صفحه 2      شماره  3688      سه شنبه 19 اردیبهشت 1396


رئيس اتاق بازرگاني ايران:
بايد به «توليد» توجه اساسي شود
زبردست: قرار بود 30 درصد از درآمد هدفمندي يارانه‌ها به توليد اختصاص يابد که حتي يک ريال هم پرداخت نشد
هگمتانه – گروه خبر: رئيس اتاق بازرگاني ايران گفت: بخش خصوصي در راستاي توسعه و پيشرفت نيازمند يک ائتلاف بزرگ در درون خود است.
به گزارش خبرنگار هگمتانه، غلامحسين شافعي که در همايش فعالان اقتصادي استان همدان سخن مي‌گفت با بيان اينکه تعامل خوبي در بين بخش خصوصي و دولت وجود دارد، بيان کرد: هم اکنون بخش خصوصي در راستاي توسعه و پيشرفت نيازمند يک ائتلاف بزرگ در درون خود است.
وي اظهار کرد: بخش خصوصي مي‌بايست بعد از اتئلاف سازي به شراکت با بخش دولتي بپردازد تا بتوان نقشه راه توسعه کشور را ترسيم و هموار کرد.
شافعي عنوان کرد: وحدت و يکپارچگي که در اتاق بازرگاني استان همدان وجود دارد بسيار ارزشمند است و مي‌تواند زمينه‌ساز تعاملات بيشتر در ميان دولت و بخش خصوصي باشد.
شافعي با تأکيد بر اينکه بايد به توليد توجه اساسي شود، بيان کرد: در دوران گذشته توليد ما نتوانست خود را با جهان تطبيق دهد،اين در حالي است که مصرف ما از مصرف جهاني پيروي کرده و اين امر باعث به وجود آمدن يک شکاف شده است.
اين مسؤول به وضع تحريم‌ها و عقب افتادگي فناوري کشور نسبت به جهان اشاره‌ و عنوان کرد: وجود اين مسائل از دلايل اصلي اين شکاف بوده است.
رئيس اتاق بازرگاني ايران اظهار کرد: به دليل مشکلات و شکاف‌هاي پيش آمده بسياري از توليدات ما تا چند سال آينده از مصرف بازار داخلي حذف مي‌شود که براي مواجهه با اين روند بايد تمهيدات لازم انديشيده شود.
شافعي گفت: سياست‌گذاران بايد در برنامه‌هاي خود به نوآوري توجه ويژه‌اي داشته باشند.
اين مسؤول اظهار کرد: دولت براي هموار کردن راه توليد تمهيداتي هم چون حذف حساب‌رسي از تأمين اجتماعي و ورود نکردن اين سازمان در حوزه خريد و فروش را در نظر گرفته است.
* نيکبخت: از فرصت‌هاي پيش رو نهايت استفاده را بايد کرد
محمدناصر نيکبخت استاندار همدان نيز با مثبت خواندن اقدامات اتاق بازرگاني استان گفت: اتاق بازرگاني برنامه‌هاي بلندمدت و کارآمدي در همدان دارد و بايد از اين برنامه و فرصت‌هاي پيش رو نهايت استفاده را کرد.
* زبردست: تعداد کارت‌هاي بازرگاني به 585 مورد رسيده است
رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي همدان نيز در اين نشست از افزايش تعداد کارت‌هاي بازرگاني در همدان خبر داد و گفت: تعداد کارت‌ها در چند سال گذشته با افزايش ?1 درصدي به 585 مورد رسيده است.
علي‌اصغر زبردست با بيان اينکه در صدد هستيم تعداد اعضا را تا پايان امسال به 700 نفر افزايش دهيم، بيان کرد: تعداد تشکل‌هاي اين نهاد نيز هم اکنون از 3 تشکل به 11 تشکل رسيده که درخواست تأسيس 12 تشکل را نيز به تهران براي دريافت مجوز داده‌ايم.
اين مسؤول عنوان کرد: در 2 سال گذشته نيز اتاق بازرگاني همدان با جديت در بحث آموزش ورود پيدا کرده است به طوري که در اين مدت توانسته است 115 دوره برگزار کند که در آن 5 هزار و 832 نفر يک ميليون و 500 نفر ساعت آموزش ديده‌اند.
وي اظهار کرد: در زمينه آموزش‌هاي بلندمدت نيز صد دانشجو در مقطع کارشناسي ارشد و دکترا در حال گذراندن پايان‌نامه‌هاي خود هستند.
زبردست از مشخص کردن بازارهاي هدف در 7 کشور افريقايي سخن به ميان آورد و گفت: اين منطقه از ظرفيت خوبي براي سرمايه‌گذاري برخوردار است که استان مي‌تواند در زمينه‌هاي خدمات فني و مهندسي، معدن و کشاورزي در آن کشور فعاليت کند.
اين مسؤول بيان کرد: هم اکنون 2 گروه مجهز فني و مهندسي در کشور غنا مشغول به فعاليت هستند.
وي در پايان سخنان خود از تشکيل 9 کميسيون در اتاق بازرگاني همدان خبر داد و گفت: 340 نفر فعال اقتصادي استان به صورت خودجوش در اين کميسيون‌ها فعاليت دارند.
نايب رئيس اتاق بازرگاني همدان هم در اين همايش با گله‌مندي از نظام بانکي کشور، با اشاره به اينکه قرار بود 30 درصد از درآمد هدفمندي يارانه‌ها به بخش توليد تخصيص داده شود، اظهار کرد: حتي يک ريال از آن نيز پرداخت نشد و اين بخش با مشکلات مختلفي روبرو است و بسياري از واحد‌ها تعطيل و يا نيمه تعطيل‌اند.
حميدرضا رهبر با اشاره به اينکه اگر قرار شد يارانه‌هاي مردم را افزايش دهيم مشکلي در اين زمينه وجود ندارد، بيان کرد: اين امر در صورتي بايد انجام شود که دوباره واحدهاي توليدي کشور با مشکل مواجه نشوند.
رهبر در پايان سخنان خود با تأکيد بر اينکه مشکلات اقتصادي بسياري وجود دارد، گفت: کليد حل مشکلات در دستان بخش خصوصي است که بايد مسؤولان به اين بخش اعتماد کنند و با حمايت‌هايي که از آن مي‌کنند راه را براي توسعه توليد و اشتغال باز کنند.