صفحه 4      شماره  4155      پنجشنبه 13 دی 1397


کشت گياهان دارويي در 52 هکتار از اراضي نهاوند
هگمتانه، گروه شهرستان: مدير جهاد کشاورزي نهاوند گفت: 52 هکتار از اراضي نهاوند به کشت 18 نوع گياه دارويي اختصاص يافته است.
حسن خردمند اظهار کرد: با توجه به سياست‌هاي دولت مبني بر تنوع کشت و توسعه سطح زيرکشت گياهان کم‌ آب‌بر از جمله انواع گياهان دارويي، اين مهم در دستور کار جهاد کشاورزي شهرستان نهاوند قرار گرفته است.
وي تصريح کرد: با فعاليت‌هاي آموزشي و ترويجي صورت گرفته در شهرستان نهاوند، تعداد زيادي از کشاورزان شهرستان به کشت حدود 18 گونه گياه دارويي از جمله سير، موسير، گل‌محمدي، گل گاوزبان، مرزنجوش، اسطوخودوس، گل هميشه بهار، زعفران، بادرنجبويه و... اقدام کرده‌اند.
وي افزود: در حال حاضر 52 هکتار از اراضي شهرستان نهاوند به زيرکشت انواع گياهان دارويي رفته است؛ به طوري‌که اين محصولات علاوه بر مصرف کم آب در ايجاد اشتغال در منطقه بسيار مؤثر هستند.
خردمند عنوان کرد: در گذشته نسبت به کشت و توليد انبوه گياهان دارويي در نهاوند بين کشاورزان براي فروش شک و ترديد بود ولي در سال‌هاي اخير سطح زير کشت اين محصول در نهاوند به‌ طور چشمگيري افزايش ‌يافته است.
مدير جهاد کشاورزي نهاوند با بيان اينکه نادرترين گونه گياهان دارويي از نظر مرغوبيت در بعضي مناطق نهاوند توليد مي‌شوند، تأکيد کرد: اين محصولات دارويي به صورت‌ خوراکي و دم‌نوش مورد استفاده قرار مي‌گيرند و يا تعدادي از اين گياهان بعد از فرآوري به ‌صورت دارو، پمادهاي مختلف و عرقيجات مختلف به بازار عرضه مي‌شوند.
خردمند گفت: علاوه بر فوايدي که در مورد توليد و مصرف گياهان دارويي گفته شد نبايد رعايت تناوب و تنوع زراعي، ضريب نفوذ نزولات جوي و غني کردن منابع آب سفره‌هاي زيرزميني و خاک، جلوگيري از سيلاب و تخريب مراتع، رونق گردشگري و ايجاد اشتغال را که با کشت گياهان دارويي به وجود مي‌آيد، فراموش شود.
وي بيان کرد: شهرستان نهاوند بزرگترين قطب توليدکننده انواع گياهان دارويي در استان همدان است که مهمترين مشکلات پيش روي آن نبود سرمايه‌گذاري و ايجاد صنايع بسته‌بندي و فرآوري گياهان دارويي و توسعه صادرات و استفاده از روش‌هاي نوين است.