صفحه 3      شماره  3834      سه شنبه 16 آبان 1396


رئيس قوه قضائيه:
شاهد سرريز سهل‌انگاري ساير دستگاه‌ها به قوه قضاييه هستيم
جذب بيش از 4 هزار قاضي به دستگاه قضايي طي 8 سال
هگمتانه، گروه ايران و جهان: رئيس قوه قضاييه گفت: جرايم و دعاوي از بيرون قوه قضاييه وارد مي‌شوند و در بسياري از موارد مي‌بينيم که وقتي يک دستگاه اجرايي کار خود را درست انجام نمي‌دهد، جرايم و دعاوي حقوقي زيادي شکل مي‌گيرد و در واقع شاهد سرريز سهل‌انگاري ساير دستگاه‌ها به قوه قضاييه هستيم.
آيت‌ا... آملي لاريجاني در جلسه مسؤولان عالي قضايي با تسليت فرا رسيدن ايام اربعين حسيني (ع)، تصريح کرد: با اينکه تصاوير منعکس شده در صدا و سيما از عزيمت مردم به کربلاي معلي تنها بخش کوچکي از اين حرکت عظيم مردمي را به نمايش مي‌گذارد، اما همين مقدار هم بسيار عجيب و تأثيرگذار است. در اين تصاوير مي‌بينيم افراد مختلف از سنين گوناگون با عزم و اراده‌اي راسخ در اين مسير قدم بر مي‌دارند و کساني که شايد در شرايط عادي پيمودن چنين راهي برايشان بسيار سخت باشد، با اشتياق اين مسير طولاني را طي مي‌کنند. اميدواريم اين قدم‌ها محل تجلي عنايات ائمه اطهار (ع) و حضرت حق تعالي باشد و بيش از پيش موجب تنوير قلوب شيعيان و محبان اهل بيت (ع) شود.
رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه چنين حرکت‌هاي معنوي و عظيمي باعث آشکارتر شدن راه صحيح ائمه براي مردم در اقصا نقاط دنيا مي‌شود و مطمئنيم که بيش از پيش مشتاقان زيادي از سراسر جهان به اين مسير جذب مي‌کند، خاطرنشان کرد: ان شاء ا... با ظهور قائم آل محمد (عج) انتقام حقيقي از کساني که در طول تاريخ جناياتي را خصوصاً در مورد ائمه معصومين (ع) روا داشته‌اند، گرفته خواهد شد.
*غيورمردان ايران انتقام شهادت 8 مرزبان را خواهند گرفت
آيت‌ا... آملي لاريجاني در ادامه با تسليت شهادت 8 تن از مرزبانان غيور کشورمان در منطقه مرزي چالدران در استان آذربايجان غربي به خانواده‌ها و بازماندگان اين عزيزان، تأکيد کرد: دشمنان جمهوري اسلامي مطمئن باشند که غيورمردان ايران، انتقام خون اين جوانان را که مظلومانه به شهادت رسيدند، خواهند گرفت. تاکنون نيز بار‌ها ضربات سختي بابت اين قبيل اقدامات ايذايي متحمل شده اند و قطعاً اين بار نيز در پس اين حرکت ناجوانمردانه، مجازات سخت جوانان کشورمان نهفته است و دشمنان نتيجه اين اقدام خود را خواهند ديد.
رئيس قوه قضاييه در بخش ديگري از سخنان خود با قدرداني از همه شرکت کنندگان در راهپيمايي شکوهمند 13 آبان به ويژه دانش‌آموزان و دانشجويان، اظهار کرد: بايد استکبارستيزي را زنده نگه داريم تا دشمن ما بداند که ملت ايران بيدار است. رهبر معظم انقلاب نيز فرمودند: نوجواناني داريم که تحليلشان از بسياري افراد مسن‌تر دقيقتر است و اين براي همه ما مايه مباهات خواهد بود. اميدواريم با اين سطح از بصيرت، فهم، تلاش، شور و نشاط، آينده‌اي روشن و متعالي در انتظار اين نوجوانان و ملت عزيزمان باشد.
آيت‌ا... آملي لاريجاني در ادامه با تأکيد بر ضرورت شناخت دشمنان و پيش‌بيني ترفند‌هاي آن‌ها تصريح کرد: در طول تاريخ انقلاب و همچنين در تاريخ سرزمين‌هاي ديگر مشاهده مي‌کنيم که هرکجا دشمنان شناخته شده‌اند و ترفندهايشان پيش‌بيني شده، پيروزي به دست آمده است.
*مردم ما بايد تبليغات دشمن و ساختارهاي تأثيرگذار آنها را بشناسند
رئيس دستگاه قضا با بيان اينکه مردم بايد مراقب اقدامات فرينده دشمنان باشند، افزود: امروز اختاپوس رسانه‌اي غرب خصوصاً آمريکايي‌ها در کل دنيا اثرگذار است و سرمايه‌هاي عظيمي براي تأثيرگذاري در دنيا به کار مي‌بندند. بر همين اساس مردم عزيز ما بايد تبليغات دشمن و ساختار‌هاي تأثيرگذار آن‌ها را بشناسند.
آيت‌ا... آملي لاريجاني با بيان اينکه جمهوري اسلامي همواره محل دشمني دشمنان متعدد در منطقه و جهان خصوصاً از سوي آمريکا بوده است، اظهار کرد: امروز دشمن مسلح‌تر به ميدان آمده است و به ويژه با در دست گرفتن فضاي مجازي قصد براندازي نرم دارد. مقامات آمريکايي به صراحت سخن از تغيير نظام ايران به ميان مي‌آورند و از روي حماقت، ملت ايران را با اين سابقه عظيم تمدني و فرهنگي، تروريست مي‌خوانند. دقيقاً اينجاست که مردم ما بايد توجه داشته باشند که رسانه‌هاي بيگانه در صدد تفرقه‌افکني و براندازي هستند تا مردم از آرمان‌هاي خود دست بکشند و اهداف انقلاب را تغيير دهند.
رئيس قوه قضاييه با اشاره به برخي فضاسازي‌هاي رسانه‌اي از سوي دستگاه‌هاي تبليغاتي دشمن، از صدا و سيما به دليل پخش برخي مستند‌هاي روشنگرانه در اين زمينه قدرداني کرد و گفت: گرچه به دليل مشغله‌هاي کاري غالباً از تماشاي برنامه‌هاي صدا و سيما (غير از اخبار) محروم هستم، اما پاره‌اي از برنامه‌ها را که موفق به تماشاي آن‌ها شدم، ارزشمند يافتم. از جمله اين آثار، مستندي راجع به تبليغات و پروپاگاندا بود. همچنين مستندي درباره تحقيقات جنسي در غرب ديدم که نشان مي‌داد پشت اين فعاليت‌هاي تحقيقاتي گروه‌هاي بسيار ثروتمندي هستند که اهداف خاصّي را دنبال مي‌کنند.
آيت‌ا... آملي لاريجاني با بيان اينکه اقدامات غرب در بعضي نقاط دنيا تأثيرگذار بوده است، تصريح کرد: خوشبختانه غرب در جمهوري اسلامي موفق به پياده سازي اهداف خود نبوده و به تعبير مقام معظم رهبري، هيچ غلطي نتوانسته بکند. شايد بتوان گفت که يکي از مهمترين عوامل پيروزي و مقاومت ما در برابر توطئه‌هاي دشمن، همين توجه به اهل بيت (ع) و ارزش‌هاي شيعه و ائمه معصومين (ع) است که متقابلاً عنايات ائمه اطهار (ع) و خداوند متعال را در پي دارد و ما بايد قدردان اين نعمت بزرگ باشيم و بر بصيرت خود بيفزاييم.
رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه خطرِ دشمنِ در کمين را بايد هميشه مدّ نظر داشت، اظهار کرد: سيلي اخير جمهوري اسلامي به صورت آمريکا و اذناب منطقه‌اي آن برايشان بسيار گران تمام شده است، زيرا مي‌بينند که صد‌ها ميليارد دلار براي جنگ افروزي در منطقه هزينه کرده‌اند و فايده‌اي برايشان نداشته است. امروز جمهوري اسلامي داراي چنان اقتداري در منطقه است که هرگز تصور آن را هم نمي‌کردند لذا هر روز به دنبال جنجال و برنامه‌اي جديد هستند چنانکه در روز‌هاي اخير تحرکات عربستان و همچنين استعفاي نخست وزير لبنان را شاهد بوده‌ايم که طبيعتاً نتيجه طراحي‌هاي پشت پرده آنان است.
آيت‌ا... آملي لاريجاني با اشاره به پيروزي‌هاي جبهه مقاومت در منطقه، اين پيروزي‌ها را به ملت و دولت عراق و سوريه تبريک گفت و ابراز اميدواري کرد که با بصيرت، دشمن شناسي و اتکال به خدا در کنار اخلاص و درايت، پيروزي قطعي از آن مردم منطقه خواهد بود و ان شاء ا... شر داعش به زودي کنده خواهد شد.
موضوع «اطاله دادرسي»؛ يکي از مشکلات اساسي دستگاه قضايي و مراجعه کنندگان
رئيس قوه قضاييه در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به موضوع «اطاله دادرسي» به عنوان يکي از مشکلات اساسي دستگاه قضايي و مراجعه کنندگان، تصريح کرد: برخي گمان مي‌کنند که دستگاه قضايي بحث اطاله دادرسي و طولاني شدن رسيدگي به پرونده‌ها در محاکم را رها کرده است. اين در حالي است که اين موضوع از سال‌ها قبل کاملاً مورد توجه مسؤولان قضايي است و در دوره تصدي اينجانب نيز با تاسيس معاونت راهبردي و همکاري معاونت‌هاي ديگر تلاش‌هاي بسيار خوبي براي ريشه‌يابي و حل اين معضل صورت گرفت است.
آيت‌ا... آملي لاريجاني افزود: بر اساس اعلام مرکز آمار و فناوري اطلاعات قوه قضاييه، با در نظر گرفتن 15 ميليون پرونده موجودي در دستگاه قضايي، متوسط زمان رسيدگي به هر پرونده بين 90 تا 100 روز محاسبه شده است که البته با توجه به اينکه بسياري از پرونده‌ها در مرحله دادسرا يا در محاکم بدوي مختومه مي‌شوند، طبيعتاً با کسر اينگونه پرونده ها، در مورد پرونده‌هاي در حال رسيدگي، اين متوسط زماني افزايش خواهد يافت.
رئيس قوه قضاييه اولين و اصلي‌ترين دليل اطاله دادرسي را کمبود نيروي انساني در دستگاه قضايي برشمرد و خاطرنشان کرد: اين موضوع را به طور مکرر در طول سال‌هاي متمادي با دولت‌ها و مجالس در ميان گذاشته‌ايم، اما متأسفانه مقاومت عجيبي در برابر تأمين نيروي انساني قوه قضاييه وجود دارد و واقعا در چنين شرايطي نمي‌توان از دستگاه قضايي انتظار معجزه داشت. وقتي تعداد پرونده‌ها افزايش داشته، اما متناسب با آن شاهد افزايش نيروي انساني نيستيم، افزايش زمان رسيدگي به پرونده‌ها طبيعي خواهد بود.
آيت‌ا... آملي لاريجاني گفت: امروز چه در محاکم و دادسرا‌ها و چه در ساير نهاد‌هاي قضايي نظير ديوان عدالت اداري، ديوان عالي کشور و دادسراي ديوان عالي، بسياري از قضات شريف ما خارج از ساعات کاري هم مشغول به بررسي پرونده‌ها هستند.
*جذب بيش از چهار هزار قاضي به دستگاه قضايي طي 8 سال 
رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه بدون همکاري دولت و مجلس براي جذب قاضي و کارمند در دستگاه قضايي حل مشکل اطاله دادرسي ممکن نخواهد بود، خاطرنشان کرد: ما براي جذب سالانه 800 قاضي که در قانون پيش‌بيني شده است، طي سال‌هاي مختلف به معناي دقيق کلمه جنگيده‌ايم. حتي در چند نوبت از مقام معظم رهبري براي حل اين مشکل استعانت خواستيم، زيرا دولت‌ها و مجلس همکاري لازم را نمي‌کردند البته در حال حاضر مجلس همکاري بسيار خوبي در اين زمينه دارد. بر اساس همين پيگيري‌ها توانستيم طي 8 سال بيش از چهار هزار قاضي به دستگاه قضايي اضافه کنيم و امروز 11 هزار قاضي مشغول به فعاليت هستند که البته طي اين سال‌ها دو هزار قاضي نيز بازنشسته يا به دليل برخي تخلفات از دستگاه قضايي منفصل شده اند.
آيت‌ا... آملي لاريجاني با اعلام آمادگي دستگاه قضايي براي هر گونه اقدام در جهت جذب و آموزش قضات و کارمندان قضايي و همکاري براي رفع اين کمبود، اظهار کرد: يکي ديگر از مهمترين دلايل اطاله دادرسي، تعداد بالاي پرونده هاست. حسب برخي گزارش‌ها در بعضي از کشور‌هاي غربي يک قاضي در طول روز تنها به يک پرونده رسيدگي مي‌کند، اما اين آمار در کشور ما به روزانه بين 5 تا 7 پرونده نيز مي‌رسد. در چنين شرايطي واضح است که با وارد آمدن فشار به قاضي و عدم فرصت براي دقت لازم در رسيدگي به پرونده مشکلاتي به وجود خواهد آمد.
*شاهد سرريز سهل انگاري ساير دستگاه‌ها به قوه قضاييه هستيم
رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه کثرت پرونده‌ها دلايل متعددي دارد، افزود: بعضا مطرح مي‌شود چرا قوه قضاييه در جهت پيشگيري از جرايم و شکل‌گيري دعاوي کاري انجام نمي‌دهد. نبايد فراموش کرد که جرايم و دعاوي از بيرون قوه قضاييه وارد مي‌شوند و در بسياري از موارد مي‌بينيم که وقتي يک دستگاه اجرايي کار خود را درست انجام نمي‌دهد، جرايم و دعاوي حقوقي زيادي شکل مي‌گيرد و در واقع شاهد سرريز سهل انگاري ساير دستگاه‌ها به قوه قضاييه هستيم.
آيت‌ا... آملي لاريجاني با تأکيد بر ضرورت همکاري همه دستگاه‌ها با قوه قضاييه در مقوله پيشگيري از وقوع جرم و شکل‌گيري پرونده‌ها و دعاوي حقوقي خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در اثر عدم نظارت کافي بر موسسات مالي، مردم دچار گرفتاري‌هاي فراوان مي‌شوند و همه اين موارد به شکل پرونده وارد دستگاه قضايي مي‌شود. در واقع ما ميراث‌دار مشکلاتي هستيم که هيچ نقشي در شکل‌گيري آن‌ها نداشته‌ايم.
*يکي از مهمترين دلايل کثرت پرونده‌ها ناآگاهي مردم از کيفيت تنظيم قرارداد‌ها و روابط حقوقي خود است
رئيس قوه قضاييه در ادامه تأکيد کرد: يکي از مهمترين دلايل کثرت پرونده‌ها ناآگاهي مردم از کيفيت تنظيم قرارداد‌ها و روابط حقوقي خود است که در اين زمينه بايد فرهنگ استفاده از وکيل نهادينه شود و مردم با انجام مشورت با يک وکيل يا حقوقدان قابل اطمينان، سطح کيفي قرارداد‌ها يا ساير مسائل حقوقي خود را ارتقا دهند تا شاهد شکل‌گيري بسياري از پرونده‌ها و وقوع بسياري از جرايم نباشيم.
آيت‌ا... آملي لاريجاني افزود: بسياري اوقات نيز وکلا از عدم اعتناي دستگاه قضايي گلايه دارند. البته گاهي برخي رفتار‌ها نيز از تعداد معدودي وکلا سرمي زند که قابل توجيه نيست، اما نهايتاً قوه قضاييه بايد وکلاي دادگستري را از خود بداند، زيرا ما معتقديم که وکيل خوب به از بين رفتن منشأ بسياري از دعاوي، جرايم و تشکيل پرونده‌ها و همچنين ارتقاي سطح رسيدگي‌ها کمک زيادي مي‌کند. در مجموع رابطه معقول، منطقي و صحيحي بايد بين وکلا و دستگاه قضايي ايجاد شود تا هم وکلا بتوانند به خوبي دفاع کنند و هم دستگاه قضايي بتواند قضاوت عادلانه‌اي در پرونده‌ها داشته باشد.
رئيس قوه قضاييه در پايان تأکيد کرد: اقتضاي تعامل منطقي دستگاه قضايي با وکلاي محترم اين است که وکلا نيز ارزش‌هاي لازم اخلاقي، انساني و اسلامي را رعايت کنند و هدفشان تنها احقاق حق باشد.
بر اساس اين گزارش، ادامه بحث و بررسي پيرامون اصلاح موادي از قانون آيين دادرسي کيفري مصوب 1392 و همچنين بحث و بررسي پيرامون قانون اخيرالتصويب مبارزه با مواد مخدر در دستور کار امروز مسؤولان عالي قضايي قرار داشت.