صفحه 2      شماره  3688      سه شنبه 19 اردیبهشت 1396


افتتاح راه‌آهن همدان- تهران توسط رئيس جمهور
هگمتانه- گروه خبر: راه‌آهن همدان- تهران روز گذشته با حضور رئيس جمهور و وزير راه و شهرسازي در همدان افتتاح شد.
حجت‌الاسلام حسن روحاني، شامگاه يکشنبه به منظور افتتاح راه‌آهن همدان- تهران وارد شهر همدان شد. وي در بدو ورود به فرودگاه همدان مورد استقبال استاندار، معاون استاندار، اعضاي شوراي تأمين و ديگر مسؤولان اجرايي قرار گرفت.
* روحاني: تابستان امسال 837 کيلومتر ريل جديد را به مردم تحويل مي‌دهيم
رئيس جمهور در آيين افتتاح خط ريلي همدان- تهران گفت: با افتتاح خط ريلي همدان- تهران، استان همدان به راه‌آهن سراسر کشور متصل شد.
حجت‌الاسلام حسن روحاني اظهار کرد: اجرايي شدن اين طرح کاري خوشايند و خوشحال‌کننده بود و مردم اين استان سال‌ها منتظر پايان اين طرح بودند.
رئيس جمهور افزود: تابستان امسال 837 کيلومتر ريل جديد را به مردم تحويل مي‌دهيم و علاوه بر اين، امسال 950 کيلومتر ريل‌گذاري انجام مي‌شود.
حجت‌الاسلام حسن روحاني با بيان اينکه امسال يک هزار و 700 کيلومتر ريل جديد تحويل مي‌دهيم، افزود: در هر استاني که قولي داديم گفتيم ظرف چه مدت به آن قول عمل مي‌کنيم.
وي با بيان اينکه وعده‌هاي زياد و خسته‌کننده داده شده اما عمل بسيار بسيار کمتر بوده است، افزود: اين موجب خستگي مردم است، وقتي اعتماد مردم سلب مي‌شود که احساس مي‌کنند مسؤولان وعده مي‌دهند و عمل نمي‌کنند.
رئيس جمهور گفت: پنج راه‌آهن در پنج مرکز استان و در هر ماه تا پايان دولت يازدهم يک راه‌آهن افتتاح مي‌شود.
وي تصريح کرد: از آغاز فعاليت دولت يازدهم هر هفته در ديدار با رهبر معظم انقلاب اسلامي در مورد مسائل کشور نشست‌هايي برگزار مي‌شد که يکي از مباحث مورد تأکيد رهبر انقلاب، موضوع ريل بود.
وي ادامه داد: راه‌آهن نبايد 20 کيلومتر و يا 15 کيلومتري شهرها رها شود، البته ريل‌گذاري سخت است بايد زمين خريداري و تملک شود و اين موضوع مخارجي به دنبال دارد، راه‌آهن 100 کيلومتري به قيمت هزار ميليارد تومان از تهران به اينجا مي‌رسد و 14 کيلومتر آن در شهر همدان 300 ميليارد تومان مي‌شود.
دکتر روحاني افزود: وسط بيابان همه جا اين کار را کردند و راه‌آهن نرسيده به شهرها رها شده است اين بر چه مبنايي طراحي شده است، مردم پس از پياده شدن از قطار وسط بيابان با زن و بچه بايد دوباره سوار اتوبوس شوند.
وي ادامه داد: يکي از کارهايي که در دولت بنا بر تأکيد وزير راه تصميم‌گيري شد ايستگاه راه‌آهن است.
وي تصريح کرد: اين راه‌آهن به رشت متصل و سپس از رشت به آستارا متصل مي‌شود، طرح مشترکي است که با جمهوري آذربايجان داريم و همه بحث‌ها انجام شده و آماده کلنگ‌زني است.
وي اضافه کرد: کلنگ‌زني را به تأخير انداختيم که 2 رئيس جمهور به منطقه بيايند و با اين کار مسکو را به بندر عباس متصل مي‌کنيم و اين راه‌آهن به انزلي هم متصل مي‌شود.
وي اضافه کرد: در سفر به مسکو با مسؤولان مسکو صحبت شد که چه ميزان بار آنها به اين وسيله منتقل شود تا بار به بندر عباس بيايد و با ريل به اروپا و اروپاي شرقي ارسال شود.
وي اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب در زمينه کشاورزي و در خصوص توليد گندم تأکيد به خودکفايي داشتند و من گفتم به خودکفايي مي‌رسيم و توانستيم سه ميليون تن گندم را صادر کنيم.
استاندار همدان هم در اين مراسم گفت: طرح راه‌آهن همدان - تهران به طول 267 کيلومتر است که در مسير خود از شهرهاي تهران، رباط کريم، ساوه، فامنين و همدان عبور مي‌کند.
محمدناصر نيکبخت افزود: خط ريلي همدان- تهران داراي 35 پل به طول يک هزار و 640 متر است و اين مسير ريلي به صورت يک خطه با سرعت 160 کيلومتر بر ساعت براي مسافربري و 120 کيلومتر برساعت براي قطار باري طراحي شده است.
وي اظهار کرد: در اين طرح مساحت ساختمان اصلي 2 ايستگاه ساوه و همدان 37 هزار مترمربع است و مساحت محوطه ايستگاه‌هاي ياد شده يک ميليون و 324 هزار مترمربع است.
نيکبخت گفت: عمليات زيرسازي اين محور در قالب پنج قطعه اجرايي از ايستگاه رود شور (حوالي شهر پرند) آغاز و به ايستگاه همدان (ايستگاه 12) ختم مي‌شود.
استاندار همدان خاطرنشان کرد: اهداف اين طرح علاوه بر آنکه از نظر حمل و نقل داخلي بار و مسافر، استان‌هاي همدان و در آينده کردستان را به شبکه راه‌آهن سراسري متصل مي‌کند، باعث فراهم آمدن بستري مناسب براي ايجاد طرح‌ها با هدف احداث طرح‌ و صنايع جديد، بهبود و گسترش شبکه ترابري منطقه و همچنين افزايش ايمني مسير و کاهش مصرف سوخت مي‌شود.
وي اظهار کرد: هم اينک 20 هزار ميليارد ريال طرح آماده افتتاح و چهار هزار و 800 ميليارد ريال پروژه آماده کلنگ‌زني در اين استان وجود دارد که از جمله طرح مهم سد خرم رود تويسرکان است.
وي تأکيد کرد: هم اکنون 240 طرح استان به بخش خصوصي واگذار شده که جاي خوشحالي دارد، 65 کيلومتر خط ريلي نهاوند - فيروزان هم تکميل و آماده بهره‌برداري است.