صفحه 7      شماره  3887      دوشنبه 25 دی 1396


آب گواراست 
در کوزه‌هاي سفالي
هگمتانه، گروه زندگي سالم: آب کوزه ‌سالم‌ترين آبي است که داراي املاح و مواد معدني مورد نياز بدن است. مخصوصاً عنصر آهن (که مهمترين عنصر وجودي انسان است و کاهش آن باعث غم و افسردگي مي‌شود) توسط آب کوزه تأمين مي‌شود.
آنچه تاکنون بدان توجه نشده آب تراوش شده از کوزه است که براي شفا و درمان بسياري از بيماري‌ها از جمله براي بيماري يبوست (ام الامراض) و بيماري نزله و.... بسيار مهم و مؤثر است.(مانند نقش سرم) آب درون کوزه براي پيشگيري از بيماري‌ها بسيار مفيد است(مانند نقش واکسن)
همانگونه که آب درون غارها مانند غار عليصدر، در تمام فصول سال، درجه حرارت ثابت 16 درجه سانتيگراد دارد، آب درون کوزه هم با درجه حرارت يکنواخت و خنک باقي مي‌ماند. کوزه، آب درون خود را خنک نگه مي‌دارد و باعث گرمي و يا سرد شدن بيش از حد آب نمي‌شود.
آب کوزه بسيار "گوارا و خوش نوش" است. طعم آن با فطرت و اصل جسم خاکي ما همخواني دارد. حتي اگر کسي تابحال آب کوزه را ننوشيده باشد، براي بار اول طعم آب کوزه را طعمي" آشنا" حس مي‌کند. 
همان‌طور که "خاک اره" از بهترين پاک کننده چربي‌ها و روغن‌هاي غليظ مي‌باشد و مکانيک کاران و آهنگران و... براي پاک کردن دست‌هاي خود از آن استفاده مي‌کنند، آب کوزه با بدست آوردن خواص و املاح خاک کوزه، باعث مي‌شود که پوشش و کاور و چربي اطراف سلول، به تدريج از بين رفته و آب به درون سلولها نفوذ کند. ضمن اينکه موجب مي‌شود که بيش از آب خورده شده، ادرار کنيم و آب بين سلولها و بافتها باقي نمي‌ماند و باعث متورم شدن بدن نمي‌شود. آب کوزه، چربي‌ها و مواد و سم‌هايي را که به جداره معده و مخصوصاً روده ماسيده است، از جداره آن جدا کرده و از طريق ادرار و مدفوع دفع مي‌کند. ضمناً کوزه، مانند صافي‌هاي سراميکي که در تصفيه آب‌هاي خانگي و صنعتي استفاده مي‌شود، بهترين تصفيه کننده طبيعي و غير شيميايي آب است و مواد زائد و مضر آب را به خود جذب مي‌کند. همانطور که مي‌دانيم براي خاک کوزه، از نوع خاصي از خاک "رس يا رست" استفاده شده است. 
*علت خنک شدن و گوارايي آب در کوزه
کوزه‌هاي سفالي با خاصيت نيمه تراوايي که دارند باعث مي‌شوند که آب داخل کوزه به بيرون درز کرده و باعث مرطوب شدن ديواره کوزه شود. زماني که اين کوزه در داخل سايه قرار گرفته باشد آبي که در روي ديواره کوزه وجود دارد براي تبخير شدن از گرماي داخل کوزه استفاده مي‌کند. تواتر اين عمل دائمأ باعث سرد‌تر شدن آب داخل کوزه مي‌شود.
خاک دي اتمز، خاکي است که خاصيت جذب مواد و يونها را دارد. مثال براي اين نوع خاک‌ها، خاک رس و خاک کائولن (خاک چيني ) است. خاک رس، يون‌هاي کلسيم را جذب مي‌کند و يون‌هاي سديم را پس مي‌دهد. به همين علت است که اگر آبي را در داخل کوزه سفالين نگهداري کنيم، آب گواراتر مي‌شود. در اصل، خاک رس، عمل حذف سختي آب را انجام مي‌دهد.