صفحه 4      شماره  4155      پنجشنبه 13 دی 1397


نماينده مردم نهاوند در مجلس خبر داد
دانشگاه دولتي نهاوند دهه فجر امسال افتتاح مي‌شود
هگمتانه، گروه شهرستان: نماينده مردم نهاوند در مجلس شوراي اسلامي گفت: دانشگاه دولتي نهاوند در دو سال و با اعتباري بيش از 9 ميليارد تومان ساخته شد که دهه فجر امسال افتتاح مي‌شود.
حسن بهرام‌نيا در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در بحث توسعه دانشگاه‌ها علاوه بر گسترش رشته‌اي و افزودن دو رشته کارشناسي به دانشکده فني حاج حشمت نهاوند، مجوز تشکيل دانشکده فني دختران براي نهاوند نيز از وزارت علوم اخذ شده است.
وي تصريح کرد: از مهر سال آينده دانشکده فني حاج حشمت نهاوند براي خانم‌ها نيز در شش رشته کارداني و کارشناسي پذيرش دانشجو خواهد داشت.
بهرام‌نيا افزود: دانشگاه دولتي نهاوند ظرف دو سال و با اعتباري بيش از 9 ميليارد تومان ساخته شد که در دهه فجر امسال با حضور مسؤولان کشوري افتتاح خواهد شد و همچنين رشته‌هاي مهندسي فيزيک، مترجمي زبان انگليسي، حقوق و کسب و کارهاي کوچک به رشته‌هاي دانشگاه ملي نهاوند افزوده خواهند شد.
وي عنوان کرد: خوشبختانه در يکي دو سال گذشته در شهرستان يک هم آوايي به‌ وجود آمده و من براي رسيدن به نتيجه و هدف به کار جمعي معتقدم و از همه ظرفيت‌ها و سلايق براي جبران عقب‌ماندگي‌هاي شهرستان استفاده کرده‌ايم و خوشبختانه در برخي زمينه‌ها فاصله عقب ماندگي از توسعه يا از بين رفته يا کمتر شده است.
عضو کميسيون انرژي مجلس بيان کرد: با استفاده از ظرفيت و توان وزيران، معاونان وزرا، استاندار، معاونان وي، مديران کل استاني و ساير مسؤولان شهرستان گام‌هاي مثبتي براي شهرستان برداشته‌ايم و تلاش‌هاي بسياري صورت پذيرفته که فاصله تا افق مطلوب کمتر شود.
بهرام‌نيا گفت: سد گرين مطالبه مهم مردم شهرستان بود که با وجود ناهموار بودن شرايط با تلاش توانستيم اين پروژه را احيا کنيم.
وي اظهار کرد: اين پروژه با دو روش پيمانکاري(سه عاملي) با اعتبار 175 ميليارد و در صورت کافي نبودن اعتبارات دولتي با استفاده از ظرفيت بخش خصوصي (فاينانس) با اعتبار 375 تا 400 ميليارد تومان ادامه خواهد يافت و اين پشتيباني مزيتي است که هر طرح و پروژه‌اي ندارد.
بهرام‌نيا تأکيد کرد: در طراحي سد حفظ حالت گردشگري منطقه و حفظ امکان جريان سرچشمه سراب گاماسياب لحاظ شده و حجم مخزن سد 22.1 ميليون مترمکعب که 19 ميليون مترمکعب آن به شرب، 3.1 ميليون مترمکعب به صنعت و 35 ميليون مترمکعب از جريان آب و سرريز سد به عنوان حق‌آبه کشاورزي استفاده مي‌شود.
وي تصريح کرد: پتروشيمي(از صنايع وابسته به آب) سهم نهاوند بود که در سال‌هاي گذشته به علت عدم پيگيري آن ‌را از نهاوند گرفتند و به همدان بردند اما با احداث سد گرين با کاربري شرب، صنعت و کشاورزي، زيرساخت اين‌گونه پروژه‌ها در شهرستان را فراهم مي‌کند.
بهرام‌نيا افزود: بارها عنوان کرده‌ايم که آب سد گرين فقط براي مصرف در شهرستان است و به لحاظ جغرافيايي، اختلاف سطح و ارتفاع امکان انتقال آب از نهاوند به همدان وجود ندارد و شهرهاي ديگر هم در اطراف خود سدها و منابع مختلفي دارند که طرح اين موضوع کاملا منتفي است.
نماينده مردم نهاوند در مجلس بيان کرد: براي بهره‌مندي مردم شهرستان از آب شرب سالم در حال حاضر و همزمان با شروع کار سد کار احداث تصفيه خانه نيز در محل سراب گاماسياب آغاز شده است.