صفحه 6      شماره  3880      یکشنبه 17 دی 1396


سازمان ملل:
اوضاع يمني‌ها شبيه روز قيامت است
هگمتانه، گروه ايران و جهان: هماهنگ‌کننده کمک‌هاي بشردوستانه سازمان ملل در گزارشي اعلام کرد، در صورت عدم تغيير اوضاع يمن، اين کشور در 50 سال آتي شاهد بدترين فاجعه انساني خواهد بود.
به گزارش شبکه الجزيره، مارک لوکوک،‌ هماهنگ‌کننده کمک‌هاي بشردوستانه سازمان ملل در گزارشي نسبت به اوضاع فاجعه‌بار يمن هشدار داد و گفت، در حال حاضر اوضاع نابسامان مردم اين کشور به دليل افزايش جنگ و درگيري، کمبود مواد غذايي و شيوع بيماري شبيه روز قيامت است.
لوکوک ضمن ابراز نگراني درباره اوضاع يمن گفت، صندوق اضطراري سازمان ملل براي حمايت از يمني‌ها و امدادرساني به اين کشور مبلغ 50 ميليون دلار اختصاص خواهد داد.
گزارش صادره از دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌هاي بشردوستانه سازمان ملل حاکي از آن است که يمن با آغاز 2018 به ويژه همراه با افزايش جنگ و درگيري در اين کشور به کمک‌هاي انساني فوري نياز دارد.
در اين گزارش آمده است، بيش از 22 ميليون يمني نيازمند حمايت و کمک‌هاي انساني هستند و بيش از 11 ميليون تن از آنها بيشتر از ديگران به اين کمک‌ها نياز دارند.
طبق اين گزارش، غيرنظاميان يمني در خطر بزرگي قرار دارند تا جايي که تعداد مرگ‌ و ميرها به بيش از هشت هزار نفر رسيده و سه ميليون نفر مجبور به فرار شده‌اند.
بنابر گزارش مذکور، حدود 18 ميليون تن از نبود مواد غذايي رنج برده و يک ميليون يمني ديگر براي ادامه حيات نيازمند تضمين هستند.
براساس اين گزارش سازمان ملل، 16 ميليون يمني از آب و خدمات و مراقبت‌ها بهداشتي محروم هستند.
لوکوک تأکيد کرد، اجتناب از واقعه وخامت‌بار يمن با سه اقدام امکان‌پذير است، نخست توقف جنگ در اين کشور، دوم باز شدن همه بنادر، زيرا حدود 90 درصد مواد غذايي اصلي، سوخت و داروي مردم اين کشور از بنادر وارد مي‌شوند و سوم اجتناب از قحطي و گرسنگي با ارسال کمک‌هاي بيشتر و در سريع‌ترين زمان ممکن.
گزارش مذکور سازمان ملل درباره اوضاع انساني يمن زماني منتشر مي‌شود که سازمان‌هاي بين‌المللي و کشورهاي غربي ائتلاف متجاوز عربي به رهبري عربستان را تحت فشار گذاشته‌اند تا دست از محاصره يمن برداشته و اجازه رساندن کمک‌هاي انساني به مردم اين کشور از طريق بنادر و حريم هوايي يمن را صادر کند. 
لوکوک از طرف‌هاي درگير در يمن خواست جنگ را در اين کشور متوقف کنند و از طريق سازمان ملل به راه‌حل سياسي دائم در اين زمينه دست يابند.