صفحه 2      شماره  4102      یکشنبه 6 آبان 1397


با همکاري شورا و شهرداري با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان صورت مي‌گيرد
ايجاد گذر «فرهنگ و هنر» در همدان
هگمتانه، گروه خبر همدان: رئيس کميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلامي شهر همدان گفت: به زودي تفاهم‌نامه همکاري شورا و شهرداري با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان همدان پيرامون ايجاد گذر «فرهنگ و هنر» در اين شهر منعقد مي‌شود.
به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر همدان، رضوان سلماسي در کميسيون فرهنگي اجتماعي شورا اظهار کرد: در اين طرح از فضاهاي موجود شهري براي اجراي برنامه‌هاي فرهنگي و هنري استفاده مي‌شود.
سلماسي افزود: در اين خصوص لازم است مديريت شهري با فرهنگ و ارشاد اسلامي استان جلسه مشترکي را براي مشخص کردن مکان‌هاي پيشنهادي ايجاد گذر «فرهنگ و هنر» برگزار کرده و نرم افزار اجراي طرح هم تعريف شود.
وي با اشاره به اهميت ايجاد پاتوق‌هاي (پاويون‌هاي) فرهنگي، اظهار کرد: اين پاتوق‌ها بايد بر اساس اصول شهرسازي و متناسب با فرهنگ شهر ايجاد شود و کارکرد فرهنگي و هنري آن بسيار قوي باشد.
رئيس کميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي شهر همدان ادامه داد: گذر فرهنگ و هنر قابليت تحقق اهداف فرهنگي را دارد و بايد فضاي مناسبي براي آن به منظور حضور بيشتر شهروندان فراهم شود.
سلماسي معتقد است: توجه به حوزه فرهنگ و بهره‌مندي هنرمندان و مردم از فضاهاي فرهنگي نه تنها در نوع نگاه، روش و تغيير رفتار و فرهنگ شهروندان مؤثر است بلکه در رونق اقتصادي هم بسيار تأثيرگذار است؛ زيرا با کمک به فعاليت‌هاي هنرمندان به ايجاد فضاي کسب وکار در اين حوزه و اشتغالزايي هم کمک کرده‌ايم.
وي همچنين با تأکيد بر به‌کارگيري نيروهاي متخصص در حوزه فرهنگي، يادآور شد: توجه به اين موضوع موجب مي‌شود کارها و اقدامات فرهنگي و هنري به درستي تدوين و اجرايي شود؛ همچنين اين اقدامات بر اساس نياز و خواسته اقشار مختلف مردم بوده است و به همين دليل بايد اثربخشي بيشتري را در جامعه داشته باشد.
سلماسي در ادامه با اشاره به فعاليت و مشکلات تيم فوتبال شهرداري همدان، با تأکيد بر اينکه شوراي شهر همدان مخالف ادامه فعاليت اين تيم نيست، معتقد است: اگر در ليگ‌هاي حرفه‌اي تيم‌داري مي‌کنيم، پس بايد نگاه حرفه‌اي به آن داشته باشيم.
وي با بيان اينکه تيم فوتبال شهرداري همدان نيازمند حمايت است، افزود: بايد همه ما کمک کنيم تا اين تيم قدرت گرفته و به رده‌هاي بالاتر جدول و حتي دسته اول صعود کند تا بودجه‌اي که شهرداري هزينه مي‌کند و همينطور تلاش و زحمات بازيکنان و کادر ورزشي، نتيجه بخش باشد.
رئيس کميسيون اقتصاد، سرمايه‌گذاري و گردشگري شوراي شهر همدان هم در اين جلسه با بيان اينکه در شهر همدان ظرفيت و مکان‌هاي مناسبي براي حضور هنرمندان و اجراي برنامه‌هاي فرهنگي ايجاد شده است، گفت: پياده‌راه‌ها از جمله اين ظرفيت هاست که بايد مورد استفاده مناسبي قرا بگيرند.
حسين قراباغي با اشاره به انتخاب همدان به عنوان ميزبان چهلمين اجلاس جهاني گردشگري، اظهار کرد: دليل اين انتخاب پيشينه همدان و وجود ظرفيت‌هاي تاريخي، فرهنگي و گردشگري است که بايد از اين فرصت اجلاس براي معرفي همدان بهره گرفت.
وي همچنين در خصوص ايجاد گذر فرهنگ و هنر بيان کرد: همدان به دليل ايجاد فضا و مکان‌ها محدوديتي در اجراي اين طرح ندارد، بلکه نيازمند تدوين نرم افزار اجراي طرح است.
معاون فرهنگي و رسانه‌اي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان همدان هم در اين جلسه با اعلام اينکه گذر «فرهنگ و هنر» در همدان ايجاد مي‌شود، گفت: طبق هماهنگي‌هاي صورت گرفته و تعامل با شورا و شهرداري، انعقاد تفاهم نامه بين اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان و شهرداري همدان در خصوص ايجاد گذرهاي فرهنگ و هنر و بازارچه‌هاي هنري منعقد مي‌شود.
مجيد فروتن اضافه کرد: در گذر فرهنگي برنامه‌هاي مختلف فرهنگي و هنري مانند اجراي موسيقي، برپايي فروشگاه محصولات فرهنگي و هنري و اجراي نمايش انجام مي‌شود.
فروتن اضافه کرد: هدف از ايجاد گذر «فرهنگ و هنر» اين است که اگر پروژه‌اي در فضاهاي مديريت شهري اجرا مي‌شود، پيوست‌نگاري فرهنگي داشته باشد تا بتوانيم در فضاي ايجاد شده برنامه‌هاي فرهنگي هم اجرا کنيم.
گفتني است؛ در اين جلسه مقرر شد شهرداري همدان در جلسه مشترکي با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان مکان پيشنهادي ايجاد گذر «فرهنگ و هنر» را براي انتخاب فضا و نيز تعريف نرم افزار فرهنگي آن، معرفي کند.