صفحه 4      شماره  3934      سه شنبه 22 اسفند 1396


گزارش رئيس پليس راهنمايي و رانندگي از آمار‌هاي ترافيک
همدان سومين استان در برخورد با تخلفات رانندگي
هگمتانه، گروه شهرستان: رئيس پليس راهنمايي و رانندگي همدان گفت: همدان سومين استان در برخورد با تخلفات رانندگي در کشور است.
علي فکري روز گذشته در جمع خبرنگاران با بيان اينکه امسال تعدادي خودروهاي کشور به 22 ميليون و تعداد موتورسيکلت‌ها به 11 ميليون رسيد، در حالي که کمتر از 10 سال هفت ميليون خودرو داشتيم، اظهار کرد: چند سال پيش با وجود هفت ميليون خودرو شاهد فوت 28 هزار نفر در تصادفات بوديم اما امروزه با اقدامات پيشگيرانه و آموزش‌هاي لازم به 15 هزار و 400 نفر فوتي رسيده هرچند بايد باز کاهش پيدا کند.
وي از کاهش 10 درصدي تعداد تصادفات در معابر شهري همدان طي 11 ماه اخير خبر داد و افزود: همدان جزء سومين استان در برخورد با تخلفات رانندگي در کشور شناخته شده است.
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي همدان با اشاره به اينکه امسال 70 نفر در تصادفات رانندگي جان خود را از دست داده‌اند که سال گذشته 74 نفر بود و 10 درصد کاهش داشته است، گفت:‌ امسال دو هزار و 643 مورد تصادف جرحي گزارش شده که سال گذشته دو هزار و 554 مورد بوده و سه درصد افزايش داشته است.
وي با بيان اينکه امسال 36 عابر پياده فوت کرده‌‌اند، گفت:‌ 24 موتورسيکلت‌سوار، 10 راننده و سرنشين خودرو امسال در اثر تصادف فوت کرده‌اند که در اين دو مورد با چالش مواجه هستيم.
فکري با اشاره به اينکه متأسفانه موتورسواران فوت شده، قشر جواني بوده‌اند و اکثراً بين 14 تا 40 سال سن داشته‌اند، افزود: 18 درصد تصادفات استان در صحنه رخ داده که ميانگين کشوري 50 درصد بوده است.
* 76درصد فوتي‌هاي تصادفات در مراکز درماني رخ داده است
وي با بيان اينکه در مراکز درماني 76 درصد افراد فوت کرده‌اند که ميانگين کشوري 41 درصد است و وضعيت استان خوب نيست که بايد ريشه‌يابي دقيقي در اين زمينه صورت گيرد، گفت:‌ پنج درصد افراد در همدان حين انتقال فوت کرده‌اند که ميانگين کشوري شش درصد است.
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي همدان با اشاره به اينکه ميانگين کشوري فوتي موتورسوار 36.2 درصد گزارش شده که در همدان 36 درصد است، گفت: ميانگين کشوري فوتي‌هاي عابرپياده 45 درصد بوده که در همدان 50 درصد عنوان شده است.
وي با بيان اينکه تعداد فوتي‌هاي عابرپياده همدان از ميانگين کشوري بالاتر است و اين نيازمند آرام‌سازي، ايجاد گذرگاه‌هاي عابرپياده، سرعتکاه‌‌ها، فنس‌کشي‌ها و... است، خاطرنشان کرد:‌ ميانگين کشوري تصافات خودروها 18 درصد و استاني 14 درصد است.
فکري با اشاره به آمار مجروحان تصادفات در معابر درون‌شهري، گفت: بيشترين آمار متأسفانه مربوط به موتورسواران بوده که شايد از عابران نيز پيشي گرفته‌اند.
وي با بيان اينکه امسال يک‌هزار و 79 راکب و 306 ترک‌نشين موتورسيکلت دچار حادثه شده‌اند، افزود: يک‌هزار و 90 نفر از عابران پياده، 242 نفر از رانندگان خودرو و 363 نفر سرنشين خودرو امسال در همدان مجروح شده‌اند.
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي همدان تصريح کرد: سه هزار و 80 نفر از مجروحان تصادفات رانندگي در مراکز درماني بستري شده‌اند که نسبت به سال گذشته 82 نفر يعني سه درصد رشد داشته است.
وي با بيان اينکه امسال در بلوار شهيدهمداني 9 نفر فوت و 76 نفر مجروح شده‌اند، گفت: در بلوار ارتش با وجود اينکه نرده‌کشي انجام شده، باز با آمار فوتي مواجه بوده‌ايم هرچند کاهش نيز داشته است.
فکري به فوت چهار نفر و مجروحيت 57 نفر طي امسال در بلوار ارتش اشاره کرد و افزود:‌ در بلوار امام خميني (ره) شاهد دو فقره تصادف فوتي بوده‌ايم و 76 نفر مجروح شده‌اند.
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي همدان با اشاره به اينکه در بلوار آيت‌ا... نجفي دو فقره تصادف فوتي رخ داده و 42 فقره تصادف جرحي، بيان کرد: در بلوار آزادگان به عنوان پنجمين نقطه حادثه‌خيز همدان، دو فقره فوتي و 24 فقره تصادف جرحي گزارش شده است.
وي با بيان اينکه در بلوار بعثت يک فقره تصادف فوتي و 46 فقره تصادف جرحي گزارش شده است، افزود:‌ بيشترين عامل تصادفات عدم توجه به جلو عنوان شده که با آمار يک‌هزار و 276 مورد مواجه هستيم و 38 درصد تصادفات را به خود اختصاص داده است.
فکري با اشاره به اينکه 22 درصد علت تصادفات عدم رعايت حق تقدم بوده است، گفت: حرکت با دنده عقب 142 مورد تصادف يعني معادل چهار درصد از علت تصادفات را به خود اختصاص داده است.
وي با بيان اينکه دو هزار و 281 مورد تصادف يعني 55 درصد توسط سواري‌ها رخ داده است، خاطرنشان کرد: 521 مورد تصادف معادل 16 درصد توسط موتورسيکلت‌ها رخ داده است.
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي همدان با اشاره به اينکه هفت درصد تصادفات توسط وانت بارها اتفاق افتاده است، افزود: 128 فقره تصادف يعني چهار درصد توسط کاميون‌ها امسال گزارش شده است.
*58 درصد تصادفات همدان در بلوارها اتفاق افتاده است
فکري با بيان اينکه طي 11 ماه اخير 58 درصد تصادفات در بلوارها اتفاق افتاده است، گفت: 35 درصد در خيابان‌ها، 10 درصد ميدان‌ها و سه درصد در تقاطع‌ها اتفاق افتاده است.
وي با اشاره به اينکه 83 درصد تصادفات فوتي مرد و 17 درصد زن بوده‌اند، افزود:‌ در تصادفات جرحي 62 درصد مرد و بقيه زن بوده‌اند.
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي همدان با بيان اينکه 72 درصد تصادفات در روز و 28 درصد در شب اتفاق افتاده است، افزود: 93 درصد تصادفات در هواي آفتابي گزارش شده است.
وي با اشاره به اينکه بين سنين 18 تا 24 سال، 17 درصد تصادفات را به خود اختصاص داده‌اند، خاطرنشان کرد: از 25 تا 34 سال 34 درصد، از 35 تا 44 سال 26 درصد و از 45 سال به بالا 23 درصد تصادفات همدان را به خود اختصاص داده‌اند که 77 درصد حادثه ديدگان افراد زير 44 سال بودند.
* امسال 30 هزار و 844 نفر به تعداد رانندگان همدان اضافه شده‌ است
فکري با بيان اينکه امسال 30 هزار و 844 نفر به تعداد رانندگان استان اضافه شده‌ است، افزود: 60 هزار و 51 جلد گواهينامه امسال تعويض و 5 هزار و 890 جلد المثني صادر شده است.
وي از اعطاي 574 جلد گواهينامه به رانندگان ماشين‌هاي کشاورزي خبر داد و گفت: مجموع گواهينامه‌هاي صادر، تعويض و المثني 108 هزار و 994 مورد بوده که اين نشان مي‌دهد خدمات‌ خوبي ارائه شده است.
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي همدان با بيان اينکه امسال 11 هزار و 352 پلاک نو شماره به خودرو نو شماره داده‌ايم، افزود: 5 هزار و 214 دستگاه موتورسيکلت شماره‌گذاري شده‌اند.
وي با اشاره به اينکه امسال 10 هزار و 40 مورد توقيف و رفع توقيف وسايل نقليه به دستور مقام قضايي داشته‌ايم، بيان کرد: 6 هزار و 873 دستگاه خودرو اسقاط شده است.
فکري با بيان اينکه 55 هزار و 106 دستگاه وسايل نقليه بازديد فني شده‌اند، گفت: يک‌هزار و 204 خودرو بالاي يک ميليون خلافي توقيف شده‌اند.
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي همدان با اشاره به اينکه امسال 128 جلد گواهينامه نمره منفي توقيف شده که سال گذشته 62 جلد بوده و 106 درصد رشد داشته است، افزود:‌ 429 دستگاه خودرو همزمان دو تخلف داشته‌اند که توقيف شده‌اند.
وي با اشاره به اينکه امسال 12 سازمان را مقصر تصادفات شناخته و براي آنها 50 درصد حق سهم در نظر گرفته‌ايم که اين تعداد سال گذشته 9 مورد بوده است، گفت: براي خودروهايي که بالاي يک‌ميليون خلافي دارند سعي مي‌کنيم پيامک بفرستيم اما گاهي اين پيامک به دست آنها نمي‌رسد.
فکري با تأکيد بر اينکه در خصوص معرفي سازمان‌هاي مقصر در تصادفات، پليس کوتاهي نخواهد کرد تا حق مردم احقاق شود، افزود: برخي مصوبات شوراي ترافيک بايد اجرا مي‌شد اما موضوع بودجه و... مطرح است که ما مي‌گوييم حداقل مي‌توان آرام‌سازي و... را انجام داد و بايد به اين موضوعات توجه شود.
وي با اهميت به کاهش تصادفات و آمار فوتي، گفت: اگر در همدان پيست موتورسواري ايجاد شود تا جوانان هيجانات خود را آنجا تخليه کنند، در کاهش تصادفات مؤثر خواهد بود.
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي همدان با بيان اينکه ماده 23 قانون راهنمايي و رانندگي به واريزي وجوه حاصل از تخلفات رانندگي به خزانه‌داري کشور اشاره دارد، افزود: از اين ميزان شهرداري و دهياري و... سهمي دارند که 60 درصد اعتبارات به شهرداري و محدوده شهر واريز مي‌شود.
وي با بيان اينکه از اين 60 درصد اعتبارات، 30 درصد شهرداري و 70 درصد اداره راه و شهرسازي هزينه مي‌کند، گفت: در شهر همدان دوربين ثبت تخلفات نياز است که دغدغه ما نيز همين بوده و همواره از سازمان شهرداري مطالبه‌گر هستيم و کوتاه نيز نمي‌آييم.
فکري با اشاره به اينکه هرچند سازمان شهرداري دوربين‌هايي خريداري کرده اما نياز به راه‌اندازي است، افزود: اين سازمان 10 دستگاه خريداري کرده و تعدادي از آنها را نيز سال آينده خريداري مي‌کند.
وي با بيان اينکه امسال مسافران نوروزي در اطراف آرامگاه بوعلي را جريمه نخواهيم کرد و حتما اين اقدام اجرايي مي‌شود مگر اينکه تخلفات برخي از رانندگان قابل گذشت نباشد، گفت: فعاليت نوروزي پليس از 15 اسفند آغاز شده و طرح امدادي از 24 اسفند آغاز مي‌شود.
*انجام عمليات پليسي در همدان با بالگرد طي نوروز امسال
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي همدان با اشاره به آماده‌باش صد درصدي نيروها و تجهيز خودروها و موتورسيکلت‌ها براي عمليات، افزود: از ناجا درخواست بالگرد را کرده‌ايم که موافقت شده است.
وي با بيان اينکه پنج شنبه اين هفته مانور نوروزي پليس آغاز مي‌شود و ما با تمام توان براي کاهش تصادفات و ايمني ترافيک تلاش خواهيم کرد، گفت: چهارشنبه آخر سال طرح ويژه ترافيک اجرايي مي‌شود.
فکري با اشاره به اينک در پنجشنبه آخر سال نيز سال طرح ويژه ترافيکي باغ بهشت را در برنامه خواهيم داشت، خاطرنشان کرد:‌ براي آمادگي در ايام نوروز چندين مرحله کلاس آموزشي رفتار براي سربازان برگزار کرده‌ايم.
وي بيان کرد: 20 هزار نفر هميار پليس در استان وجود دارد که 200 تا 300 نفر آنها را طي ايام نوروز به کار خواهيم گرفت.