صفحه 8      شماره  3928      سه شنبه 15 اسفند 1396


دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان:
اعتياد آسيب اجتماعي اولويت‌دار همدان
هگمتانه، گروه خبر همدان: دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان با بيان اينکه 5 آسيب اجتماعي در استان همدان در اولويت قرار گرفته، گفت:‌ اعتياد، آسيب اجتماعي اولويت‌دار همدان است.
به گزارش خبرنگار هگمتانه، صبح ديروز سيدرسول حسيني در کارگاه آموزشي پيشگيري از اعتياد و آسيب‌هاي اجتماعي اعتياد را آسيب اجتماعي اولويت‌دار همدان دانست و به شهادت حدود 4 هزار نفر در راه دفاع از مرزها و کشفيات مواد مخدر اشاره و خاطرنشان کرد: وجود 12 هزار جانباز نشان از جانفشاني کساني است که در اين زمينه تلاش کرده‌اند.
کارشناس پيشگيري از اعتياد هم با بيان اينکه مردم نبايد خود را از بدنه دولت جدا بدانند گفت: مبارزه با معضل اعتياد بايداجتماعي شود چرا که  حضور مردم در مسائل تأثيربسزايي دارد.
خواستا افزود:‌ متأسفانه 90 درصد افرادي که به مواد مخدر روي‌ مي‌آورند نمي‌توانند از آن خارج شوند چرا که تجربه‌اي که داشته اند تا 18 سال پس از ترک همراه آن‌ها خواهد بود.
وي در بخش ديگري از سخنان خود به توليد و کشت ترياک در سال 2017 در افغانستان اشاره کرد و افزود: سطح زيرکشت خشخاش 63 درصد نسبت به قبل افزايش يافته است و از 34 استان افغانستان در 24 استان آن اين محصول کشت مي‌شود.
اين کارشناس اجتماعي در ادامه سخنان خود به معرفي ساير مواد مخدر و تأثيرات آن در مصرف کننده پرداخت و ادامه داد: گل گياه دوجنسيتي است که 7 برابر ماري جوانا تي سي اچ دارد و بسيار خطرناک است.
وي به خانواده‌ها هشدار داد و گفت: برخي از جوانان مخدر گل را در گلدان در منزل نگهداري مي‌کنند و هر روز توسط مادر خانواده آبياري مي‌شود غافل از اينکه اين گياه بسيار خطرناک است و برخي هم در پشت شيشه خودرو خود عکس برگي را نصب کرده‌اند که اين افراد بيشتر توزيع کننده ماده مخدر گل هستند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود افزود: متأسفانه ايران به عنوان توليد کننده ماده مخدر صنعتي شيشه محسوب مي‌شود و بعد از ترياک دومين ماده مصرفي بين معتادان است.
تقوي، کارشناس پليس فتا هم در اين کارگاه آموزشي با اشاره به اينکه ضريب نفوذ اينترنت در استان 61 درصد است و بيش از 45 ميليون کاربر تلگرامي در ايران وجود دارد گفت: متأسفانه پرونده‌هاي بسياري از کلاهبرداري، اخاذي و... در پليس فتا موجود است که خانواده‌ها و مردم بايد هوشيار باشند چرا که دسترسي به اطلاعات شخصي براي بسياري از افراد راحت است.
وي تأکيد کرد: ديگر کسي براي دزدي از ديوار بالا نمي‌رو د بلکه با اينترنت و اغفال شهروندان کلاهبرداري‌هاي ميليوني را انجام مي‌دهد.
در اين کارگاه آموزشي که با يک‌ساعت تأخير برگزار شد مستندي از خانواده‌ها، کودکان و مردان گرفتار در دام اعتياد پخش شد که اگر اين موارد در فضاي مجازي منتشر شود مي‌تواند در اجتماعي‌شدن مبارزه با معضل اعتياد و مردمي شدن آن براي ريشه‌کني اين آفت اجتماعي مفيد و اثرگذار باشد.
معاون فرهنگي و رسانه‌اي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان نيز در حاشيه اين مراسم در گفتگو با خبرنگار هگمتانه گفت: اين کارگاه آموزشي به منظور اطلاع رساني و به روز کردن اطلاعات و آشنايي با آسيب‌هاي اجتماعي، مسائل و مشکلات و ارتقا سطح بينش آنان برگزار شده است.
مجيد فروتن با بيان اينکه 120 نفر از اهالي فرهنگ و هنر در اين کارگاه آموزشي شرکت کرده‌اند، اظهار کرد: کارگاه ويژه‌اي نيز براي کارکنان حوزه فرهنگ و هنر به زودي برگزار مي‌شود.
فروتن با اشاره به اينکه فعالان فرهنگ و هنر پايگاه، مرجع و الگوي جامعه محسوب مي‌شوند، افزود: هر چقدر اين گروه از اطلاعات وسيع‌تري در اين زمينه برخوردار باشند اثرگذاري بيشتري خواهد داشت و در نتيجه شاهد کاهش آسيب‌هاي اجتماعي خواهيم بود.
در پايان اين کارگاه نيز گواهي شرکت به حاضران اهداء شد.