صفحه 2      شماره  3844      چهارشنبه 1 آذر 1396


مديرکل فني و حرفه‌اي استان همدان:
آموزش 644 هزار نفرساعت در روستاهاي استان در حوزه مشاغل خانگي
هگمتانه، گروه خبر همدان: مديرکل فني و حرفه‌اي استان همدان با بيان اينکه تاکنون در حوزه مشاغل خانگي در روستاها 644 هزار و 571 نفرساعت آموزش ديده‌اند، گفت: از اين تعداد 531 هزار و 308 نفر خانم و 125 هزار و 264 نفرساعت آقا هستند.
وهب مختاران در گفتگو با هگمتانه با بيان اين خبر گفت: تاکنون در روستاهاي استان در حوزه مشاغل خانگي 644 هزار و 571 نفرساعت آموزش ديده‌اند که از اين تعداد 521 هزار و 308 نفر خانم و 125 هزار و 264 نفرساعت آقا هستند.
وي با اشاره به اينکه در استان 455 حرفه در 50 رشته آموزش داده مي‌شود، اظهار کرد: در زمينه آموزش مشاغل خانگي در صد روستا فعاليت داريم.
اين مسؤول با بيان اينکه حدود 130 کارگاه در روستاها فعال هستند، بيان کرد: 105 مربي کار آموزش در اين روستاها را بر عهده دارند.
وي تصريح کرد: با توجه به برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده انتظار مي‌رود مقدار افراد آموزش ديده در نيمه دوم سال از رشد 25 تا 30 درصدي برخوردار باشد.
اين مسؤول با اشاره به اينکه مشاغل خانگي در حوزه بانوان يکي از فرصت‌هاي پيشرفت براي جامعه محسوب مي‌شود، گفت: بانوان توانمندي‌هاي بسياري در اين حوزه دارند که مي‌توان از آن بهره گرفت.
مختاران به موانع ايجاد مشاغل خانگي براي بانوان پرداخت و اظهار کرد: عواملي همچون نداشتن مهارت‌هاي لازم مسائل اجتماعي و عدم تمايل خانواده‌ها از جمله عواملي است که باعث شده بانوان روستايي در اين بخش به خوبي ظاهر نشوند.
وي با اشاره به اينکه حدود 23 رشته در حوزه مشاغل خانگي روستايي وجود دارد، بيان کرد: رشته‌هايي چون خياطي، ماهيان زينتي، سبدبافي، سنگ‌هاي قيمتي و جواهرات از جمله مشاغل خانگي بانوان هستند که مي‌توانند از آن استفاده کنند و اين سازمان نيز آموزش‌هاي مرتبط با آن را به بانوان آموزش مي‌دهد.
اين مسؤول با بيان اينکه يکي از مشکلات افراد در يافتن شغل مدرک‌گرايي آنان است، گفت: فقدان مهارت‌آموزي در بين خانواده‌ها و تمايل افراد به سمت مدرک‌گرايي باعث شده نتوانند شغل مناسبي را براي خد به وجود آورند.

رئيس اتحاديه صنف نانوايان همدان:
افزايش قيمت نان
 در همدان غيرقانوني است
هگمتانه، گروه خبر همدان: رئيس اتحاديه صنف نانوايان همدان گفت: بدون برگزاري کارگروه ساماندهي گندم، آرد و نان استان و بدون ابلاغيه استاندار افزايش قيمت نان در نانوايي‌هاي همدان غيرقانوني است.
ابوذر گل‌محمدي در گفتگويي اظهار کرد: بدون برگزاري جلسه‌اي در اين راستا و بدون ابلاغ استانداري افزايش قيمت نان در نانوايي‌هاي همدان غيرقانوني است.
وي با اشاره به اينکه بايد کارگروه ساماندهي گندم، آرد و نان استان برگزار و در اين راستا جمع‌بندي‌هايي انجام شود، افزود: اين جلسه هنوز برگزار نشده و اجراي افزايش قيمت نان در نانوايي‌ها غيرقانوني است و در صورت مشاهده برخورد قانوني مي‌شود.
گل‌محمدي با بيان اينکه هنوز هيچگونه افزايش قيمتي در هيچ کدام از انواع نان‌ها مشاهده نشده است، عنوان کرد: موضوع افزايش قيمت نان بايد به استانداران ابلاغ شود.
رئيس اتحاديه صنف نانوايان همدان تأکيد کرد: 582 نانوايي در همدان فعال است.
گل‌محمدي اظهار کرد: با توجه به تحقيقات پژوهشکده غلات کشور همدان از نظر کيفيت نان رتبه پنجم را دارد و کيفيت آرد استان نيز مطلوب است.