صفحه 2      شماره  4011      شنبه 16 تیر 1397


معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي همدان:
سيگار از علل اصلي مرگ همداني‌ها
رتبه سوم همدان در حذف قليان از اماکن سقف‌دار
هگمتانه، گروه خبر همدان: معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي همدان گفت: متأسفانه سيگار يکي از عوامل مهم مرگ در همدان تشخيص داده شده است.
به گزارش خبرنگار هگمتانه، جلال‌الدين اميري پيش از ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر افزود: متأسفانه سيگار مهمترين عامل بيماري غيرواگير و عامل مرگ در استان است. 
اميري اظهار کرد: همدان دومين يا سومين استان مصرف‌کننده سيگار شناخته شده و اين رتبه هر سال تکرار مي‌شود. وي افزود: با اقدامات صورت گرفته اکنون همدان جزء سه استاني است که قليان را از مراکز مسقف حذف کرده است.
اميري از پوشش 95 درصدي جمعيت استان در سامانه سيب خبر داد و با بيان اينکه تاکنون 72 درصد جمعيت خدمات دريافت کرده‌اند، افزود: در حال حاضر مرکز بهداشت استان به غربالگري سه نوع سرطان به صورت رايگان مي‌پردازد. وي گفت: تاکنون 230 پروژه بهداشتي در استان اجرايي شده که تا پايان تابستان 54 مورد نيز اجرايي مي‌شود.
وي بيان کرد: 160 ميليارد تومان اعتبار تعريف شده براي پروژه‌ها بوده که 50 درصد آن را وزارت بهداشت برعهده گرفت و شهرداري و استاندار همدان در اين زمينه حمايت‌هاي خوبي داشته‌اند.
مدير اداره نظارت بر درمان معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکي همدان هم از وجود 140 مراکز متادون‌تراپي زير نظر معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکي خبر داد.
گودرزي افزود: بزرگترين مشکل ما در حوزه مواد مخدر بکارگيري افراد بعد از ترک اعتياد است.
*درمان 27 هزار معتاد در 140 مرکز متادون‌تراپي همدان
نائب رئيس صنف درمانگران اعتياد همدان نيز از درمان 27 هزار معتاد در 140 مرکز متادون تراپي همدان خبر داد.  مهدي موالات افزود: در حال حاضر 140 مرکز متادون‌تراپي در استان وجود دارد.
موالات گفت: در اين مراکز 27 هزار و 650 نفر را مورد درمان قرار داده‌ايم که با اين کار اين تعداد را از چرخه قاچاقچيان جدا کرده‌ايم.
معاون اجرايي معاونت اجتماعي دانشگاه علوم‌ پزشکي همدان نيز در پاسخ به سؤال خبرنگار هگمتانه در زمينه اجراي برنامه‌هاي پيشگيرانه و آموزشي مصرف قليان گفت: در حوزه جمع‌آوري قليان در استان شاهد اتفاقات خوبي بوده‌ايم اما همچنان قشر خاصي به صورت شخصي از آن استفاده مي‌کنند.
محمد حق‌جو افزود: بايد آسيب‌شناسي در اين زمينه صورت گيرد چراکه هرآنچه در زمينه جمع‌آوري قليان تلاش کنيم خيلي موفق نخواهيم بود مگر اينکه آموزش به افراد در کنار آن مورد توجه باشد.
وي به حمايت مالي و آموزشي مجمع خيرين سلامت اشاره کرد و افزود: تشکيل کانون‌هاي سلامت محلات را در دستور کار داريم.
*وجود 150 معتاد متجاهر در همدان
دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان نيز با بيان اينکه همدان کمتر از 150 معتاد متجاهر دارد، گفت: استان همدان رتبه بيست و دوم اعتياد را دارد که سنين 14 تا 65 سال را درگير خود کرده است.
سيدرسول حسيني گفت: تعداد معتادان متجاهر استان همدان در 30 شهر و يک‌هزار و 73 روستا و 9 شهرستان، کمتر از 150 نفر است و 50 درصد شاکيان آن هم خصوصي تکراري هستند که والدين و اعضاي خانواده‌ را شامل مي‌شوند.
وي با اشاره به اينکه سه مشکل در کنترل مصرف مواد مخدر در استان وجود دارد، افزود: در اين راستا بايد آئين نامه مراقبت بعد از خروج زندانيان را چه بعد از زندان و چه در بعد از مرکز ماده 16 اجرايي کنيم و متولي اين اقدام معاونت پيشگيري از وقوع جرم دادگستري است که ما نيز در کنار آنها هستيم.
حسيني با بيان اينکه متأسفانه بستر آموزش را براي افراد فراهم نکرده‌ايم، گفت: در قالب تفاهم‌نامه با اداره‌کل آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي استان قراردادي منعقد شده که بهبوديافتگان، افراد در معرض خطر و خانواده‌هاي آسيب ديده به صورت رايگان آموزش ببينند.
دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان همدان با بيان اينکه بايد براي بانوان معتاد در قالب سازمان‌هاي مردم‌نهاد ورود کرد گفت: بايد دانشگاه عاري از مواد دخاني را اجرا کنيم.