صفحه 5      شماره  3881      دوشنبه 18 دی 1396


مدير عامل کارخانه فروسيليس غرب پارس خبر داد:
افزايش ظرفيت توليد فروسيليسيم به 24 هزارتن در سال با اجراي طرح توسعه 
هگمتانه- گروه رويداد : مدير عامل کارخانه فرو سيليس غرب پارس ، با بيان اينکه شرکت فرو سيليس غرب پارس يکي از چندين شرکت هلدينگ توسعه معادن و صنايع معدني خاورميانه است، گفت: اين کارخانه در سال 90، با ظرفيت توليد 12 هزار تن فرو سيليسيم آغاز به کار کرد که در حال حاضر طرح توسعه توليد فروسيليسيم در حال اجرا بوده که ظرفيت آن به 24 هزار تن در سال افزايش مي يابد.
به گزارش خبرنگار هگمتانه،  سيد محمد باقر ميرابوالفتحي در نشست خبري، با بيان اينکه ، استان همدان ظرفيت بالايي را از لحاظ ذخاير سيليس دارد، اظهار داشت: از همين رو مديريت اين کارخانه به فکر راه اندازي اين واحد صنعتي شد.
وي با اشاره به اينکه يکي از اهداف اصلي ما توليد اشتغال است، گفت: به واقع مي توان اذعان داشت که واحد هاي صنعتي چون شرکت فروسيليس غرب پارس به دنبال اجراي اقتصاد مقاومتي و کمک به توليد و اشتغالزايي در کشور هستند.
مدير عامل کارخانه فرو سيليس غرب پارس در ادامه سخنانش با اعلام اينکه اين شرکت در ارديبهشت ماه  سال 1390 ، آغاز به کار کرد، بيان داشت: شرکت فروسيليس غرب پارس يکي از چندين شرکت هلدينگ توسعه معادن و صنايع معدني خاورميانه « ميدکو» است که با هدف توليد و صادرات  به عنوان سومين واحد توليدي فروسيليسيم در کشور  آغاز به کار کرده است.
ميرابوالفتحي با اشاره به اينکه اين کارخانه با ظرفيت توليد 12 هزار تن در سال آغاز به کار کرده است، عنوان داشت: فروسيليسيم يک ماده افزودني به فولاد و چدن بوده که خاصيت اکسيژن زدايي و جوانه زايي در آلياژ فولاد را دارد و در صنايع مادر از اهميت خاصي برخور دار است.
وي با بيان اين موضوع که يکي از اهداف شرکت هلدينگ ميدکو، چهار ميليون تن فولاد سازي است، اظهار کرد: از همين رو براي توليد اين مقدار فولاد به 17 الي 18 هزار تن فرو سيليسيم نياز است و به همين دليل کارخانه فرو سيليس غرب پارس ، با راه اندازي کوره جديد تصميم گرفت ميزان توليد فروسيليسيم را به 24 هزار تن در سال افزايش دهد.
اين مسئول به اجراي طرح توسعه توليد فرو سيليسيم، اشاره و بيان کرد: اين کوره جديد در بهمن ماه سال جاري به طور آزمايشي کار خود را آغاز مي‌کند و در اسفند ماه توليد تجاري را انجام مي دهد که با راه اندازي اين کوره ظرفيت توليد فروسيليسيم کارخانه از 12 هزار به 24 هزار تن در سال خواهد رسيد.
ميرابوالفتحي با تاکيد بر اينکه اجراي طرح توسعه توليد فروسيليسيم اين کارخانه گامي در راستاي تکميل زنجيره توليد فولاد کشور است، ابراز داشت: با راه اندازي اين کوره جديد، از واردات اين نوع آلياژ جلوگيري مي شود و از سويي ديگر با هماهنگي هاي انجام شده تعرفه واردات فروسيليسيم افزايش يافته است که به واقع گام مهمي در جلوگيري از واردات آن و کمک به اقتصاد و توليد داخلي است.
وي ظرفيت توليد فولاد در کشور را 20 ميليون تن اعلام کرد و با بيان اينکه براي اين مقدار فولاد به 100 هزار تن فروسيليسيم نياز دارد، ابراز کرد: کارخانه فرو سيليس غرب پارس 20 درصد نياز  فولاد سازي کشور را تامين مي کند.
مدير عامل کارخانه فرو سيليس غرب پارس با تاکيد بر اينکه الگوي اين شرکت، توليد با کيفيت و پيروري از اهداف و راه‌برد ميدکو است، اظهار داشت: اين شرکت هم در داخل کشور و هم در دنيا از لحاظ کيفيت حرفي براي گفتن دارد.
ميرابوالفتحي در ادامه سخنان خود با بيان اينکه ميزان توليد فروسيليسيم کل دنيا 6 ميليون تن در سال است، تصريح کرد: 50 درصد اين ميزان را کشور چين و مابقي را ساير کشور ها توليد مي کنند که ايران نيز جزء آن کشور ها است.
وي اضافه کرد: دانه هاي درشت فروسيليسيم براي فولاد سازي و دانه هاي ريز آن براي صنايع ريخته گري و صنايع ديگر چون خودرو سازي مصرف مي شود.
وي با اشاره به اينکه محصول جانبي فروسيليسم، غبار آن يعني ميکرو سيليکا بوده که به صورت غبار همراه با گاز از دودکش هاي کوره خارج مي شود، عنوان کرد: پودر ميکرو سيليکاه به عنواني که ماده افزودني به بتن هاي سولفات و بتن هاي در معرض رطوبت در صورت مهار، نه تنها تهديدي براي محيط زيست نيست بلکه در ايجاد ارزش افزوده هم استفاده مي شود.
ميرابوالفتحي در ادامه افزود: نقطه اتکا فعاليت‌هاي موثر شرکت در راستاي صيانت و حفظ محيط زيست در اين است که با مهار غبار ميکرو سيليکا نه تنها از ورود به محيط و تاثيرات مخرب بعدي آن جلوگيري مي شود، بلکه با بازاريابي و فروش آن توانسته‌ايم غبار ميکرو سيليکا را به عنوان يک محصول جانبي توليد، معرفي و درآمدزايي کنيم.
مدير عامل کارخانه فرو سيليس غرب پارس با اشاره به اينکه ميکرو سيليکا براي سازه هاي سنگين، ساختمان سازي و... استفاده مي‌شود، ابراز داشت: در اين کارخانه سالانه سه هزار تن ميکرو سيليکا توليد مي‌کنيم که با راه‌اندازي کوره جديد و افزايش توليد ميزان آن به 6 هزار تن در سال مي رسد.
ميرابوالفتحي اظهار کرد: در راستاي نگرش مديريتي به مسئله صيانت محيط زيست در کارخانه در سال جاري سازمان موفق به پياده سازي سيستم مديريت زيست محيطي ايزو 14001 ؛ 2004 و همچنين ohsas18001:2007  شده است.
وي در همين خصوص ادامه داد: با توجه به ماهيت فرايند هاي توليد فروسيليسيم مانند مصرف پايين انرژي، عدم استفاده از سوخت هاي فسيلي، مصرف بسيار پايين آب در فرايند توليد، عدم وجود پسماند طي فرايند توليد و .. بر آن شديم تا در سال 96 اقدام به گرفتن جايزه صنعت سبز از سوي سازمان حفاظت از محيط زيست کشوري کنيم.
مدير عامل کارخانه فرو سيليس غرب پارس در ادامه سخنانش گفت: فروش روغن هاي پسماند ماشين آلات و ترانس هاي برق به شرکت هاي تصفيه روغن، تحويل پساب آزمايشگاه کنترل کيفيت به تصفيه خانه هاي مجاز و توسعه فضاي سبز و کاشت نهال درخت از جمله اقدامات در راستاي صيانت از حفظ محيط زيست است.
وي به ديگر اقدامات چون ايجاد شبکه سراسري نت در کارخانه، حداقل رساندن مکاتبات و مصرف کاغذ، دفع بهداشتي زباله، ايجاد چرخه بسته سامانه خنک کن کوره در راستاي کاهش مصرف آب، ايجاد بانک خازني و مصرف توان راکتيو با هدف صرفه جويي برق و... اشاره داشت و گفت: اميدواريم با انجام اين اقدامات هر چند اندک، گامي در راستاي حفظ و صيانت از محيط زيست پيرامون خود برداريم.
ميرابوالفتحي با بيان اين مطلب که هدف اصلي ما تامين فروسيليسيم مورد نياز در داخل کشور است، بيان کرد البته مازاد آن به کشور هايي چون آلمان، ترکيه، ارمنستان، و .. صادر مي شود.
وي با بيان اين مطلب که شرکت موفق به دريافت گواهينامه‌هاي نظام مديريت ims , 5s  شده است، تصريح کرد: اين شرکت مفتخر به دريافت گواهينامه بنياد ملي کيفيت اروپا (EFqM) در سطح 2 ستاره شده است.
مدير عامل کارخانه فرو سيليس غرب پارس با اعلام اينکه اين شرکت گواهينامه تحقيق و توسعه از صنايع و معادن را کسب کرده است، افزود: دو بار در استان همدان به عنوان کارآفرين نمونه و شرکت پيشران در اقتصاد دانش بنيان انتخاب شديم.
ميرابوالفتحي با بيان اينکه اين شرکت در مسير رقابتي نيز قدم برداشته است و در راستاي کيفيت بهتر، تعهد بهتر کار کرده است، بيان کرد: اين شرکت با فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و کارخانه هاي فولاد سازي معتبر و شرکت خورو سازي سايپا قرارداد دارد .
وي با بيان اين مطلب که سال آينده 30 تا 40 درصد توليد را به بازار صادراتي تحويل مي‌دهيم، ابراز داشت: اين کارخانه در حال حاضر براي 170 نفر به طور مستقيم اشتغالزايي کرده است که 70 درصد نيروهاي ما از بومي منطقه هستند.
اين مسئول با اشاره به اينکه با اجراي طرح توسعه توليد فروسيليسيم کارخانه، تعداد اشتغالزايي به 240 نفر مي‌رسد، عنوان داشت: اولويت به کارگيري نيرو براي کارخانه از نيروهاي بومي و اطراف کارخانه است به طوريکه از روستاهاي اطراف و جوکار و شهرستان ملاير و استان همدان نيرو گرفتيم.
ميرابوالفتحي با اشاره به اينکه در بخش اجتماعي هم به کمک دانش آموزان بي بضاعت شتافتيم، اظهار داشت: در حوزه ورزش نيز اقدامات مختلفي را انجام مي‌دهيم و با انجام برنامه‌هاي ورزشي چون فوتبال داخل سالن، تنيس روي ميز در راستاي سلامت کارکنان قدم برداشتيم.
وي با تاکيد بر اينکه سعي ما بر اين بوده که در تامين منابع شرکت و توليد و ساخت کارخانه از امکانات بومي استفاده کنيم، گفت: 70 درصد ساخت اين کارخانه بومي بوده و کمتر از 30 درصد از خارج از کشور آن هم به ناچار بوده چون آن منابع در داخل نبوده است.
مدير عامل کارخانه فرو سيليس غرب پارس در خصوص تامين ماده اوليه فروسيليسيم گفت: ماده اوليه کارخانه از دو معدن يکي در شهرستان نهاوند و ديگري از معدن روانسر استان کرمانشاه تامين مي شود که ظرفيت برداشت از اين معادن 25 هزار تن است که سال آينده به 50 هزار تن مي رسد.
ميرابوالفتحي با اشاره به اينکه توجه به نيروي انساني در مجموعه ما جزء اولويت ها است، گفت: در پرداخت حقوق و مزايا و بيمه حد اکثر توان خود را به کار مي بريم تا بتوانيم سرمايه هاي انساني را متعالي تر کنيم.
وي در بخش ديگر سخنانش در مورد ميزان سرمايه گذاري اين شرکت ابراز داشت: ميزان سرمايه گذاري ما در ابتداي آغاز به کار از نظر ريالي 50 ميليارد و از نظر ارزي 3 ميليون يورو بود که در فاز نخست به کمک بانک پاسارگارد، بانک صنعت و معدن و صندوق توسعه ملي منابع ارزي را تامين کرديم .
اين مسئول در همين خصوص ادامه داد: اما در راه اندازي فاز دوم کارخانه ميزان سرمايه ريالي 65 ميليارد و سرمايه ارزي 3 ميليون و 200 هزار يورو است که خود شرکت آن را تامين کرده است.
ميرابوالفتحي با تاکيد بر اينکه مجموعه ما با تمام توان در راستاي ارتقا توليد داخلي و اشتغالزايي گام بر مي دارد، اظهار داشت: در اجراي طرح توسعه کارخانه نزديک به 70 نفر ديگر را هم شاغل مي کنيم که اولويت ما به کارگيري نيرو هاي بومي است.
وي با بيان اينکه هدف و اولويت توليد کارخانه، ابتدا تامين نياز فرو سيليسيم داخل کشور است، تصريح کرد: توليد در هر کجاي دنيا مشکلات خاص خود را دارد و در مجموع مي‌توان اذعان داشت که توليد کنندگان مسائل و مشکلات خاص خود را دارند.
مدير عامل کارخانه فرو سيليس غرب پارس با اشاره به اينکه مسئولان و متوليان نيز بايد توليد کنندگان داخل را در راستاي ايجاد اشتغال پايدار و توسعه توليد داخل کمک کنند، عنوان داشت: هر چه مسير توليد براي توليد کنندگان هموارتر باشد بي‌شک تاثير بسزايي در افزايش اشتغال و ارتقا صنعت توليد در کشور خواهد داشت.
ميرابوالفتحي با بيان اينکه صادرات اين کارخانه زماني است که بدانيم در داخل کشور نيازي به فروسيليسيم نيست، ابراز کرد: آخرين محموله که به کشور آلمان و هلند صادر کرديم 600 تن بود که بسيار احساس رضايت کردند.
وي با بيان اينکه کارخانه فرو سيليس غرب پارس نهايت همکاري را با کارخانه هاي فولاد سازي داخل کشور دارد، بيان داشت: با هماهنگي هايي که با کارخانه هاي فولاد سازي انجام داديم قرار شده است که قيمت فروسيلسيم هر چقدر در بازار هاي خارجي بود ما آن را 200 تومان زير قيمت به داخل ارائه کنيم.