صفحه 5      شماره  3735      یکشنبه 18 تیر 1396


چگونه يک کدبانوي خلاق باشيد
هگمتانه– سرويس اقتصاد و دانش: براي داشتن خانه‌اي تميز لازم نيست هميشه در حال نظافت باشيد، کافي است بدانيد هر چيزي را چگونه تميز کنيد. براي رسيدن به سر حد تميزي در خانه استفاده از راهکارهاي مختلف هميشه مي‌تواند به کمک شما آيد. تا به حال مشاوران و متخصصان خانه‌داري و طراحي داخلي روش‌هاي مختلفي براي تميز کردن وسايل خانه پيشنهاد داده‌اند که در ادامه با نمونه‌هاي بر‌تر آن‌ها آشنا خواهيد شد و با استفاده از اين راهکار‌ها به خانه‌اي زيبا خواهيد رسيد.
*دستگاه‌هاي الکتريکي: تلفن‌هاي همراه، تلويزيون، پخش کننده‌هاي موسيقي هرکدام از جمله وسايلي هستند که آلودگي بسياري دارند؛ زيرا دست به آنها زياد زده مي‌شود و معمولاً به عنوان آلوده‌ترين وسايلي که در نزديکي ما هستند شناخته مي‌شود.
براي تميز کردن دستگاه‌هاي الکتريکي هيچگاه از تميزکننده‌ها استفاده نکنيد. شما مي‌توانيد از دستمال‌هاي نرم يا فايبر استفاده کنيد. اين دستمال‌ها گرد و خاک را گرفته و جرم‌ها را پاک مي‌کنند. اسپري کردن مايع‌هاي شوينده يکي از بد‌ترين کارهايي است که مي‌توان با دستگاه‌هاي الکتريکي انجام داد.
*لباس: يکي از مشکلات که بسياري به آن دقت نمي‌کنند استفاده همزمان از تمامي مواد شوينده و نرم‌کننده است همچنين کسي ميزان مواد را رعايت نمي‌کند. استفاده همزمان از تمامي شوينده و نرم کننده‌ها را هيچ کس توصيه نمي‌کند زيرا به لباس‌ها آسيب وارد خواهد کرد همچنين دقت داشته باشيد که به هر ميزان لباس که داريد از مواد شوينده استفاده کنيد. استفاده نامناسب از اين مواد مي‌تواند براي لباس‌ها و بافت‌هاي آن‌ها خطرناک باشد.
*پنجره: هيچوقت پنجره را در روز‌هاي آفتابي پاک نکنيد زيرا خيلي سريع خشک شده و مي‌تواند باعث ايجاد لکه در پنجره‌ها شود. ابتدا گوشه‌هاي پنجره را با جاروبرقي تميز کرده تا گرد و خاک‌ها از بين برود سپس با دستمال‌هاي ميکروفايبر و مواد شوينده شيشه را تميز کنيد. پنجره‌ها را در روز‌هاي ابري تميز کنيد تا شيشه‌ها شفافيت بيشتري پيدا کنند.
*لکه‌هاي سمج: لکه‌ها يکي از بزرگ‌ترين دشمنان تميزي در خانه هستند و براي پاک کردن آن‌ها بايد راه‌هاي مختلفي انجام دهيد. استفاده از آب به همراه مواد شوينده يکي از گزينه‌هاي پاک کردن لکه‌هاست. استفاده از جوش شيرين در کنار سرکه نيز يکي ديگر از راه‌هاي پاک کردن لکه‌هاي سمج است. البته بهتر است با هر لکه‌اي به روش مخصوص خودش برخورد کنيد.
استفاده از پودر ماشين لباس‌شويي در تميز کردن هود آشپزخانه کارآمد است. برخي پودرهاي مخصوص شست و شوي لباس با ماشين، موادي دارند که چربي را راحت‌تر در خود حل کرده، کار شما را آسان مي‌کنند.
*وقتي تابه آتش مي‌گيرد: هنگامي که تابه روي اجاق‌گاز به دلايل مختلف آتش گرفت، به جاي اينکه سعي کنيد با فوت کردن يا ريختن آب، آتش را خاموش کنيد فوراً يک سيني را روي تابه‌ بگذاريد تا پس از اتمام اکسيژن آتش خاموش شود.
*الکل بهترين ماده ضدعفوني: براي ضدعفوني کردن وسايلي مانند ريش‌تراش يا برس سر، پنبه‌اي را آغشته به الکل کنيد و روي آن‌ها بکشيد تا کاملاً ضدعفوني شوند.
*رفع بوي بد سفره: اگر مي‌خواهيد روميزي و سفره نايلوني ضخيم شما هميشه تميز باشد و بوي غذا و چربي ندهد، هر بار پس از استفاده با آب و کمي سرکه به وسيله يک قطعه ابر سفره را پاک کرده و خشک نماييد.
*پاک کردن هود: يکي از راه‌هاي مناسب استفاده از محلول‌هاي گاز پاک کن است. اين محلول‌ها در فروشگاه‌ها و حتي بقاليهاي محل هم در دسترس است. به جاي زحمت زيادي، يکي از اين محلول‌ها بخريد و با خواندن راهنماي آن هود آشپزخانه خود را پاک کنيد.
استفاده از پودر ماشين لباس‌شويي هم کارآمد است. برخي پودرهاي مخصوص شست و شوي لباس با ماشين، موادي دارند که چربي را راحت‌تر در خود حل کرده، کار شما را آسان مي‌کنند.
موادي به نام تترا نيز موجود است که براي پاک کردن شيشه يا بدنه استيل هود کارآمد است. فقط بايد يادتان بماند که از اين مواد براي هودهايي با بدنه پلاستيکي استفاده نکنيد.
در هر سه روش، دستکش را فراموش نکنيد و اگر از اسکاچ استفاده مي‌کنيد نيز دقت کنيد که بافت آن زبر نباشد. اسکاچ‌هاي نرم براي اين کار مناسب‌ترند. پس از پاک شدن مواد نيز چند بار با دستمال مرطوب مواد شيميايي پاک کننده را بزداييد تا بو يا لمس باقيمانده آن‌ها باعث اذيتتان نشود.