صفحه 3      شماره  3948      دوشنبه 27 فروردین 1397


اسد در ديدار با نمايندگان پارلمان روس:
دمشق زرادخانه شيميايي ندارد
حمله به سوريه يک اقدام خصمانه است
هگمتانه، گروه ايران و جهان: رئيس جمهور سوريه در جريان ديدار با چند نماينده پارلمان روس تأکيد کرد که سوريه زرادخانه شيميايي در اختيار ندارد.
چند نماينده پارلمان روس روز شنبه در دمشق با بشار اسد رئيس جمهور سوريه ديدار و گفت‌وگو کردند.
شبکه خبري الميادين گزارش داد که يکي از اين نمايندگان اعلام کرده است که بشار اسد در ديدار با آنان، حمله آمريکا، فرانسه و اانگليس به سوريه را يک اقدام خصمانه توصيف کرده است.
به گفته وي، رئيس جمهور سوريه صلاح نميداند که به بيانيه وزارت خارجه آمريکا، واکنشي داشته باشد؛ بيانيه‌اي که در آن از سوريه خواسته شده است که از زرادخانه شيميايي خود پرده بردارد.
ساير نمايندگان پارلمان روسيه به نقل از رئيس حمهور سوريه اعلام کردند که دمشق با کمک مسکو زرادخانه شيميايي خود را از بين برده است.
يک عضو ديگر از اعضاي پارلمان روسيه به نقل از اسد اعلام کرد که پدافند هوايي سوريه، کارآمدي خود را نشان داد و شهروندان سوري نيز ديگر از ناتو بيم ندارند.
بامداد شنبه آمريکا، فرانسه و انگليس به مواضعي در مرکز و حوالي شهر دمشق حمله موشکي کردند که پدافند موشکي سوري توانست از 103 موشک شليک شده 71 را رهگيري و منهدم کند.
اين مسئله واکنشهاي بسياري در محافل بين الملل به همراه داشت. «حسن روحاني» رئيس جمهوري اسلامي ايران در جريان تماس تلفني با اسد اين حملات را محکوم و تأکيد کرد که ايران همچنان در کنار سوريه و ملت آن ايستاده و اطمينان دارد که اين تجاوز نمي‌تواند خدشه‌اي در اراده ملت سوريه در مبارزه با تروريسم وارد کند. 
اسد نيز اظهار کرد که اين تجاوز، نتيجه آگاهي قدرتهاي استعماري غرب و حامي تروريسم از اين مسئله بود که کنترل خود در سوريه را از دست داده‌اند و در عين حال احساس مي‌کند که اعتبار خود را مقابل ملت‌هاي خود و مردم دنيا از دست داده‌اند. اين تجاوز بعد از شکست تروريست‌ها در محقق کردن اهداف اين قدرت‌ها واقع شد و اينها خودشان را وارد جنگ سوريه کردند. 
رئيس جمهور سوريه تأکيد کرد که تجاوز آمريکا، انگليس و فرانسه، نتيجه‌اي جز جزم‌تر شدن عزم سوريه و ملت آن در مبارزه با تروريسم و سرکوب آن در وجب به وجب خاک سوريه در پي نخواهد داشت.