صفحه 7      شماره  3632      یکشنبه 24 بهمن 1395


با حضور وزير ورزش و جوانان
سد شنجور رزن آبگيري شد
هگمتانه- گروه خبر: آيين آبگيري سد مخزني شنجور رزن با حضور سلطاني‌فر وزير ورزش و جوانان انجام شد.
به گزارش خبرنگار هگمتانه، سد مخزني شنجور رزن که عمليات احداث آن از سال 1387 آغاز شده است در روز پنجشنبه 21 بهمن‌ماه با حضور سلطاني‌فر وزير ورزش و جوانان آبگيري شد.
*سلطاني‌فر: لزوم برنامه‌ريزي بلندمدت و عميق براي مبارزه با کم‌آبي
وزير ورزش و جوانان در آيين آبگيري سد شنجور رزن ضمن تبريک فرا رسيدن سي و هشتمين بهار آزادي و آرزوي استمرار نظام اسلامي و استفاده نسل‌هاي آينده از دستاوردهاي انقلاب در سال‌هاي آتي گفت: سه سال پيش رهبر انقلاب نسخه‌اي را براي حل مشکلات اقتصادي تحت عنوان مباني اقتصاد مقاومتي ارائه کردند تا با استفاده از همه منابع بتوانيم اقتصاد را در برابر تهديدات داخلي و خارجي مقاوم‌سازي کنيم.
مسعود سلطاني‌فر ادامه داد: در زمينه آب هم در اين مباني فرازهايي توصيه شده است که بايد با برنامه‌ريزي بلندمدت و عميق به منظور مبارزه با کم‌آبي آنها را دنبال کرد و براي بارور شدن ذخاير آب‌هاي زيرزميني اقدام نمود.
وي با ابراز اميدواري براي استمرار مجموعه تدابير و سياست‌هاي دولت در 4 سال آينده با همين قوت و قدرت اظهار کرد: همان طور که دولت‌هاي قبلي بذرهايي را کاشتند که در دولت‌هاي بعدي مورد بهره‌برداري قرار گرفتند اين دولت هم در دوره دوم خود اقدامات زيربنايي خواهد داشت.
سلطاني‌فر اضافه کرد: شرايط خوب پس از برجام باعث شده رويش جديدي را آغاز کنيم تا آينده روشني در فرآيند توسعه کشور داشته باشيم.
وي مرحوم آيت‌ا... هاشمي رفسنجاني را يکي از افرادي خواند که اهتمام ويژه‌اي نسبت به پروژه‌هاي تأمين آب و سدسازي داشت و افزود: در زمان او سدسازي‌ها آغاز شده و بهره‌برداري از آنها براي نسل‌هاي آينده رقم خورد که اين نشانگر عمق‌نگري قابل تحسين آيت‌ا... رفسنجاني است.
وزير ورزش و جوانان به مشکل آب و بحران کم‌آبي در تمام کشور اشاره کرد و گفت: اين بحران تنها مربوط به ايران نيست بلکه ايالت‌هاي امريکا و بخش‌هاي وسيعي از اروپا هم درگير مشکل کم‌آبي هستند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به وجود دو فراز مهم در 38 سال اخير براي کشور جمهوري اسلامي ايران افزود: دوره 8 ساله دفاع مقدس که قدرت نظامي ما را به دشمنان انقلاب نشان داد و مقطع مذاکرات 1+5 که قدرت سياسي ما را با منطق و تدبير به رخ دنيا کشيد اين دو فراز مهم در اين مدت بودند.
سلطاني‌فر با بيان اينکه ايران در کنار دستاوردهاي انقلاب دو دستاورد بزرگ يعني پيروزي در جنگ تحميلي و پيروزي در مذاکرات هسته‌اي را داشت، ادامه داد: پيروزي ما در مذاکرات باعث شد سايه جنگي که عليه ايران سازماندهي مي‌شد برداشته شود و کشور با يک حالت ثبات به مسأله توسعه و رشد فکر کند.
*نيکبخت: عملکرد حوزه آب در استان خوب بوده است
استاندار همدان نيز در آيين آبگيري سد شنجور رزن ضمن تقدير از اداره امور آب استان و عملکرد خوب اين حوزه و شرکت آب منطقه‌اي استان همدان گفت: در استان همدان 6 يا 7 سد داريم که يا در حال اجرا هستند يا آنها را به بهره‌برداري رسانده‌ايم و يا در آينده به بهره‌برداري مي‌رسند و همين‌ها باعث شده که ما در حوزه آب برنامه منظم، منسجم و تأثيرگذاري داشته باشيم.
محمدناصر نيکبخت از انسداد 2 هزار و 160 حلقه چاه غيرمجاز در استان با کمک نيروي انتظامي و قوه قضاييه و تنظيم بهره‌برداري از چاه‌ها با نصب کنتور هوشمند خبر داد و اضافه کرد: مسدود کردن اين چاه‌هاي غيرمجاز صرفه‌جويي معادل 7 سد اکباتان در حوزه آب استان را به دنبال داشته است.
وي افزود: با توجه به نزديک شدن به زمان انتخابات، از اين به بعد ساماندهي چاه‌ها به گونه‌اي انجام مي‌شود که کشاورزان هم راضي باشند.
نيکبخت استان همدان را استان نخست کشور در آبياري تحت فشار به نسبت زمين زيرکشت در استان دانست و ادامه داد: بيش از 75 درصد اراضي آبي ما و بيش از 50 درصد از کل اراضي استان تحت پوشش آبياري تحت فشار قرار دارند و سالانه 10 تا 12 هزار هکتار آبياري تحت فشار در استان ايجاد مي‌شود.
*عزالدين: انسداد 2 هزار و 167 حلقه چاه غيرمجاز در استان
مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي استان همدان نيز در آيين آبگيري سد شنجور رزن ضمن تبريک فرا رسيدن سالروز پيروزي انقلاب به بيان دستاوردها و بخشي از خدمات دولت يازدهم در حوزه آب پرداخت و گفت: با توجه به وضعيت کنوني آب در کشور بيش از 50 درصد از 609 دشت موجود در کشور ما بحراني شده‌اند و متوسط بارش کشور نيز کمتر از 240 ميلي‌متر اعلام مي‌شود بنابراين حکمرانان حوزه آب به فکر افتادند تا براي ايجاد توسعه پايدار، در حوزه آب وارد عمل شوند.
مرتضي عزالدين با اشاره به اتفاقات خوبي که در حوزه آب از زمان پس از انقلاب اسلامي تاکنون در کشور ما افتاده است، اظهار کرد: قبل از انقلاب کمتر از 60 درصد مردم در شهرها از آب آشاميدني سالم بهره‌مند بودند و به کمتر از 14 درصد روستاها خدمات‌رساني مي‌شد اما امروز 98 درصد مردم از آب آشاميدني سالم برخوردارند و به بيش از 75 درصد روستاها در حوزه آب خدمات‌رساني مي‌شود.
وي به تشکيل جلسات فراوان در شوراي عالي آب و تشکيل شوراي حفاظت از منابع آب استان اشاره کرد و افزود: ماحصل اينها مسدود کردن 2 هزار و 167 حلقه چاه غيرمجاز و صرفه‌جويي 200 ميليون مترمکعب آب در استان بود.
عزالدين سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در حوزه آب را يکي ديگر از خدمات ارائه شده در دولت کنوني دانست و ابراز کرد: طي سال جاري در استان همدان فقط در دو پروژه تصفيه‌خانه آبرساني به ملاير و تويسرکان مبلغ 80 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري شده است که پروژه ملاير 30 درصد پيشرفت فيزيکي داشته است.
وي با اشاره به اينکه امکان اجراي اين پروژه‌ها با اعتبارات دولتي نبود، ادامه داد: سدهاي خرم‌رود و گرين را در آينده داريم که 400 ميليارد تومان نيز براي آنها سرمايه‌گذاري مي‌شود.
عزالدين با بيان اينکه از سال گذشته تاکنون در حوزه آب بخش خصوصي 480 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري داشته است، افزود: اگر با اعتبارات دولتي اين پروژه‌ها عملياتي مي‌شد چندين سال طول مي‌کشيد.
*سد شنجور رزن با 2/5 ميليون مترمکعب حجم مخزن
مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي استان همدان در خصوص آبگيري سد شنجور رزن نيز گفت: اين سد با حجم قابل تنظيم 5/5 ميليون مترمکعب و حجم مخزن 2/5 ميليون مترمکعب به منظور تأمين آب شرب، صنعت و کشاورزي احداث شده است.
عزالدين با بيان اينکه براي احداث اين سد بيش از 50 ميليارد تومان هزينه شده است، اظهار کرد: 3 ميليون مترمکعب از آب اين سد در بخش شرب و صنعت، 2 ميليون مترمکعب در بخش کشاورزي و 5/0 ميليون مترمکعب در بخش محيط زيست مصرف مي‌شود.
وي ارتفاع سد از بستر رودخانه را 29 متر، طول تاج سد را 630 متر و عرض تاج سد را 8 متر دانست و اضافه کرد: اين طرح بر روي رودخانه زهتران در مجاورت روستايي شنجور احداث شده است.
عزالدين با اشاره به آبگيري اين پروژه عليرغم همه محدوديت‌هاي مالي اظهار کرد: اين طرح تاکنون بارها مورد بازديد قرار گرفته و اميدواريم با آبگيري آن، دين کوچکي به نظام و مردم را ادا کرده باشيم.
*لطفي: اختصاص 7 ميليارد تومان به آب شرب روستايي رزن
نماينده مردم رزن در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين مراسم به بيان خدمات دولت در شهرستان رزن طي يک سال اخير اشاره کرد و گفت: اختصاص بيش از 7 ميليارد تومان اعتبار براي آب شرب روستايي در شهرستان رزن يکي از اين خدمات بود که با توجه به آن امسال هيچ روستايي با تانکر آبرساني نمي‌شد.
حسن لطفي از تخصيص 8 ميليارد و 200 ميليون تومان اعتبار براي نوسازي ساختمان‌هاي بهداشتي درماني و احداث 30 ساختمان شامل خانه بهداشت، مرکز درماني و مراکز اقامت پزشکان در شهرستان رزن خبر داد که تا پايان ارديبهشت سال آينده تحويل داده مي‌شوند.
وي به خريداري گندم کشاورزان توسط شرکت‌هاي تعاوني اشاره کرد و افزود: پيگيري و اخذ 15 ميليارد تومان اسناد خزانه براي تکميل محور ارتباطي شمالي و کنارگذر شهر رزن نيز از جمله اين خدمات بوده است.
لطفي با بيان اينکه عمليات اجرايي پروژه تأمين اجتماعي رزن سال آينده تمام مي‌شود، ادامه داد: 530 تن قير رايگان در اختيار شهرداري‌ها قرار گرفت و 18 ميليارد تومان نيز در طول فعاليت اين دولت به دهياري‌ها تخصيص داده شد.
وي در پايان اظهار کرد: شهرستان رزن 126 روستا دارد که اکثراً از امکانات ورزشي محروم مي‌باشند و نيازمند توجه هستند.
*حسيني: بهره‌برداري 128 پروژه در رزن طي دهه فجر
فرماندار رزن نيز در آيين آبگيري سد شنجور رزن از بهره‌برداري 128 پروژه با اعتبار بالغ بر 100 ميليارد تومان طي دهه فجر در رزن خبر داد و گفت: اعتبار پروژه‌ها نسبت به دهه فجر سال گذشته افزايش 5 برابري داشته است.
فتحعلي حسيني با اشاره به بهره‌برداري 2 مجتمع آبرساني و حل مشکل آب 30 روستا در اين مدت اظهار کرد: از 82 کيلومتر بزرگراه 32 کيلومتر آن در دولت يازدهم ايجاد شده و تعداد 587 مشترک گازرساني به 21 هزار و 528 مشترک رسيده که 40 درصد رشد داشته است.
وي با بيان اينکه از 200 ميليون مترمکعب آب صرفه‌جويي شده در استان همدان 81 ميليون مترمکعب آن متعلق به شهرستان رزن بوده است، ادامه داد: تکميل سالن ورزشي بانوان که تاکنون 4 ميليارد براي آن هزينه شده به 5/3 ميليارد بودجه نياز دارد و تکميل محور ارتباطي شمال استان نيز نيازمند 70 ميليارد تومان اعتبار است.
حسيني در پايان اضافه کرد: در سال 94 تعداد يک هزار و 537 شغل در شهرستان رزن ايجاد شده است.
در پايان اين آيين، سد مخزني شنجور، واقع در 95 کيلومتري شمال شرقي همدان و 20 کيلومتري شرق شهرستان رزن و در بالادست روستاي شنجور از بخش قروه درجزين با حضور وزير ورزش و جوانان و استاندار همدان آبگيري شد.
*افتتاح استخر بازسازي شده قائم در رزن
در ادامه سفر ورزير ورزش و جوانان استخر سرپوشيده قائم رزن که در مساحت يک هزار و 490 مترمربع و با هزينه 9 هزار و 420 ميليون ريال مورد مرمت، بازسازي و تجهيز قرار گرفته بود نيز افتتاح شد.
محل تأمين اعتبار اين پروژه، سرمايه‌گذاري بخش خصوصي بوده که در سال 95 انجام شده است تا اين استخر همراه با دوش، سرويس بهداشتي، رختکن، سونا، جکوزي و سالن بدنسازي افتتاح شود.
وزير ورزش و جوانان همچنين از مجموعه ورزشي شهيد حاجي‌بابايي شهر مريانج بازديد کرد و اين مجموعه را داراي ظرفيت‌هاي بالا براي انجام مسابقات ورزشي و ميزباني مسابقات دانست.
در اين بازديد حميدرضا حاجي‌بابايي نماينده مردم همدان در مجلس و نيکبخت استاندار همدان، وزير را همراهي کردند.