صفحه 2      شماره  3737      سه شنبه 20 تیر 1396


 

دکتر حاجي بابايي در کميته برنامه‌ريزي شهرستان همدان:
دهه فجر امسال آب به همدان مي‌رسد
63 ميليارد تومان اعتبار امسال شهرستان همدان است
 هگمتانه – گروه خبر: اعتبارات استاني امسال 51 درصد رشد داشته که سهم شهرستان همدان از اين اعتبار 63 ميليارد تومان است.
 به گزارش خبرنگار هگمتانه، در کميته برنامه‌ريزي شهرستان همدان که با حضور نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي و مسؤولان شهرستاني برگزار شد عنوان شد که اعتبارات استاني 51 درصد رشد داشته است که سهم اين شهرستان از اين اعتبار 63 ميليارد تومان است.
 نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي در اين نشست با بيان اينکه در برنامه ششم توسعه يک ميليارد تومان از بودجه نفت به شبکه راه‌آهن کشور اختصاص يافته است، گفت: اين بودجه به شرط برقي کردن خطوط و دو خطه کردن راه‌آهن اختصاص مي‌يابد که راه‌آهن همدان- تهران نيز جزء اين طرح قرار دارد.
حميدرضا حاجي‌بابايي با اشاره به اينکه براي احداث و راه‌اندازي راه‌آهن همدان تهران با مشکلات عديده‌اي روبه‌رو بوديم بيان کرد: اين طرح جزء طرح‌هاي مصوب شده سفر رهبر انقلاب اسلامي در سال 83 به همدان بود که زبردست استاندار وقت همدان و خرم وزير راه وقت حمايت‌هاي بسيار زيادي از اين طرح کردند.
وي با اشاره به اينکه در ابتداي کار، طرح راه‌آهن همدان -تهران به دليل نداشتن توجيه فني و اقتصادي تصويب نشد اظهار کرد: با مطرح کردن يک طرح دو فوريتي با عنوان راه‌آهن تهران – همدان -سنندج موفق شديم اين طرح را در مجلس شوراي اسلامي به تصويب برسانيم که با تشديد تحريم‌ها اجراي راه‌آهن همدان به تعويق افتاد.
حاجي‌بابايي با بيان اينکه در سال گذشته استاندار و مسؤولان براي به سرانجام رسيدن طرح راه‌آهن همدان پيگيري‌هاي بسياري داشته‌اند، گفت: اميدواريم در سال جاري نيز راه‌آهن همدان- ملاير اجرايي شود تا همدان محور ارتباطي بين غرب، شمال غرب و جنوب کشور باشد.
اين مسؤول عنوان کرد: اجراي راه‌آهن همدان- ملاير نيز از سال 1380 مصوب شده است که عليرغم داشتن بودجه و انجام کارهاي مطالعاتي انجام آن تاکنون آغاز نشده است.
نماينده مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي در ادامه سخنان خود با بيان اينکه در جلسات مختلفي با وزارت نيرو مقرر شد شده است از استان‌هاي همجوار آب شرب به همدان منتقل شود اظهار کرد: در اين طرح قرار است 65 ميليون مترمکعب آب به استان انتقال يابد که براي اجراي آن 65 کيلومتر لوله‌گذاري بايد صورت گيرد.
 حاجي‌بابايي گفت: براي اجراي اين مقدار لوله‌گذاري انتقال آب به 150 ميليارد تومان اعتبار نياز است که اعتبار اختصاص يافته به آن 10 ميليارد تومان است.
 وي تصريح کرد: براي انجام انتقال آب به استان با قرارگاه خاتم‌الانبيا(ص) رايزني شده است تا اين نهاد با اجراي تأمين منابع مالي داخلي اين طرح را انجام دهد.
 حاجي‌بابايي افزود: عمليات اجرايي اين لوله‌گذاري از ابتداي مهر امسال آغاز مي‌شود و در دهه فجر سال آينده به بهره‌برداري خواهد رسيد.
اين مسؤول با اشاره به اينکه سال 96 سال شروع برنامه ششم توسعه است، گفت: در اين طرح 22 محور از جمله مسأله کمبود آب، کشاورزي، صنعت و معدن و اشتغال به شدت مورد توجه قرار گرفته است.
 وي بيان کرد: در برنامه ششم توسعه مقرر شده است 40 درصد تسهيلات توسط بانک‌ها به بخش صنعت و معدن اختصاص يابد.
اين مسؤول با بيان اينکه در برنامه ششم توسعه 10 درصد نيز از اعتبارات صندوق توسعه ملي به صنعت و اشتغال کشور تخصيص يافته، گفت: در اين برنامه دولت مکلف شده است در صورت تغييرات قيمت ارز ضرر و زيان آن را بپردازد.
حاجي‌بابايي بيان کرد: همچنين در اعتبارات برنامه ششم توسعه مقرر شده است بودجه استاني 30 درصد باشد و اين در حالي است که در گذشته اين اعتبار 18 درصد بوده است.
نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه در زمينه معيارها و ملاک‌هاي توزيع اعتبارات در کشور بحث وجود دارد، گفت: مي‌بايست توزيع اعتبارات تغيير يابد و براساس شرايط کنوني استان‌ها و مناطق صورت گيرد.
اين مسؤول در ادامه سخنان خود با بيان اينکه اعتبارات خوبي به بخش ورزش اختصاص يافته است بيان کرد: در توزيع اعتبارات 27 صدم درصد ارزش افزوده به وزارت ورزش و جوانان اختصاص يافته که 15 ميليارد تومان آن به پروژه‌هاي ورزشي استان تخصيص يافته است.
حاجي‌بابايي تصريح کرد: از اين مقدار اعتبار اختصاص يافته به پروژه‌هاي ورزشي استان يک ميليارد و 800 ميليون تومان آن مربوط به نوسازي مدارس و 25 درصد آن نيز مربوط به حوزه جوانان است.
* تعالي: 63 ميليارد تومان اعتبارات شهرستان همدان است
 فرماندار همدان نيز در اين کميته با بيان اينکه امسال 51 درصد رشد اعتبارات استاني داشته‌ايم، بيان کرد: 63 ميليارد تومان اعتبارات شهرستان همدان است.
 علي تعالي اظهار کرد: 37 ميليارد تومان اين اعتبار مربوط به بخش توازن، 20 ميليارد تومان مربوط به استاني و 6 ميليارد و 290 ميليون تومان مربوط به محل نفت و گاز است.
وي با بيان اينکه اعتبارات نفت و گاز همدان امسال 3 برابر شده است، گفت: سال گذشته ميزان اعتبارات شهرستاني 41.5 ميليارد تومان بود که 24 ميليارد و 700 ميليون تومان آن از محل توازن، 15 ميليارد استاني و يک ميليارد و 800 ميليون تومان نيز از محل اعتبارات نفت و گاز بود.
اين مسؤول با اشاره به اينکه اعتبارات امسال نفت و گاز شهرستان به منطقه محروم قهاوند اختصاص خواهد يافت، بيان کرد: رويکرد توزيع اعتبارات اتمام طرح‌هاي نيمه تمام، توجه به حوزه ورزش و سلامت و مناطق محروم بوده است.
تعالي با بيان اينکه 83 درصد اعتبارات کشور در تهران است خطاب به مسؤولان ادارات شهرستان بيان کرد: ضروري است همانند سال قبل مديران سعي بر جذب اعتبارات بيشتر از وزارتخانه متبوع خود داشته باشند.
فرماندار همدان اظهار کرد: سال گذشته از بخش توازن دريافتي نداشته‌ايم که اميدواريم امسال با قول‌هايي که داده شده است دريافتي شهرستان از محل توازن مناسب باشد.
وي در پايان سخنان خود به هفته عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: ضروري است اقدامات لازم در راستاي جلوگيري از هجمه‌هاي فرهنگي و صدمات جبران‌ناپذير آن که اين روزها در فضاي مجازي و ساير حوزه‌ها به کشور وارد مي‌شود انجام شود.