صفحه 2      شماره  3737      سه شنبه 20 تیر 1396


مديركل راه و شهرسازي همدان:
آغاز پيش‌فروش بليت قطار همدان براي تابستان
هگمتانه- گروه خبر: مديركل راه و شهرسازي استان همدان از راه‌اندازي قطار همدان خبر داد و گفت: شهروندان از روز‌هاي آينده مي‌توانند به دفاتر خدمات مسافرتي مراجعه و براي ايام تابستان بليت قطار پيش‌خريد كنند.
فرهاد فرزانه در گفت‌و‌گويي با بيان اينکه ساعت 16:30 امروز، 20 تيرماه قطار از همدان به سمت مشهد حرکت مي‌کند، اظهار کرد: جمعي از خانواده شهيدان و تعدادي از خبرنگاران نخستين مسافران و مهمانان اين قطار هستند.
وي با اشاره به اينکه نخستين قطار همدان در کمتر از 15 ساعت به مشهد مقدس مي‌رسد، ادامه داد: اين قطار جمعه شب پيش‌ رو از مشهد به سمت همدان حرکت خواهد کرد و روز شنبه هفته آينده ظهر به همدان مي‌رسد.
مديرکل راه و شهرسازي استان همدان با بيان اينکه قطار در نظر گرفته شده از نوع پلور سبز چهار واگنه و درجه يک است، بيان کرد: در آينده ممکن است تعداد تخت‌ها از چهار به 6 تخت افزايش پيدا کند.
وي با بيان اينکه شهروندان از روز‌هاي آينده مي‌توانند به دفاتر خدماتي مراجعه و براي ايام تابستان بليت قطار پيش‌خريد کنند، ادامه داد: نرخ بليت با توجه به نوع قطار متغير خواهد بود.
 
فردا «کتابخانه تحقيقاتي‌ تخصصي پرويز اذکائي» 
در همدان افتتاح مي‌شود
هگمتانه- گروه خبر: مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان همدان گفت: 21 تيرماه «کتابخانه تحقيقاتي‌ ـ تخصصي پرويز اذکائي» در كتابخانه مركزي همدان با حضور مقامات كشوري افتتاح مي‌شود.
عاطفه زارعي امروز در گفت‌وگويي از افتتاح «کتابخانه تحقيقاتي‌ ـ تخصصي پرويز اذکائي» در کتابخانه مرکزي همدان خبر داد و اظهار کرد: 21 تيرماه کتابخانه تحقيقاتي‌ ـ تخصصي پرويز اذکائي در کتابخانه مرکزي همدان در بلوار شهيد چيت‌سازيان، بلوار قلم افتتاح مي‌شود.
وي با بيان اينکه اين مراسم با حضور عليرضا مختارپور دبيرکل نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور و دکتر پرويز اذکايي برگزار مي‌شود، افزود: در اين مراسم معاون دبيرکل نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور، محمد اللهياري فومني معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتاب‌خواني نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور، استاندار همدان، امام جمعه همدان، نمايندگان مجلس، فرمانداران، شهرداران، نويسندگان بومي، اهل قلم و فرهنگ و جامعه کتابداران حضور خواهند داشت.
مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان همدان با اشاره به اينکه شوراي فرهنگ عمومي نيز قبل از مراسم گشايش در سالن جلسات کتابخانه مرکزي برگزار مي‌شود، گفت: دبيرکل نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور در اين مراسم نيز حضور خواهد داشت.
وي با بيان اينکه 11 هزار جلد کتاب و نشريه توسط دکتر اذکايي به کتابخانه مرکزي همدان اهدا شده است، افزود: کتابخانه جداگانه‌اي براي نگهداري کتاب‌هاي اين نويسنده، اديب و چهره ماندگار همدان ايجاد کرده‌ايم.
زارعي با بيان اينکه اذکائي به عنوان محقق و نويسنده مطرح کشوري مجموعه‌اي از کتاب‌ها و منابع ارزشمندي را در حوزه تاريخ و فلسفه به کتابخانه مرکزي همدان وقف کرده که کار ارزشمندي است، گفت: کتابخانه اذکايي مجموعه‌اي از غني‌ترين پايگاه‌هاي اطلاعاتي در حوزه تاريخ و فلسفه کشور است و سه نسخه قرآن خطي و 10 نسخه کتاب چاپ سنگي و سربي از سوي اذکايي به اين کتابخانه اهدا شده است.
زارعي با اشاره به 70 قفسه يک‌طرفه و 6 قفسه نمايشي در اين کتابخانه، ادامه داد: 13 لوح قاب شده مربوط به دکتر اذکايي در اين کتابخانه نگهداري خواهد شد.
وي از گردآوري 5 هزار جلد کتاب و 6 هزار جلد نشريه در اين کتابخانه خبر داد و افزود: تعداد قابل توجهي جلد از اين کتاب‌ها در سامانه مديريت کتابخانه‌هاي عمومي کشور جانمايي شده است.
مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان همدان با بيان اينکه 9 لوح تقدير و 11 تنديس در اين کتابخانه مربوط به اذکايي در معرض ديد عموم قرار مي‌گيرد و يک کتابدار مختص اين بخش در نظر گرفته شده است، گفت: اميدواريم شاهد استفاده مردم و کتاب‌دوستان از کتاب‌هاي بسيار نفيس و با محتواي بسيار غني پرويز اذکايي باشيم.