراين انسجام و يکپارچگي اجتماعي از دستاوردهاي مهم ورزش است.
وي تصريح کرد: در حوزه بين‌المللي نيز ورزش در ايجاد وفاق و نزديکي بين ملت‌ها بسيار تأثيرگذار است و صلح و دوستي يکي از ديپلماسي‌هاي موفق ما در حوزه بين‌الملل ورزشي است که تأثير خود را در معادلات فرهنگي، ورزشي و حتي سياسي گذاشته است.
الماسي تأکيد کرد: بايد تمام تلاش خود را به کار گيريم تا از ورزش به عنوان پديده‌اي قدرتمند و تأثيرگذار بهره بيشتري ببريم.
سرپرست معاونت سياسي امنيتي استاندار همدان شور و نشاط حاکم بر ورزش استان در طول اين سال‌ها را حاصل زحمات و تلاش‌هاي رسول منعم دانست و گفت: دولت هم تلاش مي‌کند که با وجود همه کمبودها زيرساخت‌هاي ورزشي و تأسيساتي که براي پيشرفت و توسعه ورزش لازم است را فراهم کند. وي با اشاره به اينکه کشور ما جمعيت جواني دارد، افزود: اين مهم مي‌تواند نقطه قوتي در حوزه ورزش کشور باشد هرچند شايد انتظارات حوزه جوانان آن‌گونه که بايد محقق نشده باشد اما اميدواريم در آينده‌اي نزديک محقق شود.
الماسي با بيان اينکه حوزه جوانان با تغييرات دولت‌ها دستخوش تزلزل و تغييراتي شده بود که در دولت تدبير و اميد مجدداً احيا شد، اضافه کرد: از مديرکل جديد ورزش و جوانان استان درخواست مي‌کنم که به حوزه جوانان و بانوان بسيار توجه کند؛ چراکه اين حوزه‌ها براي دولت بسيار اهميت دارد.
* پيگيري 78 پروژه ورزشي استان
مديرکل سابق ورزش و جوانان استان همدان نيز در اين آيين و در گزارش عملکرد 40 ماهه خود در اداره کل ورزش و جوانان استان همدان اظهار کرد: عليرغم برخي ناملايمات‌ و مشکلات و کمبودهاي مالي که وجود داشت در حوزه توسعه زيرساخت‌هاي ورزشي عمليات اجرايي 78 پروژه ورزشي استان شامل 12 پروژه مربوط به توسعه و نگهداري اماکن ورزشي، 22 پروژه ملي، 43 پروژه استاني با جديت پيگيري شد.
وي ادامه داد: از اين تعداد 17 پروژه در سه سال گذشته به بهره‌برداري رسيد و تعداد 14 پروژه نيز آماده است که در جشن چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي افتتاح مي‌شود. وي در خصوص پروژه‌هاي راکد استان که قبل از سال 94 عمليات اجرايي آن متوقف شده بود نيز گفت: چهار پروژه مهم در طول سه سال گذشته فعال شد و اعتباري بالغ بر 215 ميليارد ريال تا پايان سال 97 هزينه خواهد شد.
منعم در خصوص جذب منابع اعتباري نيز گفت: اعتبارات اداره کل ورزش و جوانان استان همدان از 80 ميليارد ريال در سال 94 به 250 ميليارد ريال در سال 97 افزايش پيدا کرد.
وي افزود: جذب منابع عمراني اداره کل از 70 ميليارد در سال 94 به 100 ميليارد در سال 97 افزايش پيدا کرد که شاهد رشد 30 درصدي هستيم.
منعم ادامه داد: سرانه ورزشي استان همدان از 67 صدم مترمربع در سال 94 به 72 صدم مترمربع در سال 97 افزايش پيدا کرد که با تکميل و بهره‌برداري پروژه‌هاي در دست اجرا اين ميزان سرانه به 78 صدم مترمربع افزايش پيدا خواهد کرد. وي در خصوص بررسي عملکرد اداره کل ورزش و جوانان استان همدان در جهت حصول به سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري در راستاي اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي نيز گفت: تعداد هشت پروژه ورزشي استان شناسايي شد و سه3 پروژه نيز با سرمايه‌گذاري 27 ميليارد ريال و با مشارکت بخش خصوصي به بهره‌برداري رسيد و سه پروژه ديگر نيز در دست واگذاري است. وي تصريح کرد: در واگذاري پروژه‌ها به خيران نيز سه پروژه ورزشي ديگر استان از طريق کمک خيران و با اعتباري بالغ بر هفت ميليارد ريال در استان تکميل شد و به بهره‌برداري رسيد.
وي با اشاره به اينکه 208 مکان ورزشي استان همدان به بخش خصوصي واگذار شده است در خصوص حوزه ورزش مقدماتي استان نيز گفت: با تلاش همه هيأت‌هاي ورزشي استان 510 ميزباني رقابت‌هاي کشوري و 12 رخداد بين‌المللي را شاهد بوديم که از هزار و 992 ورزشکار استان که به اردوهاي تيم ملي دعوت شده بودند تعداد 546 نفر به عضويت تيم‌ ملي درآمدند.
منعم تشريح کرد: کسب دو هزار و 928 عنوان انفرادي کشوري، 293 عنوان تيمي کشوري، 237 عنوان فراملي و بين‌المللي رهاورد قهرمانان استان همدان از رقابت‌هاي کشوري و بين‌المللي بوده است.
وي ادامه داد: در بازي‌هاي آسيايي جاکارتا نيز از مجموع سه نشان کسب شده در دوره قبل به هفت نشان افزايش پيدا کرد که 11 درصد نشان‌هاي کاروان ورزش کشورمان متعلق به قهرمانان استان همدان بود و 28 درصد نشان‌ها نيز متعلق به بانوان استان بود. وي اضافه کرد: در حوزه ورزش همگاني 26 درصد جمعيت استان همدان به فعاليت‌هاي ورزشي گرايش پيدا کردند و در حوزه جوانان نيز تعداد سازمان‌هاي مردم‌نهاد از 42 سمن در سال 94 به 95 سمن در سال 97 افزايش پيدا کرد.
محسن جهانشير مديرکل جديد ورزش و جوانان استان همدان نيز پس از آن که حکم خود را که از سوي مسعود سلطاني‌فر وزير ورزش و جوانان ابلاغ شده بود دريافت کرد، اظهار کرد: اميدوارم توفيق خدمتگزاري و همراهي با جامعه ورزشي استان همدان را داشته باشم و از همه هيأت‌هاي ورزشي و سازمان‌هاي مردم‌نهاد به عنوان بازوان اجرايي اداره کل ورزش و جوانان نيز تشکر مي‌کنم.