صفحه 3      شماره  3740      شنبه 24 تیر 1396


نماينده مردم نور و محمودآباد در مجلس:
دولت 105 هزار ميليارد تومان به بانک‌ها بدهکار است
نماينده مردم نور و محمودآباد در مجلس شوراي اسلامي گفت: صندوق‌هاي ملي و بانک‌ها ناچار هستند کسري بودجه دولت را جبران کنند زيرا گاهي دولت مجبور مي‌شود بودجه ماه‌هاي بعد را خرج کند و اکنون دولت 105 هزار ميليارد تومان به بانک‌ها بدهکار است.
علي اسماعيلي اظهار کرد: اقتصاد کشور ما تا سال 86 تک قطبي و متکي به فروش نفت بود که با بالا و پايين رفتن قيمت نفت، اقتصاد کشور دچار تغيير و نوسان مي‌شد.
وي افزود: با ايجاد سالانه  640 هزار شغل و افزايش تعداد بيکاران در سال 92 با مشکل بيکاري مواجه شديم به طوري که در سال 60 حدود 20 ميليون نفر شاغل داشتيم و اکنون هم همين تعداد شاغل داريم، اکنون لازم است سالانه يک ميليون و 200 هزار شغل ايجاد کنيم تا مشکل بيکاري رفع شود.
نماينده مردم نور و محمودآباد در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: مشکل عمران و توسعه تنها از سوي دولت رفع نمي‌شود و نيازمند مشارکت مردمي است.
اين مسؤول افزود: صندوق‌هاي ملي و بانک‌ها ناچار هستند کسري بودجه دولت را جبران کنند زيرا گاهي دولت مجبور مي‌شود بودجه ماه‌هاي بعد را خرج کند و اکنون دولت 105 هزار ميليارد تومان به بانک‌ها بدهکار است و از طرف ديگر 103 هزار ميليارد تومان معوقات تسهيلات و اعتباراتي که به مردم واگذار شده است.
اسماعيلي با بيان اينکه حفاظت از آب و محيط زيست در برنامه ششم توسعه در اولويت قرار گرفت، اظهار کرد: آب، ريل، محيط زيست در اولويت قرار دارد تا با تدبير و اقدام لازم مشکلات اين حوزه رفع شود.
وي تأکيد کرد: بحث زباله شهرستان و استان بايد حل شود به گونه‌اي که زباله از تهديد به فرصت تبديل شود و براي حفظ و تأمين آب شرب سالم و بهداشتي شبکه فاضلاب شهري در شهرستان اجرا شود.
نماينده مردم نور و محمودآباد در مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود، بيان کرد: تأمين اجتماعي تا 86 از جمله اهرم‌هاي بزرگ اقتصادي کشور بود اما امروز حتي توان پرداخت حقوق بازنشستگان را ندارد ما امسال در حوزه لشکري و کشوري ميزان حقوق را به حدود 2 ميليون تومان رسانديم اما در بخش کارگري هنوز برخي 500 تا 800 هزار تومان دريافتي دارند.
اين مسؤول تصريح کرد: بانک‌ها بنگاه‌دار شدند و به سمت خريد ساختمان رفتند و اکنون دولت 750 هزار ميليارد تومان بدهي دارد ولي تورم تک رقمي است، اقتصاد ما بايد در مسير درست حرکت کند و تلاش بر اين است تا چالش‌هاي نظام بانکي برطرف شود.
 اسماعيلي گفت: براي مؤسسه کاسپين 9 هزار و 600 ميليارد تومان اعتبار مشخص شد اما اکنون 3 هزار و 600 ميليارد تومان سرمايه دارد و 6 هزار ميليارد تومان ديگر معلوم نيست کجاست و مردم گرفتار شدند و هر روز اعتراض مي‌کنند.
امام جمعه شهر نور نيز اظهار کرد: همه ما دو نوع تکليف داريم، يک تکليف اداري و يک وظيفه عمومي که بايد به آن‌ها عمل کنيم، تنها حضور در شوراي اداري وظيفه ما نيست بلکه بايد در همه عرصه‌ها حضوري فعال داشته باشيم در عرصه‌هاي اجتماعي، محافل مذهبي، سياسي بايد حضور پيدا کنيم زيرا مردم ما را رصد مي‌کنند و انتظار دارند مسؤولان را در کنار خود در همه عرصه‌ها ببينند.
حجت‌الاسلام سيدمهدي اميري‌ارجمند افزود: افزايش اميد در جامعه و بين مردم ضروري است، امر به معروف و نهي از منکر مصاديقي دارد که از جمله آن حضور مسؤولان بين مردم و در مراسم ملي، استاني و شهرستاني که در شهرستان برگزار مي‌شود، است.
وي گفت: مديران و مسؤولان تعهداتي دارند از جمله حضور در محافل و مجالس ديني که انتظار به حق مردم است و مي‌گويند ما مردم همه جا هستيم ولي مسؤولان که از اين دولت و نظام حقوق مي‌گيرند هيچ جا ديده نمي‌شوند.