صفحه 2      شماره  3689      چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396


يک طرفه شدن موقتي خيابان پاستور
فرماندار همدان: خيابان پاستور فعلاً يک‌طرفه مي‌شود چون پليس راهور توانايي نظارت مؤثر براي تسهيل تردد ندارد
هگمتانه- گروه خبر: فرماندار همدان از اجراي طرح آزمايشي يک‌طرفه شدن خيابان پاستور در آستانه انتخابات از بيستم ارديبهشت تا پنجم خردادماه سال جاري، براي کاهش بار ترافيک ميدان آرامگاه بوعلي سينا خبر داد.
به گزارش خبرنگار هگمتانه، شوراي ترافيک شهرستان همدان شاهد گلايه‌هاي تند علي تعالي، فرماندار همدان، در غيبت رئيس پليس راهور استان بود.
تعالي در اين جلسه ضمن گلايه‌ از عدم حضور رئيس پليس راهور استان گفت: عليرغم تأکيدات فراوان سرهنگ فکري به صورت کتبي و شفاهي در خصوص تشکيل جلسه شوراي ترافيک شهرستان همدان و رفع معضل ترافيکي خيابان پاستور، در اين جلسه حضور پيدا نکردند.
فرماندار همدان در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينکه بر اساس تصميمات شوراي تأمين استان، رسيدگي به معضلات ترافيکي خيابان پاستور بايد در دستور کار قرار گيرد، گفت: به دليل عدم نظارت مؤثر پليس در خيابان کم‌عرض پاستور، توقف خودروها در حاشيه خيابان موجب کند شدن تردد در اين خيابان شده است، اگرچه شايد با بهره‌گيري از پليس موتورسوار اين مشکل مي‌توانست قابل حل باشد.
وي بيان کرد: هدف از اجراي هر طرح در يک شهر، نتيجه گرفتن از آن طرح است و از آنجا که پليس در خيابان پاستور نتوانست تسهيل عبور و مرور را ايجاد کند، اجراي طرح آزمايشي يک‌طرفه کردن خيابان در مدت باقي مانده تا انتخابات الزامي است.
وي خاطرنشان کرد: دائمي بودن اجراي اين طرح، بستگي به نتيجه‌بخش بودن طرح دارد و بر اين اساس از بيستم ارديبهشت تا پنجم خردادماه، براي کاهش بار ترافيکي در آستانه انتخابات اين خيابان به صورت يک‌طرفه درخواهد آمد.
در ادامه معاون برنامه‌ريزي امور عمراني فرماندار همدان نيز گفت: از آنجا که شوراي تأمين استان نيز نسبت به اجراي موقت طرح يک‌طرفه شدن خيابان پاستور تأکيد داشته است، اين خيابان در آستانه ازدحام انتخابات، از ساعت 17 تا 23 به صورت يک‌طرفه درمي‌آيد.
رضا زماني ادامه داد: در ساعات تعيين شده و اين ايام، ورود به خيابان پاستور از سمت چهارراه پاستور به سمت ميدان آرامگاه ممنوع مي‌شود تا از اين رهگذر، شاهد کاهش بار ترافيکي در ميدان آرامگاه باشيم.
رئيس کميسيون خدمات شهري، حمل و نقل و ترافيک و محيط زيست شوراي اسلامي شهر همدان هم در همين رابطه با بيان اينکه از سال 92 مباحث مختلفي در رابطه با معضلات ترافيکي خيابان پاستور مطرح بود، گفت: بر اساس تصميمات گرفته شده و تبديل اين خيابان به دو خط حرکتي، قرار بر افزايش کنترل نظارت پليس به منظور عدم توقف خودروها در حاشيه اين خيابان بود که اين نظارت به مرور زمان کمرنگ شد.
کامران گردان افزود: در حال حاضر شاهد توقف خودروها در حاشيه خيابان هستيم که اين موجب کند شدن تردد در خيابان پاستور شده است.
وي با اشاره به جابه‌جايي ايستگاه تاکسي‌هاي اين خيابان از سوي شهرداري به منظور کاهش بار ترافيکي گفت: عليرغم اين اقدام، ما همه روزه شاهد پارک شدن کاميون‌هاي عرضه اغذيه در حواشي اين خيابان هستيم که نشان‌دهنده عدم کنترل ترافيکي توسط پليس است.
گردان توضيح داد: چنانچه پليس نظارت خود را به‌هنگام داشته باشد، مشکل ترافيکي اين خيابان قابل رفع است.
وي همچنين بيان کرد: شهرداري بر اساس مصوبات شوراي ترافيک وظايف خود را به خوبي عملياتي کرده به طوري که اخيراً شاهد تعويض جداکننده‌هاي اين خيابان بوديم.
معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري همدان هم با بيان اينکه نمي‌توان ترافيک را به طور کامل از بين برد، گفت: از آنجا که ترافيک از يک نقطه به نقطه ديگر در حال حرکت است نمي‌توان مشکل ترافيک را به صورت نقطه‌اي برطرف کرد.
عباس صوفي با بيان اينکه ما معتقديم در خيابان پاستور هيچ‌گونه مشکل ترافيکي وجود ندارد، عنوان کرد: اين خيابان تنها در ساعات اوج ترافيک داراي مشکل است که البته اين معضل در ساير نقاط شهر نيز قابل لمس است.
وي تأکيد کرد: چنانچه پليس راهنمايي و رانندگي مديريت خوبي در راستاي عدم توقف خودروها در حاشيه خيابان داشته باشد، با مشکل ترافيکي مواجه نخواهيم بود.
صوفي افزود: يک‌طرفه کردن اين خيابان بدون در نظر گرفتن مسائل اجتماعي مشکلاتي را به دنبال دارد.
وي در ادامه سخنان خود از افتتاح رسمي پارکبانان هوشمند از چهارم خرداد ماه در شهر همدان خبر داد و گفت: در اين رابطه قراردادهاي مربوط با شرکت اليت بسته شده و در حال حاضر عوامل پارکبان در مرکز آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي در حال آموزش هستند.
وي افزود: با اجراي اين طرح، کنترل ترافيکي و پرداخت قبوض پارک به صورت الکترونيکي خواهد بود.
وي اعلام کرد: بر اساس اقدامات پليس راهنمايي و رانندگي، ظرف يک ماه آينده، يک خودرو مجهز به دوربين ثبت تخلفات به صورت مکانيزه اقدام به جلوگيري از تخلفات خواهد کرد که اين خود مي‌تواند در کاهش ترافيک خيابان پاستور اثرگذار باشد.
وي در نهايت تصريح کرد: اگرچه ما ملزم به اجراي مصوبات شوراي ترافيک هستيم اما من به عنوان نماينده شهرداري با اجراي طرح يک‌طرفه کردن خيابان پاستور مخالف هستم؛ چراکه اين طرح مي‌تواند افزايش تردد در ديگر کوچه‌ها و خيابان‌هاي فرعي را به دنبال داشته باشد.
گفتني است طرح يک‌طرفه شدن خيابان پاستور، در آستانه انتخابات به منظور کاهش بار ترافيکي اين خيابان و آرامگاه بوعلي از بيستم ارديبهشت تا پنجم خردادماه از ساعت 17 تا 23 اجرايي مي‌شود.