صفحه 2      شماره  4011      شنبه 16 تیر 1397


حاجي بابايي نماينده مردم همدان در جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتي استان:
وضعيت درآمد کشور مناسب است
درآمد پتروشيمي‌ها 100 درصد و درآمد مس 70 درصد افزايش يافته است 
 اتصال ريلي همدان به ملاير با 600 ميليارد تومان اعتبار
هگمتانه، گروه خبر همدان: نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي گفت: وزارت راه و شهرسازي 600 ميليارد تومان اعتبار براي اتصال ريلي همدان به ملاير در نظر گرفته که 72 کيلومتر تا ملاير ريل‌گذاري مي‌شود.
به گزارش خبرنگار هگمتانه، حميدرضا حاجي‌بابايي ظهر پنج‌شنبه در جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتي استان همدان با بيان اينکه ريشه مشکلات اقتصادي کشور بي‌عدالتي است، گفت: نمي‌توان مشکلات کشور را به دولت‌هاي قبلي و يا کنوني ارتباط داد.
وي حل مشکلات کشور را در گرو مقابله با فساد، بي‌عدالتي، قاچاق و... عنوان و اظهار کرد: مردم از عملکردها ناراضي هستند و اقدام به جابه‌جايي دو تن سکه در کشور قابل قبول نيست و چه بسا افرادي با اين اقدام به دنبال التهاب‌آفريني و برهم زدن فضا هستند.
وي با تأکيد بر اينکه در عمليات سنگيني به نام جنگ اقتصادي قرار گرفتيم که فرماندهي واحد مي‌خواهد، ابراز کرد: دود سفيد تنگه هرمز اول بايد براي ايران و بعد کشورهاي منطقه بالا برود.
حاجي‌بابايي با بيان اينکه دست کساني که در جنگ اقتصادي به مردم خنجر زدند رو مي‌شود، ابراز کرد: کسي که در اين موقعيت کوچک‌ترين کم‌کاري کند خائن است.
وي در ادامه با اشاره به اينکه در همدان نيز موجي از گراني‌ها به راه افتاده است، ابراز کرد: ستاد تنظيم بازار بايد در اين راستا وارد عمل شود زيرا تحريک‌کنندگان گراني را از خارج و داخل هدايت مي‌کنند.
رئيس فراکسيون نمايندگان ولايي مجلس با اشاره به اينکه طي 10 روز گذشته جلسات مهمي در تهران با حضور مسؤولان استان و براي حل مشکلات همدان برپا شد، عنوان کرد: ايجاد منطقه ويژه مبتني بر فناوري برتر در همدان يکي از نتايج اين جلسات است که بر همين اساس کشور به چهار قطب تهران، شيراز، تبريز و همدان تقسيم مي‌شود.
حاجي‌بابايي در بخش ديگر سخنانش به جلسه‌اي با حضور وزير نفت هم اشاره و بيان کرد: در خصوص پالايشگاه نفت همدان مشکل خط انتقال نفت از خوزستان به همدان باقي مانده بود که با تعهد وزير نفت اين مشکل حل شد.
وي با اشاره به اينکه بررسي مشکلات در پتروشيمي استان، شرکت توليد نشاسته همدان و... نيز حل شد، گفت: بررسي وضعيت راه‌آهن همدان- ملاير از جمله موارد مطرح شده بود که طي دو هفته آينده کلنگ اين پروژه به زمين مي‌خورد.
وي با اعلام اينکه با بررسي‌هاي انجام شده حلقه مفقوده راه‌آهن غرب کشور، اتصال ريلي همدان به ملاير است، افزود: وزارت راه و شهرسازي 600 ميليارد تومان اعتبار براي آن در نظر گرفته که 72 کيلومتر تا ملاير ريل‌گذاري مي‌شود.
حاجي‌بابايي به راه‌اندازي راه‌‌آهن همدان به تهران و تندرو شدن اين مسير هم اشاره‌ کرد و گفت: اجراي بزرگراه در مسير عليصدر به همدان از ديگر موضوعات مطرح شده بود که انتقال ايستگاه راه‌آهن به داخل شهر نيز مورد طرح قرار گرفت.
نماينده مردم همدان در خانه ملت عنوان کرد: وضعيت درآمد کشور مناسب است به طوري که درآمد پتروشيمي کشور 100 درصد و درآمد مس 70 درصد افزايش يافته است.
حاجي‌بابايي افزود: با تحريم‌ها و تهديدات دشمن، براي ايران، حتي اگر صادرات نفت کشور به يک ميليون و 900 هزار بشکه برسد، درآمد ارزي کشور تنها 3 ميليارد دلار کاهش مي‌يابد.
* عراقي: برگزاري نشست سفراي مقيم ايران در همدان
معاون امور عمراني استاندار همدان نيز در ادامه جلسه، از سفر سفراي خارجي مقيم ايران به همدان در هفته آينده خبر داد و ابراز کرد: استفاده از ظرفيت‌هاي گردشگري براي ايجاد اشتغال و ثروت از اهداف مهم برگزاري رويدادهاي 2018 است.
محمودرضا عراقي با اشاره به اينکه راه‌آهن همدان به تهران تا يک ماه آينده راه‌اندازي مي‌شود، تصريح کرد: جشن پايان گازرساني و ايجاد راه‌هاي روستايي به روستاهاي بالاي 20 خانوار امسال برگزار مي‌شود که 5 ميليارد تومان اعتبار براي اين پروژه در نظر گرفته شده است.
* قياسي: رتبه اول همدان در حوزه پرداخت و جذب تسهيلات روستايي در کشور
معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار همدان نيز در اين جلسه با بيان اينکه تعهد ايجاد اشتغال استان 19 هزار شغل در بخش‌هاي مختلف کشاورزي، صنعتي و خدماتي است، گفت: از سال 96 تا پايان خردادماه امسال 28 هزار و 335 شغل در استان ايجاد شده است.
رضا قياسي با اشاره به اينکه 3 هزار و 500 شغل در بخش مسکن ايجاد شده است، تصريح کرد: در حوزه اشتغال روستايي در استان 70 ميليارد تومان و اشتغال فراگير 51 ميليارد تومان تسهيلات پرداخت شده است.
وي با اعلام اينکه در بخش تفاهم‌نامه روستايي نيز 47 ميليارد تومان طرح عقد قرارداد داريم، گفت: همدان در حوزه پرداخت و جذب تسهيلات روستايي رتبه اول را در کشور دارد.
* صيدايي: ممنوعيت خريد و استفاده از 486 کالاي خارجي
رئيس سازمان برنامه و بودجه استان همدان هم با بيان اينکه ممنوعيت خريد و استفاده از 486 نوع کالاي خارجي که مشابه داخلي دارند به دستگاه‌هاي اداري اعلام شده است، به تأکيدات رهبر انقلاب در خصوص هم‌افزايي سران سه قوه اشاره و بيان کرد: اقتصاد مقاومتي يکي از روش‌هاي مؤثر براي ايستادگي در مقابل تهديدهاي کنوني است.
سيد اسکندر صيدايي عنوان کرد: استاندار همدان در ابتداي سال با ارسال دستورالعمل و بخشنامه‌اي به ادارات مديريتي منابع، صرفه‌جويي، ممنوعيت خريد کالاي خارجي و جايگزيني کالاهاي داخلي را ابلاغ کرد.
* رضواني‌جلال: ساخت 200 هزار تن سردخانه در همدان
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان همدان هم در اين جلسه به ظرفيت سردخانه‌اي استان اشاره و بيان کرد: در حال حاضر ظرفيت سردخانه‌ها 155 هزار تن است که 200 هزار تن نيز در حال ساخت است.
منصور رضواني‌جلال گفت: استان همدان داراي 102 هکتار ظرفيت گلخانه است که تا پايان امسال 10 هکتار به ظرفيت آن افزوده مي‌شود.
وي در ادامه به کشت نشاء چغندرقند در شهرستان‌هاي اسدآباد و فامنين اشاره کرد و گفت: با اجراي اين طرح 40 درصد در مصرف آب براي کاشت چغندرقند صرفه‌جويي مي‌شود.
وي اظهار کرد: در حال حاضر 145 هکتار از اراضي استان زير کشت گل محمدي، 140 هکتار زعفران و 180 هکتار پسته است که همه از محصولات کم آب‌بر هستند.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان هم با اعلام اينکه طي سال‌هاي گذشته تأمين ارز از طريق صرافي‌ها بود، گفت: اما در وضعيت کنوني ارز 4 هزار و 250 توماني براي کالاهاي اساسي و ورود کالاهاي خانگي استفاده مي‌شود.
حميدرضا متين با اشاره به اينکه امکان ارائه ارز با مشکل مواجه شده است و بخش زيادي از صادرات از طريق پيله‌وري انجام مي‌شود، افزود: مشکل واحدهاي توليدي تأمين ارز متقاضيان است که با تصميمات اخير به زودي حل مي‌شود.