صفحه 2      شماره  3787      یکشنبه 19 شهریور 1396


امام جمعه همدان تأکيد کرد:
عيد غدير بايد جهاني شود
هگمتانه، گروه خبر: امام جمعه همدان بر لزوم جهاني کردن روز عيد غدير تأکيد کرد.
به گزارش خبرنگار هگمتانه، آيت ا... غياث‌الدين طه محمدي در خطبه نخست نماز عبادي سياسي جمعه اين هفته، با دعوت همگان به تقواي الهي با اشاره به روايتي در خصوص عيد غدير خم، گفت: همه اوليا الهي در روز هجدهم ذي‌الحجه، وصي خود را انتخاب کردند و در چنين روزي اسلام به کمال خود رسيد.
وي ادامه داد: از اين حيث هرکس مخالف وصي و جانشيني امام علي(ع) باشد، روزه، نماز و حج‌اش باطل است؛ چراکه دشمني با اهل بيت(ع) مصداق دشمني با خداست و غدير را بايد جهاني کرد.
وي با اشاره به برخي اعمال عبادي سفارش شده در روز عيد غدير اظهار کرد: پوشيدن لباس روشن، از جمله اين اعمال است در اين روز همه شيعيان بايد با لبخند و خوشرويي با يکديگر ديدار کنند و با اين عمل خداوند متعال با نظر رحمت به فرد مي‌نگرد و يک هزار حاجت وي در روز قيامت برآورده مي‌شود.
آيت‌ا... محمدي با بيان اينکه روز عيد غدير خم روز زينت شيعيان است، خاطرنشان کرد: جشن عيد غدير بايد علاوه بر مکان‌هاي عمومي در کانون‌هاي خانوادگي نيز برپا شود و بر اساس روايات چنانچه در اين روز يک روزه‌دار اطعام شود مثل اين است که همه انبيا و اوليا و صديقين اطعام شده باشند.
وي با توضيح اينکه عيد غدير خم عيد خدا است، گفت: شيعياني که اين روز را گرامي مي‌دارند در قيامت جزو نجات‌يافتگان و رستگاران عالم خواهند بود.
آيت‌ا... محمدي با اشاره به ثواب روزه عيد غدير، عنوان کرد: چنانچه در اين روز فردي به عشق اميرالمؤمنين و حب امام علي(ع) روزه بگيرد، پاداش آن از فردي که از اول دنيا تا آخر دنيا عبادت کرده است، بالاتر است.
وي تصريح کرد: غدير پشتوانه و عاشورا فرزند غدير است و به همين سبب بايد نسبت به برپايي جشن‌هاي اين دهه اهتمام نمود؛ چراکه اگر چنين عملي در طول تاريخ مورد توجه قرار مي‌گرفت تمام اهل سنت، شيعه مي‌شدند.
نماينده ولي فقيه در استان همچنين با ابراز تأسف از اينکه غدير در يک هزار و 400 سال قبل مغفول ماند، خاطرنشان کرد: اگر حکومت علوي بر بشريت حاکم مي‌شد عدالت صد درصد به وجود مي‌آمد و ظلم، غارت و فسق و فجور از ميان مي‌رفت.
وي در ادامه بيان کرد: 70 سال است که فلسطيني‌ها زير يوغ استکبار و مردم مسلمان زيردست حکومت‌هاي فاسد و ظالم هستند، بنابراين گراميداشت غدير توسط مسلمانان اعتراض به اين جنايات است.
امام جمعه همدان در خطبه دوم نماز جمعه اين هفته سردار مهديان‌نسب را سربازي تمام‌عيار دانست و گفت: وي در تأمين امنيت انتظامي استان کوشا بود.
وي همچنين با اشاره به اينکه نبايد هيچ دولتي بر حرم خدا حکومت داشته باشد، اظهار کرد: بسيار خرسنديم که حاجيان بيت‌ا... الحرام با سلامت به وطن بازگشتند.
* حجت‌الاسلام حيدري‌فر: متوليان و مردم ايام غديريه را مغتنم بدانند
در سخنراني‌هاي پيش از خطبه نماز جمعه نيز حجت‌الاسلام مجيد حيدري‌فر، استاد حوزه علميه قم، با گراميداشت عيد سعيد غدير خم، با تأکيد بر انجام اعمال اين روز گفت:‌اين عيد، عيدالاکبر است و تنها عيدي است که عيد خداست و بزرگتر از اين روز، عيدي براي خدا نيست.
وي ادامه داد: در آيه سوم از سوره مائده خداوند اشاره مي‌کند که امروز دين خدا و نعمت‌هايم را بر شما کامل کردم؛ چراکه اين روز عيدي است که دين کامل شده و روز رضايت خداوند است.
وي با اشاره به اينکه عيد غدير هم داراي ويژگي‌هايي است که کفار را از نابودي دين ما نا اميد مي‌کند، اظهار کرد: بر اساس فرموده خداوند متعال، امضاي خدا پاي دين اسلام است و خداوند دين اسلام را به عنوان دين جهاني پسنديده است.
حجت‌الاسلام حيدري‌فر با بيان اينکه 12 معصوم در اين روز برگزيده شدند، يادآور شد: در روز عيد غدير، نور الهي در باطن و ظاهر پيامبر(ص) ديده مي‌شد و همين نور خدايي در سيماي نوراني حضرت امام علي(ع) بروز و ظهور کرد و اين نور، پس از آن در سيماي حضرت مهدي(عج) متجلي مي‌شود.
وي با اشاره به بخشي از سخنان پيامبر گرامي اسلام(ص) در روز عيد غدير خم عنوان کرد: حضرت رسول (ص)در اين روز اعلام کردند که اهل بيت(ع)، امامت و کلام خداوند را در ميان شما امانت قرار مي‌دهم و اين مأموريتي براي نمازگزاران است که هم بدانيد امام علي(ع) نور خدا و جانشين پيامبر خداست.
وي عنوان کرد:‌ حضرت امام علي(ع) همان صراط مستقيم است که بايد زير پرچم اين امام همام حرکت کنيم تا در روز قيامت جزو نجات‌يافتگان باشيم.
وي همچنين با انتقاد از مردم دارالمؤمنين همدان گفت: چرا دهه امامت و ولايت بايد در شهر شما کمرنگ شده باشد؟ چرا فضايل و فداکاري‌هاي علي(ع) بازگو نمي‌شود و از اين حيث بايد متوليان، مسؤولان و مردم براي پدر امت برنامه‌هاي مهم و خاص داشته باشند.
* نمازگزاران همداني جنايات افراطيان ميانمار را محکوم کردند
مردم مؤمن، انقلابي و ولايتمدار همدان در اعتراض به جنايات دولت ميانمار عليه مسلمانان، پس از اقامه نماز جمعه با شرکت در راهپيمايي اين جنايات را محکوم کردند.
نماز گزاران همداني پس از پايان آيين عبادي و سياسي نماز جمعه با در دست داشتن تمثال هاي مبارک امام راحل، رهبر معظم انقلاب اسلامي و تصاويري از جنايت هاي صورت گرفته توسط رژيم صهيونيستي و عوامل و مزدوران آن و با شعارهاي 'الله اکبر'،' لا اله الا الله'، 'مرگ بر اسرائيل' و 'مرگ بر آمريکا' 'کشتار مسلمانان ميانمار مجروح کرده قلب هر مسلمان'، 'مسلمان ميانمار مطيع پيغمبر است حکومت ميانمار آمريکا را نوکر است'، خواستار موضع گيري صريح و قاطع و شکسته شدن سکوت نهادهاي بين المللي مدافع حقوق بشر در قبال اين جنايت ها شدند.
اين راهپيمايي در ديگر شهرستان‌هاي استان همدان نيز با شکوه خاصي برگزار شد تا اين پيام را که مردم ايران اسلامي همواره حامي مظلومان هستند، به تمام جهان مخابره کند.