صفحه 6      شماره  3880      یکشنبه 17 دی 1396


تير آمريکا عليه ايران در شوراي امنيت به سنگ خورد
روسيه: پيام‌هاي آمريکا باعث همبستگي مردم ايران شد
هگمتانه، گروه ايران و جهان: اکثر اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد در نشستي که ديروز با موضوع آشوب‌هاي ايران برگزار شد، با اقدام آمريکا براي تحريف وظايف اين شورا مخالفت کردند.
دستيار دبير کل سازمان ملل متحد در آغاز اين جلسه گفت: «تظاهرات‌ها در ايران از مشهد آغاز شد و بعد از آن به برخي شهرهاي ديگر سرايت کرد.»
وي اضافه کرد: «برخي از تظاهرات‌ها به خشونت کشيده شد. گزارش‌ها نشان مي‌دهند بيش از 20 نفر کشته شده‌اند.»
«سازمان ملل متحد نمي‌تواند صحت تمامي فيلم‌ها و تصاوير منتشر شده درباره اعتراضات ايران را تأييد يا رد کند.»
*نماينده آمريکا: ساکت نمي‌مانيم 
نيکي هيلي، نماينده آمريکا در اين نشست گفت: «آنچه در هفته گذشته در ايران اتفاق افتاد، چيزي است که دنيا بايد به آن توجه کند.» 
وي گفت: «دنيا بايد شجاعت کساني که عليه حکومتشان تظاهرات کرده‌اند را تحسين کند. تظاهرات‌کنندگان ايران خواستار آن شده‌اند که حکومت اين کشور حمايت از تروريسم را متوقف کند. دولت آمريکا در کنار تظاهرات‌کنندگان ايران است. ما ساکت نخواهيم بود. مردم ايران حقيقت را مي‌دانند، ما هم حقيقت را مي‌دانيم.»
هيلي با اشاره به وقايع پس از اتفاقات رياست‌جمهوري ايران در سال 1388 گفت: «در سال 2009، دنيا در حمايت از تظاهرات‌کنندگان ايران منفعل عمل کرد، اين بار ساکت نخواهيم ماند.»
*فرانسه خواستار عدم دخالت در امور داخلي ايران
پس از هيلي، نماينده فرانسه علي‌رغم بيان اينکه «حوادث اخير در ايران نگران‌کننده هستند» گفت: «اين حوادث به خودي خود، تهديدي عليه صلح و امنيت بين‌الملل نيستند.»
«فرانسوا دلاتره» بخش ديگري از اظهارات خود را به حمايت کشورش از توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 اختصاص داد و اين توافق را «يکي از محورهاي ثبات» در خاورميانه خواند. او گفت: «ما بايستي کاملاً به تعهداتمان در اين توافق پايبند بمانيم.»
دلاتره هر گونه دخالت در امور داخلي ايران را «مضر» خواند. 
*انگليس: ايران به تعهداتش عمل کند 
ماتيو رايکرافت، نماينده انگليس گفت از حکومت ايران مي‌خواهد به تعهدات حقوق بشري خود عمل کند. 
او با بيان ادعاهاي اثبات‌نشده گفت: «نگراني‌هاي حقوق بشري انگليس درباره ايران، از حوادث و اعتراضات اخير فراتر مي‌روند.تداوم استفاده از مجازات اعدام از جمله براي نوجوانان، حاکميت ضعيف قانون و محدود کردن آزادي بيان همگي به شدت نگران‌کننده هستند.» 
رايکرافت گفت لندن از ايران مي‌خواهد به گزارشگر ويژه سازمان ملل متحد اجازه دسترسي به اين کشور براي ارزيابي وضعيت حقوق بشر را بدهد. 
او در بخش ديگري از اظهاراتش گفت: «فراموش نکنيم، ايران با ثبات و مرفه به نفع همه ما در منطقه و فراسوي آن است.»
او گفت: براي براي بررسي مطالبات تظاهرات‌کنندگان در ايران نياز به انجام گفت‌وگوهاي واقعي وجود دارد. 
نماينده انگليس در ادامه مدعي شد برنامه‌هاي امنيتي ايران گاهاً به نحوي دنبال مي‌شوند که ديگران را تهديد مي‌کند. او مدعي شد ايران از تروريسم حمايت مي‌کند.
وي در پايان نطق خود تعهد انگليس بر پايبندي به برجام را اعلام و از پايبندي ايران به اين توافق استقبال کرد.
*چين خواستار احترام به حق حاکميت کشورها شد
نماينده چين هم خواستار احترام به تماميت ارضي و حق حاکميت کشورها شد و گفت شوراي امنيت نبايد درباره مسائل داخلي کشورهاي ديگر گفت‌وگو کند. 
*روسيه: پيام‌هاي آمريکا باعث همبستگي مردم ايران شد
«واسيلي نبنزيا»، نماينده روسيه در ادامه گفت: «براي همه مشخص است برنامه‌اي که امروز در دستور کار شوراي امنيت قرار گرفته، ارتباطي با وظايف اين شورا ندارد. آمريکا نبايد اين شورا را تضعيف کند.»
او گفت: «در کمال تأسف امروز شاهد آن هستيم که ايالات متحده چطور از صحن شوراي امنيت استفاده نادرست مي‌کند. چرا ايالات متحده، به عنوان يکي از اعضاي دائمي شوراي امنيت و يکي از مولفان منشور سازمان ملل، صلاحيت اين شورا به عنوان اصلي‌ترين نهاد مسؤول حفظ صلح و امنيت بين‌المللي تضعيف مي‌کند؟»
«نبنزيا» ادامه داد: «براي همگان روشن است که کل موضوع اين بحث ارتباطي با وظايف شوراي امنيت ندارد.»
وي در ادامه خطاب به نماينده آمريکا گفت: «شما به جاي اينکه انرژي شوراي امنيت را صرف مسائل افغانستان، سوريه و ليبي کنيد، آن را براي مسائل داخلي کشورها صرف مي‌کنيد.» 
ديپلمات روس اضافه کرد: «چرا آمريکا امروز که اوضاع داخلي ايران نرمال شده بايستي اين جلسه را برگزار کند؟»
او همچنين تصريح کرد: «البته ما بايد از آمريکا تشکر هم بکنيم چون پيام‌هايي که اين کشور براي ايراني‌ها ارسال کرد باعث همبستگي مردم اين کشور شد و آنها حول محور احساسات ضد آمريکايي متحد شدند.»
نماينده روسيه در ادامه تأکيد کرد طبق منطق امريکا شوراي امنيت بايستي بعد از حوادث داخلي آمريکا هم تشکيل جلسه مي‌داد. وي گفت: «طبق اين منطق، ما بايستي بعد از حوادث فرگوسن، ميسوري يا بعد از تظاهرات‌هاي وال‌استريت، درخواست برگزاري نشست شوراي امنيت مي‌داديم.»
*ايران: آمريکا از شوراي امنيت سوءاستفاده کرد
غلامعلي خوشرو، نماينده دائم ايران هم گفت: «اقدام امريکا در طرح موضوع اعتراضات تعدادي از شهروندان ما در ايران به دليل برخي شکايات مشروع آنها، که بعضا به واسطه خودداري امريکا از انجام تعهداتش تحت برجام تشديد شده است، سوء استفاده يک عضو دائم شورا از اختياراتش و نيز سوء استفاده از خود شوراست.» 
خوشرو اضافه کرد: «باعث تاسف است که علي‌رغم مقاومت برخي از اعضا، اين شورا به خود اجازه داده است تا به وسيله هيأت حاکمه فعلي آمريکا مورد سوء استفاده قرار گيرد و جلسه‌‌اي را در مورد موضوعي تشکيل دهد که خارج از حيطه وظايف آن است و بدين ترتيب، ناتواني خود در انجام وظيفه واقعي‌اش در حفظ صلح و امنيت بين‌‌المللي را به منصه ظهور گذاشته است.»
خوشرو همچنين گفت: «اين باعث بي‌اعتباري شوراي امنيت است که موضوعي را که ماهيتي کاملا داخلي دارد در دستور کار قرار مي‌دهد اما در خصوص موضوعات واقعي، از جمله اشغال طولاني مدت سرزمين فلسطين، که عنوان دستور کار امروز شورا (وضعيت در خاورميانه) در اصل به آن تعلق دارد، و نيز بمباران کور و بي‌هدف يمن در طول سه سال گذشته که تا کنون منجر به مرگ هزاران انسان شده و براي مردم يمن گرسنگي، بيماري و تخريب به همراه آورده است، با سرافکندگي از انجام کوچک‌ترين کاري عاجز است. فهرست اين قبيل شکست‌هاي شورا که در تمامي موارد به رويکرد خرابکارانه هيأت امريکايي مرتبط است، بسيار طولاني است.»
محمد جواد ظريف، وزير خارجه ايران هم در حساب کاربري‌اش در توئيتر نوشت: «شوراي امنيت سازمان ملل با تلاش عريان آمريکا براي سرقت مأموريت اين شورا مخالفت کرد. اکثر اعضا بر اجراي کامل برجام و پرهيز از مداخله در امور داخلي ايران تأکيد کردند. 
*شکست ديگري براي سياست خارجي دولت ترامپ.»
کشورهايي که در نشست شوراي امنيت درباره آشوبهاي ايران بر حق حاکميت ايران تأکيد کردند يا با منطق آمريکا در برگزاري اين نشست مخالفت کردند: روسيه، چين، فرانسه، بوليوي، ساحل عاج، گينه، اتيوپي، قزاقستان، لهستان و سوئد
بودند و کشورهايي انگليس و پرو موافق آمريکا شدند و کشورهاي کويت و هلند نيز نقش خنثي داشتند.