صفحه 5      شماره  3803      پنجشنبه 6 مهر 1396


رئيس امور عشاير استان همدان خبر داد:
توليد 5800 تن گوشت قرمز توسط عشاير همدان
هگمتانه، گروه خبر همدان: رئيس امور عشاير استان همدان با بيان اينکه عشاير استان 5هزار و 800 تن گوشت قرمز توليد کرده‌اند، گفت: 25 درصد توليدات دامي استان توسط عشاير توليد مي‌شود.
حسين محمدي در گفتگويي، با اشاره به اينکه عشاير در حال آماده شدن براي کوچ هستند، اظهار کرد: امسال 24 طايفه در قالب 4 ايل وارد استان همدان شدند.
وي با بيان اينکه سرشماري عشاير در سال 97 انجام مي‌‌گيرد، تصريح کرد: جمعيت عشاير استان براساس سرشماري سال 87، 2هزار و 189خانوار بوده در حالي که براساس دفترچه‌هاي عضويت تعاوني عشايري بيش از 3هزار خانوار است.
محمدي خاطرنشان کرد: عشاير استان با 470 هزار رأس دام، 10 درصد از مراتع استان که معادل 60 هزار هکتار است، را استفاده کرده و 5 هزار و 800 تن گوشت قرمز توليد مي‌کنند.
رئيس امور عشاير استان همدان با اشاره به وجود 72 سامانه عشايري در استان، بيان کرد: عشاير در تمامي شهرستان‌ها به غيراز کبودراهنگ و رزن پراکنده هستند.
 
 
مديرعامل ستاد ديه استان همدان خبر داد:
رهايي 140 زنداني 
جرائم غيرعمد همدان
هگمتانه، گروه خبر همدان: مديرعامل ستاد ديه استان همدان از آزادي 140 نفر از زندانيان جرائم غيرعمد از ابتداي امسال تا کنون خبر داد و گفت: مبلغي بيش از 135ميليارد و 158ميليون ريال براي آزادي اين افراد هزينه شده است.
يدالله روحاني‌‌منش در گفتگويي، با بيان اينکه از 140 زنداني آزاد شده 137 نفر مرد و 3 نفر زن بودند، افزود: از اين ميان 17 پرونده زنداني مرتبط با ديه، 102 زنداني محکوميت مالي، 19 زنداني مهريه و 2 زنداني مربوط به نفقه بوده است.
وي اضافه کرد: طي ارتباط با شرکت‌هاي بيمه و پيگيري‌هاي به عمل آمده مبلغي بيش از 13ميليارد و 100 ميليون ريال از اين طريق براي آزادي زندانيان جرائم غيرعمد جمع‌آوري شد.
روحاني‌منش ادامه داد: با ارسال پرونده‌هاي ديه واجد شرايط به صندوق تأمين خسارت‌هاي بدني و اخذ مبلغ 14 ميليارد و 65 ميليون ريال، تعدادي از مددجويان از اين طريق آزاد شده‌اند و مبلغ 15 ميليارد و 617 ميليون ريال به صورت اعسار به تقسيط تأمين و پذيرفته شده است.
وي خاطرنشان کرد: طي دعوت از شکات پرونده‌ها مبلغ 62 ميليارد و 211 ميليون ريال در شوراي حل اختلاف ويژه ستاد ديه، اخذ گذشت رضايتمندانه شده و مبلغ 13 ميليارد و 485 ميليون ريال نيز به صورت وام بانکي پرداخت شده است.
مديرعامل ستاد ديه استان همدان اظهار کرد: تعدادي از مددجويان با پرداخت مبلغ 13 ميليارد و 23 ميليون ريال به صورت کمک ستاد ديه آزاد شده‌اند که در اين ميان مددجويان نيز دخيل بوده و مبلغ سه ميليارد و 654 ميليون ريال همياري داشته‌‌اند.
 
 
20 مهرماه
کاروان دانشجويان پيام نور همدان به زيارت عتبات عاليات مشرف مي‌شوند
هگمتانه، گروه خبر همدان: مسؤول دفتر نهاد رهبري در دانشگاه پيام‌ نور استان همدان از اعزام دانشجويان به عتبات عاليات در 20 مهرماه خبر داد.
حجت‌الاسلام رضا محمدي در گفتگويي با اشاره به اعزام دانشجويان دختر و پسر به عتبات عاليات، اظهار کرد: ثبت‌نام دانشجويان از يکم مهرماه آغاز شده و تا ششم مهرماه ادامه دارد.
وي با بيان اينکه محدوديتي براي شرکت دانشجويان در اين سفر وجود ندارد، گفت: دانشجويان براي ثبت‌نام مي‌توانند به نهاد رهبري دانشگاه پيام‌نور استان مراجعه کنند.
مسؤول دفتر نهاد رهبري در دانشگاه پيام‌نور استان همدان با اشاره به اينکه هزينه هر دانشجو براي شرکت در اين سفر يک‌ميليون و 200 هزار تومان خواهد بود، يادآور شد: ستاد عتبات عاليات دانشجويان براي شرکت دانشجويان در اين سفر معنوي يک‌ميليون‌ تومان وام اعطا کرده و فقط 200 هزار تومان برعهده دانشجو است.
وي با اشاره به برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي متنوع و مسابقات مختلف براي دانشجويان، ادامه داد: دانشجويان علاوه بر کربلاي معلي به سامرا، نجف و کاظمين نيز اعزام خواهند شد.
محمدي با بيان اينکه برگزاري مراسم معنوي و برنامه‌هاي زيارتي باعث تقويت بنيه ديني دانشجويان مي‌شود، گفت: به طور حتم اين بستر زمينه‌اي براي افزايش اعتقادات ديني و مقابله با ترفندهاي دشمن خواهد بود.