صفحه 5      شماره  3668      شنبه 26 فروردین 1396


 گزارش مي‌دهد
ضرورت‌هاي تحقق «هر خانواده يک امدادگر»  
هگمتانه- سرويس شهر، زهرا ذوالفقاري: حوادث مختلف طبيعي و غير طبيعي همانند سيل، بهمن، زلزله و تصادف و صدها حوادث پيش‌بيني نشده همواره جان انسان‌ها را تهديد مي‌کند اما نکته مهم در بروز هر حادثه طبيعي و يا غير طبيعي نحوه برخورد با حادثه و چگونگي مديريت آن و نجات جان فرد و اطرافيان است و چه بسا افرادي بودند که در اين حوادث گرفتار شدند و به دليل ناآگاهي و نداشتن آمادگي جان خود را از دست دادند و از طرفي يک شهروند خوب در يک جامعه شهري شهروندي است که بتواند در مواقع بروز حوادث طبيعي و غير طبيعي جان خود و شهروندان ديگر را نجات دهد و از همين رو آگاهي و آموزش در زمينه امداد و نجات و کمک‌هاي اوليه امري ضروري است.
دنيايي که ما در آن زندگي مي‌کنيم همواره آبستن حوادث پيش بيني نشده است که هر يک از اين حوادث از تصادفات گرفته تا زلزله و سيل و... مي‌تواند در يک چشم به هم زدن زندگي انسان را دگرگون کند و او را دچار مشکلات مختلف کند، حوادثي اين‌چنيني که اتفاق مي‌افتد و از خبرها مي‌شنويم که عده زيادي بر اثر اين حوادث جان خود را از دست دادند و چه بسا اگر از نحوه پناه‌گيري در زلزله و يا سيل خبر داشتند و يا اينکه اصول امداد و نجات و کمک‌هاي اوليه را آموزش ديده بودند، اکنون زنده بودند و يا مي‌توانستند جان افراد خانواده و همنوعانشان را نجات دهند.
امروزه با گسترده شدن جوامع شهري و رشد روزافزون ساختمان‌ها و تصادفات رانندگي و... آموزش کمک‌هاي اوليه و امداد و نجات بيش از پيش ضرورت مي‌يابد و به واقع زندگي در جوامعي که روز به روز ميزان حوادث غير طبيعي و يا حتي طبيعي آن بر اثر تغيير شرايط زندگي و مدرن شدن و يا تغيير شرايط اقليمي در حال افزايش است نيازمند يادگيري اصول اوليه امداد و نجات و کمک‌هاي اوليه در شرايط بحران و حوادث است، موضوعي که متأسفانه عليرغم وجود حوادث مختلف کمتر بدان توجه مي‌شود.
زندگي شهروندي که متشکل از افراد مختلف است و هر يک از اين افراد به نوعي در قبال يادگيري اين اصول وظيفه‌مند هستند، و در واقع از زن خانه‌دار گرفته تا کودکي که در حال تحصيل است بايد براي ارتقاي زندگي شهروندي و داشتن يک محيط شهري سالم و خوب به دنبال فراگيري اين اصول باشند و آن را براي خود يک وظيفه بدانند که اين موضوع هم براي نجات جان خودش مفيد است و هم اينکه مي‌تواند جان ده‌ها نفر از همنوعانش را نيز نجات دهد.
اما در کنار تلاش افراد براي آموزش و يادگيري امداد و نجات و کمک‌هاي اوليه، نهاد‌ها و ارگان‌هايي نيز وجود دارند که بايد به اين مورد توجه کنند و مردم جامعه را در آموزش امداد و نجات و کمک‌هاي اوليه ياري کنند که از آن جمله مي‌توان به جمعيت هلال احمر، آموزش و پرورش، صدا و سيما، دستگاه‌ها و ادارات مختلف و... اشاره کرد.
جمعيت هلال احمر به عنوان يک سازمان مردم نهاد وظايف مختلفي بر عهده دارد که آموزش کمک‌هاي اوليه و امداد و نجات به افراد يکي از وظايف ذاتي اين نهاد است که جمعيت هلال احمر استان همدان نيز در راستاي آموزش افراد در استان همدان و در موقعيت‌هاي شغلي متفاوت اقداماتي را انجام داده است.
طرح «هر خانواده يک امدادگر» يکي از اهداف جمعيت هلال احمر استان همدان است که در اين راستا برنامه‌هاي مختلفي در جمعيت هلال احمر انجام شده است.
* کارخانه‌اي: طرح دادرس در 200 مدرسه استان همدان انجام شده است
مديرعامل جمعيت هلال احمر استان همدان در اين زمينه و در گفتگو با خبرنگار هگمتانه با بيان اينکه در اين خصوص آموزش‌هايي توسط جمعيت هلال احمر همدان و با همکاري آموزش و پرورش انجام مي‌شود، اظهار کرد: بيش از 20 هزار مدرسه در استان همدان وجود دارد که انجام طرح‌هاي مختلف مانند طرح دادرس (دانش‌آموز آماده در روز‌هاي سخت) در دستور کار جمعيت هلال احمر قرار دارد.
بهروز کارخانه‌اي با اشاره به اينکه طرح دادرس در 200 مدرسه استان همدان انجام شده است، گفت: نزديک به 16 هزار دانش‌آموز در اين طرح آموزش‌هاي مختلفي چون مهار آتش، پناه‌گيري در زلزله، کمک‌هاي اوليه، امداد و نجات، اسکان اضطراري، احياي قلبي و... را آموزش ديدند.
وي با بيان اين مطلب که هر دانش‌آموز در يک خانواده مي‌تواند يک امدادگر باشد، افزود: آموزش‌هاي امداد و نجات و کمک‌هاي اوليه بايد به طور مداوم و سالي يک بار انجام شود.
اين مسؤول به برگزاري آموزش مقابله با زلزله در مدارس نيز اشاره کرد و با بيان اينکه به دانش‌آموزان نحوه پناه‌گيري در زلزله آموزش داده مي‌شود، گفت: در همين راستا هر ساله در هفته کاهش اثر بلاياي طبيعي مانور زلزله در مدارس برگزار مي‌شود.
* صدا و سيما آموزش امداد و نجات را به عنوان يک نياز اوليه و ضروري احساس نکرده است
کارخانه‌اي در ادامه سخنانش به برگزاري کلاس‌هاي مختلف آموزشي در جمعيت هلال احمر استان اشاره کرد و با بيان اينکه هر ساله چندين هزار نفر براي بهره‌مندي از اين آموزش‌ها در کلاس‌ها ثبت‌نام مي‌کنند، عنوان کرد: يکي از مشکلاتي که در جامعه وجود دارد اين است که صدا و سيما آموزش امداد و نجات را به عنوان يک نياز اوليه و ضروري احساس نکرده است.
وي در همين خصوص اضافه کرد: صدا و سيما اگر روزي سه دقيقه برنامه آموزش امداد و نجات و کمک‌هاي اوليه را در برنامه‌هاي خود به عنوان يک وظيفه و رسالت ملي قرار دهد بسياري از مشکلات حل مي‌شود و چه بسا ميزان اثر بلاياي طبيعي و هزينه‌ها نيز کاهش مي‌يابد.
اين مسؤول با تأکيد بر اينکه يادگيري نحوه پناه‌گيري در زلزله و يا سيل و طوفان از اصول ضروري است، گفت: همه بايد بدانيم که در زمان وقوع زلزله چه بايد انجام دهيم و اصولي مانند پناه‌گيري و مثلث حياتي را آموزش ببينيم.
*اجراي طرح خادم در راستاي ارتقا آگاهي افراد 
کارخانه‌اي يکي ديگر از طرح‌هاي جمعيت هلال احمر را طرح خادم (خانواده آماده در مخاطرات) اعلام کرد و گفت: وبگاهي با عنوان طرح خادم راه‌اندازي شده که افراد مي‌توانند با ورود به اين وبگاه به صورت غير حضوري آموزش‌هاي کمک‌هاي اوليه را ببينند و سپس در آزمون آن شرکت کنند و يا اينکه به صورت نيمه حضوري با استفاده از وبگاه و هشت ساعت کلاس در اين طرح شرکت کنند.
وي با تأکيد بر اينکه طرح خادم در راستاي ارتقاي آگاهي مردم از بلاياي طبيعي و غير طبيعي اجرا مي‌شود، بيان کرد: اين طرح کامل‌ترين اطلاعات را در خصوص امداد و نجات در اختيار افراد قرار مي‌دهد.
اين مسؤول در ادامه اظهار کرد: يکي از رسالت‌هاي اصلي و وظيفه ذاتي جمعيت هلال احمر آموزش همگاني افراد در زمينه کمک‌هاي اوليه و امداد رساني است.
بهروز کارخانه‌اي با بيان اينکه تفاهم نامه‌هاي مختلف بين جمعيت هلال احمر استان همدان و ادارات و ارگان‌ها در راستاي آموزش همگاني منعقد شده است، ابراز کرد: طرح «هر خانواده يک امدادگر» يکي از طرح‌هاي مهم در جمعيت هلال احمر بوده که در همين راستا تفاهم‌نامه‌هاي مختلف منعقد شده است.
وي در ادامه سخنانش افزود: تفاهم‌نامه‌هايي در قبال آموزش همگاني با ارتش، شرکت شهرک‌هاي صنعتي، کارخانه‌ها، حمل و نقل و پايانه‌ها و... بسته شده است.
وي با اشاره به اينکه يادگيري آموزش‌هاي اوليه امداد و نجات براي هر فردي لازم و ضروري است، اظهار کرد: آموزش‌هاي تخصصي مانند آواربرداري، سيلاب، کوهستان و... به مدت زمان طولاني نياز دارد.
* برخي از اقشار جامعه مانند خانم‌هاي خانه‌دار متأسفانه در يادگيري کمک‌هاي اوليه و امداد و نجات کوتاهي مي‌کنند
مديرعامل جمعيت هلال احمر استان همدان با تأکيد بر اينکه باز آموزي يک اصل مهم در آموزش کمک‌هاي اوليه و امداد و نجات است، ابراز کرد: برخي از اقشار جامعه مانند خانم‌هاي خانه‌دار متأسفانه در يادگيري کمک‌هاي اوليه و امداد و نجات کوتاهي مي‌کنند در حالي که آموزش کمک‌هاي اوليه مي‌تواند يک اصل مهم براي فرد باشد.
کارخانه‌اي با بيان اينکه سالن‌هاي چند منظوره براي آموزش بانوان در شهر در نظر گرفته شده است، ابراز کرد: جمعيت هلال احمر همدان با همکاري شهرداري و ستاد مديريت بحران آموزش‌هايي را براي خانم‌هاي خانه‌دار انجام داد.
وي با اشاره به اينکه خانم‌هاي خانه‌دار در يادگيري کمک‌هاي اوليه و اصول اوليه امداد و نجات کوتاهي مي‌کنند، عنوان کرد: خانم‌ها بايد وقت بيشتري را براي يادگيري اين امر مهم اختصاص دهند.
واضح است که امدادگري مقوله‌اي است که بايد در همه سطوح جامعه جاري و ساري شود و در واقع همه اقشار جامعه نيازمندند از اقدامات اوليه در برابرحوادث طبيعي و غير طبيعي آگاهي داشته باشند و چنانچه افراد نسبت به شرايط بحراني و نحوه برخورد با آن آمادگي داشته باشند تعداد تلفات در حوادث کاهش مي‌يابد.