صفحه 3      شماره  3799      یکشنبه 2 مهر 1396


رئيس اتحاديه بنکداران مواد غذايي:
دستور جديد وزير دير اعلام شد؛ کالاي بدون برچسب قيمت توليد شده‌ است
هگمتانه، گروه ايران و جهان: رئيس اتحاديه بنکداران مواد غذايي با بيان اينکه دستور وزير درباره تعويق يک ماهه حذف برچسب قيمت‌ دير اعلام شده است، گفت: کالاهايي که امروز بدون برچسب قيمت کارخانه به بازار وارد شده قبل از دستور وزير توليد و بسته‌‌بندي شده است.
محمد آقا طاهر در مورد اين که چرا مصوبه حذف قيمت عليرغم اينکه با دستور وزير يک ماه به تأخير افتاده است، اما از امروز برخي کالاهاي توليدي کارخانه‌ها به عرضه‌کنندگان بدون قيمت ارائه شده است، گفت: دستورالعمل وزير صنعت پيرامون به تعويق افتادن يک ماهه مصوبه حذف برچسب قيمت برخي کالاها دير اعلام شد و بايد حداقل 5 يا 6 روز قبل اعلام مي‌شد، تا توليدکنندگان خود را با آن تطبيق مي‌دادند.
رئيس اتحاديه بنکداران مواد غذايي افزود: توليد‌کنندگان کالاهايي را که امروز به بازار عرضه مي‌کنند، از چند روز قبل آماده کرده‌اند و اين کالا‌ها و بسته‌بندي آن از قبل از اعلام دستورالعمل جديد وزير مبني بر به تعويق افتادن يک ماهه طرح، آماده بوده و به همين دليل برچسب قيمت روي برخي کالاهايي که امروز به بازار عرضه شده، نصب نشده است.
وي با تأکيد بر اينکه توليد‌کنندگان تمايلي به حذف برچسب قيمت از روي کالا را ندارند، گفت: ممکن است سه يا چهار روز کالاهاي بدون برچسب قيمت به خرده‌فروشان و بازار عرضه شود، اما پس از آن دوباره توليد‌کنندگان براساس دستورالعمل جديد وزير صنعت عمل خواهند کرد و کالاهاي با برچسب قيمت را به بازار عرضه مي‌کنند.
به گزارش فارس، محمدرضا نعمت‌زاده چند روز قبل از پايان دوره وزارتش در دولت يازدهم مصوبه حذف درج قيمت از برخي گروه‌هايي کالايي از جمله چيپس و پفک، شيريني و شکلات و محصولات سلولزي توسط توليد‌کنندگان را از ابتداي مهر 96 اعلام کرد.
چند روز پس از اينکه محمد شريعتمداري به عنوان وزير صنعت دولت دوازدهم شروع به کار کرد، عليرغم انتقادات بسيار زياد به مصوبه نعمت‌زاده، 7 قلم ديگر از جمله مربا، انواع کنسرو، عسل، سس،‌ ترشي و... را به اين مصوبه اضافه کرد و گفت که اين مصوبه از ابتداي مهر لازم‌الاجرا است و «مصوبه حذف برچسب قيمت از برخي کالاها از سوي نعمت‌زاده، محترم و لازم ‌الاجراست اما ايراداتي دارد که بايد اصلاح شود».
اذعان شريعتمداري مبني بر وجود ايراداتي در مصوبه لحظه‌اي وزير پيشين صنعت ناشي از اظهار نظر مخالفان اجراي اين طرح بود که خوشبختانه اجراي مصوبه‌ را يک ماه به تعويق انداخته است.
براساس اين گزارش: فعالان بازار و کارشناسان معتقدند که عليرغم اينکه مسؤولان وزارت صنعت بر اين اعتقادند که با اجراي طرح حذف برچسب قيمت، کالا با قيمت مناسب‌تري به دست مصرف‌کننده مي‌رسد، اما اجراي اين طرح منجر به ايجاد هرج و مرج در بازار مي‌شود و منحر به سردرگمي مصرف‌کنندگان در خريد کالا به قيمت مناسب مي‌شود.