صفحه 4      شماره  4007      دوشنبه 11 تیر 1397


افتتاح نيروگاه خورشيدي ساختمان اداري شرکت آبفاي استان همدان
هگمتانه، گروه رويداد: نيروگاه خورشيدي ساختمان اداري شرکت آب و فاضلاب استان همدان با حضور سياحي مديرکل دفتر تحقيقات شرکت آب و فاضلاب کشور و قناد مشاور معاون مهندسي و توسعه شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور افتتاح شد.
به گزارش هگمتانه به نقل از روابط عمومي آبفاي استان همدان، مدير عامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان در اين باره گفت: با توجه به بند يک تصويب نامه هيأت وزيران و نامه استانداري همدان، وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکت‌هاي دولتي و نهادهاي غير دولتي موظفند حداقل 20 درصد برق مصرفي ساختمان‌هاي خود را از طريق انرژي‌هاي تجديدپذير تأمين کنند و در صورت عدم اجراي پروژه، وزارت نيرو ناگزير خواهد بود تعرفه برق مصرفي را بر اساس نرخ خريد تضميني برق از نيروگاه‌هاي تجديدپذير اعمال کند.
سيدهادي حسيني‌بيدار گفت: بر اين اساس شرکت آبفاي استان همدان در راستاي تحقق اهداف توسعه اقتصادي، اجتماعي، زيست محيطي و توسعه پايدار اقدام به احداث نيروگاه خورشيدي به ظرفيت 20 کيلو وات در ساختمان ستاد شرکت کرده است.
حسيني بيدار افزود: در اين پروژه با عقد قراردادي به مبلغ يک ميليارد و 130 ميليون ريال با شرکت گلنور اصفهان و از اعتبارات عمراني شرکت عمليات اجرايي اين نيروگاه خورشيدي ساختمان اداري شرکت آبفاي استان را آغاز کرده و اين نيروگاه پس از نصب از تاريخ 30 دي سال 96 راه‌اندازي شده و در مدار بهره‌برداري قرار گرفته است.
مديرعامل آبفاي استان همدان گفت: نيروگاه خورشيدي احداث شده در شرکت آبفاي استان همدان از نوع متصل به شبکه(on-grid) بوده، از مزيت اصلي اين شبکه سادگي، اجزاي اصلي کمتر، ارزان‌تر بودن، سهولت در نصب و طول عمر بالا است.
وي افزود: در شبکه‌هاي متصل به شبکه انرژي مازاد توليدي را مي‌توان به شبکه برق سراسري تزريق کرده و از اين طريق اين انرژي را به ارگان مربوطه فروخته و کسب درآمد کرد؛ از اين رو از لحاظ بحث توجيه اقتصادي و بازگشت سرمايه شبکه‌هاي متصل به شبکه در اولويت قرار مي‌گيرند، قيمت برق توليدي خريداري شده توسط شرکت توزيع برق جهت مشترکان نيروگاه خورشيدي با ظرفيت 20 کيلو وات و کمتر 8000 ريال بر کيلووات ساعت است.
وي تجهيزات مورد استفاده در احداث نيروگاه را 61 عدد پنل خوشيدي به ابعاد 100*160 سانتيمتر(ماکزيمم توان هر پنل 325 وات)، دو دستگاه اينورتر جهت تبديل ولتاژ مستقيم به برق متناوب، تابلو برق حفاظتي، سيم، کابل و متعلقات عنوان کرد.
حسيني بيدار افزود: ظرفيت نيروگاه 20 کيلووات و توليد آن در سال 35 هزار کيلو وات و قيمت خريد برق 8 هزار ريال است.
وي ميزان صرفه‌جويي و فروش به شرکت برق را 280 ميليون ريال و هزينه اوليه را يک ميليارد و 130 ميليون ريال عنوان کرد.