صفحه 2      شماره  3672      چهارشنبه 30 فروردین 1396


نماينده ولي فقيه در استان در ديدار با فرماندار و مديران ستاد انتخابات شهرستان همدان:
مردم از نامزدها برنامه بخواهند
انتخاب اصلح با مشورت با فرد امين و متخصص باشد
هگمتانه- گروه خبر: نماينده ولي فقيه در استان در ديدار با فرماندار و مديران ستاد انتخابات شهرستان همدان تأکيد کرد: مردم بايد ببينند کساني که براي شوراهاي اسلامي نامزد شده‌اند راجع به زيبايي، نظافت، معماري، مسائل اجتماعي و هزاران مسأله شهري چه برنامه‌اي دارند.
به گزارش هگمتانه به نقل از روابط عمومي فرمانداري همدان، فرماندار و مديران ستاد انتخابات شهرستان همدان با حضور در دفتر آيت‌ا... محمدي با وي ديدار کردند.
آيت‌ا... غياث‌الدين طه‌محمدي در اين ديدار گفت: مسأله شوراها يک امر قرآني است و در قرآن کريم سوره‌اي به نام شورا داريم که خداي متعال در اين سوره ما را به شورا و مشورت امر مي‌کند.
وي افزود: مشورت از نظر دين اسلام بسيار سازنده است و در حديث داريم مشورت با افراد صالح شريک شدن در عقل آن اشخاص است.
امام جمعه همدان با بيان اينکه افرادي که در مسؤوليت‌هاي حساس هستند نيز بايد در کارهاي مهم مشورت کنند، يادآورشد: پيامبر گرامي اسلام با اينکه عقل کل عالم است ولي در خيلي از کارها با مردم مشورت مي‌کرد.
آيت‌ا... طه‌محمدي تصريح کرد: در انتخابات شوراها بايد ببينيم چه کساني بايد راجع به سرنوشت مردم، رسيدگي به وضع موجود و چشم‌انداز آينده نظر بدهند که اين را به انتخاب مردم گذاشته‌اند.
وي افزود: اکثريت مردم شناخت درستي از داوطلبان انتخابات ندارند و ممکن است تحت تأثير کوچه، بازار، تبليغات، فضاسازي و جوسازي قرار بگيرند که در نتيجه اينگونه انتخابي بر مبناي ظابطه عقلاني ديني خدايي و مردمي نيست.
نماينده ولي فقيه در استان همدان اضافه کرد: بدين ترتيب شايستگان که بايد انتخاب شوند آن طور که مد نظر است شناخته نمي‌شوند، رأي نمي‌آورند و قهراً افراد متوسط، معمول و گاهي از متوسط به پايين اتفاقي رأي مي‌آورند که اين نگران کننده است.
وي با اشاره به اهميت مشورت در چنين شرايطي خاطرنشان کرد: در هر کاري، بايد با فرد امين و متخصص در همان موضوع مشورت کرد و اگر طرف مشورت کسي هم قرار گرفتيم شرعاً وظيفه داريم کمک عقلي به او بکنيم و در مقام مشورت خيانت نکنيم.
امام جمعه همدان افزود: زکات عقل اين است که در مقام مشورت به ديگران آنچه صلاح و خير است بگوييم، امين و رازدار باشيم و اگر بر خلاف آن بگوييم خيانت کرده‌ايم و خداوند متعال عقل چنين فرد منحرفي را از او مي‌گيرد.
وي تأکيد کرد: بايد داوطلبان انتخابات بر اساس مدارج تحصيلي، تخصص، تعهد و استعداد مديريت رده‌بندي شوند، صلاحيت آنها از اين حيث مورد بررسي قرار گيرد و در معرض انتخاب مردم قرار گيرند.
آيت‌ا... طه‌محمدي افزود: مردم بايد ببينند کساني که براي شوراهاي اسلامي داوطلب شده‌اند چه گلي مي‌خواهند بر سر شهر بزنند چه بلدند، راجع به زيبايي، نظافت، معماري، مسائل اجتماعي و هزاران مسأله شهري چه برنامه‌اي دارند.
نماينده ولي فقيه در استان اظهار کرد: آنچه خداي متعال مي‌خواهد جامعه رستگار، موفق و پيروز در سايه مديريت صالح و انتخابي بر مبناي شايسته‌سالاري است.
وي همچنين با اشاره به ثبت نام تعداد قابل توجهي از داوطلبان انتخابات رياست جمهوري که واجد اين امر نيستند، افزود: ما در برابر کشورهاي خارجي از اين بابت خجالت مي‌کشيم و بايد قانون اصلاح شود تا افراد با صلاحيت قادر به ثبت نام باشند.
امام جمعه همدان در پايان با اشاره به منويات مقام معظم رهبري خطاب به مجريان انتخابات در دوره‌هاي گذشته گفت: شما به عنوان دستگاه اجرايي اصلي متولي برگزاري انتخابات امين مردم، امين آراي مردم، امين نظام و امين خداي تعالي بر مردم هستيد و رأي مردم حق الناس است که شما بايد در حفظ و حراست از آن کوشا باشيد.
فرماندار همدان هم در اين ديدار ضمن ارائه گزارشي از روند برگزاري دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري و پنجمين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي در سطح شهرستان از آمادگي کامل برگزاري انتخاباتي شکوهمند در 29 ارديبهشت خبر داد.
علي تعالي افزود: از اسفندماه با دستور شروع انتخابات توسط وزير کشور به روند انتخابات ورود پيدا کرديم و تاکنون طبق روز شمار انتخابات مراحل تعيين شده اعم از ثبت نام داوطلبان شوراهاي اسلامي، تشکيل هيأت‌هاي اجرايي مستقل براي دو انتخابات و ساير موارد در موعد مقرر با موفقيت و کمترين مشکل به انجام رسيده است.
رئيس هيأت اجرايي انتخابات با اشاره به آمار ثبت نام داوطلبان شوراهاي اسلامي شهر‌ها و روستاهاي شهرستان همدان گفت: در همه روستاهاي واجد شرايط برگزاري انتخابات شوراهاي اسلامي سطح شهرستان به تعداد لازم داوطلب ثبت نامي داريم و آمادگي لازم جهت استقرار شعب اخذ رأي در اقصي نقاط شهرستان پيش بيني شده است.
وي بي‌رغبتي داوطلبان به منظور عضويت در شوراهاي اسلامي روستاها را از جمله آسيبهاي قابل توجه دانست و افزود: شوراهاي روستاها بدون هيچ منافعي و اعتبار خاصي صرفاً در معرض درخواستهاي متعدد و مراجعات مردم هستند که اين وضعيت براي شوراهاي اسلامي روستاها مطلوب نيست.
علي تعالي تصريح کرد: در کنار اين وضعيت شاهد استقبال قابل توجه داوطلبان شوراي اسلامي شهر همدان هستيم که اميدواريم در تبليغات انتخاباتي با رعايت قوانين و اخلاق انتخاباتي شاهد رقابتي سالم باشيم.