صفحه 3      شماره  3799      یکشنبه 2 مهر 1396


اردوغان ضمن غيرقانوني خواندن همه‌پرسي جدايي کردستان عراق:
نياز به اجراي تحريم‌هاي مشترک با ايران عليه کردستان عراق داريم
هگمتانه، گروه ايران و جهان: رئيس‌جمهور ترکيه در پايان سفر خود به مجمع عمومي سازمان ملل در جمع خبرنگاران ترکيه‌اي گفته که همه‌پرسي جدايي کردستان عراق غيرقانوني است.
رئيس‌جمهور ترکيه در پايان سفر خود به مجمع عمومي سازمان ملل درباره ديدارش با دونالد ترامپ و موضوعات منطقه به ويژه همه‌پرسي جدايي کردستان عراق صحبت کرده است.
مقامات ترکيه بارها مخالفتشان را با برگزاري همه‌پرسي جدايي کردستان عراق اعلام کردند و اخيراً شوراي امنيت ملي ترکيه از احتمال تحريم‌ مقامات اردبيل خبر داده است.
پيشتر، علي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران هم در مخالفت با همه‌پرسي، اعلام کرد که ايران تنها عراق يکپارچه را به رسمتي مي‌شناسد و در صورت برگزاري همه‌پرسي، مرزهاي ايران با منطقه کردستان عراق مسدود خواهد شد.
به گزارش ديلي صاباح، حالا در تازه‌ترين اظهارات مقامات ترکيه، رجب طيب اردوغان که براي شرکت در مجمع عمومي سازمان ملل به نيويورک رفته بود، پيش از ترک اين شهر، در جمع خبرنگاران ترکيه‌اي درباره حضور در نيويورک و ديدارش با رئيس‌جمهور آمريکا صحبت کرد.
رئيس‌جمهور ترکيه در ابتدا گفت که موضوع خريد سامانه دفاع موشکي اس 400 از روسيه توسط آنکارا، در ديدار دوجانبه او با دونالد ترامپ اصلاً مطرح نشد.
اردوغان با دفاع از مواضع ترکيه در قبال اين موضوع تصريح کرد: «ما از قبل (خريد اس 400 از روسيه) را با (ولاديمير) پوتين صحبت کرديم و موضوع حل شد».
رئيس‌جمهور ترکيه از مطرح شدن موضوع «رضا ضراب» بازرگان و تاجر ترکيه‌اي-ايراني در جريان ديدار 45 دقيقه‌اي دوجانبه اردوغان و ترامپ خبر داد.
اين بازرگان از مدتي قبل و به اتهام دور زدن و نقض تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران، در آمريکا بازداشت و در حال محاکمه است.
اردوغان همچنين از طرح موضوع اعلام جرم دادگاه آمريکايي عليه تعدادي از نيروهاي امنيتي ترکيه هم خبر داد و گفت «وزير دادگستري ترکيه اين مسائل را دنبال خواهد کرد».
چندي قبل بود که درگيري‌هاي نيروهاي امنيتي و محافظان اردوغان با مخالفان او در جريان سفر رئيس‌جمهور ترکيه به واشنگتن، به موضوعي چالشي در روابط واشنگتن-آنکارا تبديل شد و اخيراً دادگاه عليه تعدادي از اين نيروهاي امنيت اقامه دعوي کرد.
رئيس‌جمهور ترکيه درباره همه‌پرسي جدايي کردستان عراق هم صحبت کرد.
اردوغان گفت: «حکومت شمال عراق(منطقه کردستان عراق) بايد به آنچه که انجام مي‌دهد، فکر کند. قانون اساسي عراق در اين باره روشن است. همه‌پرسي(جدايي کردستان عراق)،‌ غيرقانوني است اما آنها همچنان اصرار مي‌کنند. تا آنجايي که من دارم مي‌بينم، آمريکا هم با ما اتفاق نظر دارد».
رئيس‌جمهور ترکيه با تأکيد بر اينکه ديدارها با مقامات ايراني(درباره همه‌پرسي کردستان عراق)،‌ ديدارهاي مهمي بوده‌اند، افزود:‌ «ايران هم مثل ما فکر مي‌کند. ما نياز داريم که تحريم‌هاي مشترکي با ايران(عليه منطقه کردستان عراق) اجرا کنيم».
رئيس‌جمهور ترکيه در همين بخش از صحبت‌هايش از حمايت صريح اسرائيل از همه‌پرسي جدايي کردستان عراق انتقاد کرد.
اردوغان توصيه کرد که تل‌آويو در سياست‌ها و مسائلي که به روابط دوجانبه آن با آنکارا آسيب خواهد زد،‌ درگير و مشغول نشود.