صفحه 7      شماره  3814      یکشنبه 23 مهر 1396


آداب سفر با هواپيما
هگمتانه، گروه گردشگري: قبل از آغاز سفر با هواپيما بايد اصول و نکاتي مهم را بدانيد که به عنوان قوانين کلي آداب معاشرت در سفرهاي هوايي در سرتاسر دنيا شناخته مي‌شوند.
* آداب معاشرت در سفرهاي هوايي با هواپيما
چه کساني که تا به حال تجربه سفر هوايي را داشته‌اند و چه افراد ديگر، اغلب به پيچيدگي و متفاوت بودن اين نوع سفرها باور دارند. سفرهاي هوايي هم مثل انواع سفرهاي ديگر قوانين و اصولي دارد که با آشنايي با آنها مي‌توانيد رفتار مناسبي در طول آن داشته باشيد. کساني که قرار است براي اولين بار با هواپيما سفر کنند و يا حتي افرادي که بارها سفر هوايي را تجربه کرده‌اند بايد قوانين و اصولي را هر چند ساده اما مهم در مورد رفتار در فرودگاه و داخل هواپيما بدانند.
* اصول و قوانين رفتار در سفر با هواپيما
از همان زمان که وارد فرودگاه مي‌شويد و به سمت تحويل بار و بررسي شدن مي‌رويد بايد بدانيد که چگونه اين مراحل طي مي‌شوند. اشخاصي که براي بار اول در اين موقعيت قرار مي‌گيرند به اضطراب ناشي از ناآگاهي دچار مي‌شوند که با دانستن نکاتي که در ادامه برايتان خواهيم گفت رفع مي‌شود.
1- با کار مأموران امنيتي آشنا باشيد
اين مرحله اولين قدم شما براي ورود به مراحل سفر هوايي است. براي بررسي‌هايي که توسط مأموران امنيتي انجام مي‌شود شما بايستي تمام لوازم و وسايل خود را از جيب‌ها خارج کنيد و روي باسکت قرار دهيد. پس قبل از رسيدن به اين مرحله آمادگي آن را داشته باشيد. لوازم شما بعد از گذر از بخش بررسي با اشعه ايکس از سمت ديگر خارج خواهند شد پس براي جلوگيري از شلوغي صف و منتظر ماندن مسافران ديگر به سرعت براي برداشتن لوازم‌تان به سمت بخش بعد از بررسي و انتهاي مسير برويد.
2- کيف دستي کوچک خود را به داخل هواپيما ببريد
اگر قرار است يکي از کيف‌هاي دستي خود را که حاوي لوازم ضروري شماست به داخل هواپيما ببريد سعي کنيد تا حد ممکن اين کيف کوچکترين کيف شما باشد. در قسمت بالاي صندلي محلي براي قرار گرفتن اين وسايل وجود دارد که به عنوان آداب و اصول پرواز هوايي پرکردن تمام فضاي آن قسمت آن هم به سختي اصلاً خوشايند نيست.
3- با مهمانداران در مورد قوانين بحث نکنيد
زماني که مهمانداران هشدارهايي در مورد استفاده از برخي لوازم به شما مي‌دهند حقايقي پشت اين هشدارها پنهان است که رعايت آن به نفع خود شماست. پس براي حفظ شخصيت و داشتن سفري آرام به تمامي توصيه‌هايي که قبل از پرواز به شما داده مي‌شود توجه کنيد.
4- حواستان به نشستن و لم دادن روي صندلي هواپيما باشد
اگر هنگام سفر احساس خستگي کرديد و قصد داشتيد با بازکردن صندلي خود راحت‌تر بنشينيد ابتدا به صندلي پشتي نگاه کنيد و مطمئن شويد که اين تغيير موقعيت شما مشکلي براي مسافري که روي صندلي عقب نشسته است ايجاد نمي‌کند.
5- از ضربه زدن به صندلي و اطراف محل نشستن خودداري کنيد
اگر توجه کرده باشيد بعضي از افراد با نشستن بدون حرکت دچار بي‌حوصلگي مي‌شوند و عادت به کوبيدن پا به زمين و يا حرکاتي از اين قبيل دارند. به ياد داشته باشيد که اين گونه حرکات و توليد صدا در سفرهاي هوايي اصلاً خوشايند نيست و موجب آزار مسافران ديگر مي‌شود پس بهتر است براي رفع بي‌حوصلگي يک نوشيدني و يا مطالعه کتابچه‌اي جالب را امتحان کنيد.
6- ظاهر خود را در نظر بگيريد
مي‌دانيد که در داخل هواپيما شما در محيطي بسته قرار مي‌گيريد و نزديک به مسافران ديگر خواهيد نشست پس خوشبو بودن و داشتن ظاهري پاکيزه اهميت بيشتري خواهد داشت. حتماً قبل از سفر دوش بگيريد و با پوششي مرتب براي اين سفر آماده شويد. تا حد ممکن از عطرهاي تند و خيلي شيرين استفاده نکنيد؛ چرا که اين طعم عطرها در فضاي کوچک خوشايند نخواهند بود.
7- براي صحبت کردن با ديگران اصرار نکنيد
اگر دوست داريد با افراد جديد مکالمه داشته باشيد و يک تجربه سفر هوايي را براي خود شيرين و لذت‌بخش سازيد مانعي ندارد به راحتي مي‌توانيد با مسافران نزديک خود ارتباط برقرار کنيد اما اگر فردي که با او وارد صحبت شده‌ايد تمايلي به پاسخ و ادامه مکالمه ندارد به هيچ وجه با تکرار سؤال و... يک گفتگوي اجباري فراهم نکنيد. از طرفي اگر شما حوصله کافي براي صحبت با مسافر ديگر را نداريد به طور مؤدبانه با يک رفتار درست مثل کم صحبتي و کوتاه جواب دادن او را متوجه اين نکته کنيد.
8- براي دريافت خدمات منتظر بمانيد
زماني که مهماندار هواپيما را مي‌بينيد که براي خدمت‌رساني در زمان غذا و يا ميان وعده در راهروي هواپيما در حال حرکت است بهتر است تا رسيدن او به صندلي شما منتظر بمانيد. بعد از تحويل خدمات توسط مهماندار شما بايستي قسمت مخصوص که پشت صندلي مسافر جلويي قرار گرفته را باز کرده و غذا و يا نوشيدني خود را روي آن ميل کنيد.
9- بيش از حد راحت نخوابيد
حالت خواب شما در اتاق خوابتان با صندلي هواپيما متفاوت است پس هنگامي که احساس خواب‌آلودگي مي‌کنيد در شرايطي به خواب برويد که با حرکت دست و پايتان مسافر کناردستي خود را اذيت نکنيد و يا اگر مي‌دانيد که در خواب حرکت غيرطبيعي خواهيد داشت پس بهتر است چرت زدن در هواپيما را فراموش کنيد.
10- استفاده از دستشويي هواپيما
مي‌دانيد که کم تعداد بودن دستشويي هواپيما امکاني است که براي تمام مسافران صدق مي‌کند پس هنگام استفاده از دستشويي زمان استفاده را کوتاه و بهداشت را رعايت کنيد.
11- زمان ترک هواپيما هم آداب معاشرت را رعايت کنيد
مطمئن باشيد تا تمامي مسافران از هواپيما خارج نشوند حرکت به سمت سالن فرودگاه انجام نمي‌شود پس با آرامش و بعد از پياده شدن مسافر صندلي جلويي خود از جا بلند شويد و به سمت درهاي خروجي حرکت کنيد.