صفحه 2      شماره  3601      پنجشنبه 16 دی 1395


مديرکل دفتر جذب و حمايت از سرمايه‌گذاري استانداري همدان:
رشد سه برابري سرمايه‌گذاري
هگمتانه– گروه خبر: مديرکل دفتر جذب و حمايت از سرمايه‌گذاري استانداري همدان با بيان اينکه اين استان از فرصت‌هاي بي‌نظيري براي سرمايه‌گذاري برخوردار است، گفت: در سه سال گذشته سرمايه‌گذاري در اين استان رشد 300 درصدي داشته است.
به گزارش خبرنگار هگمتانه، سيد مهرداد موسوي که در کارگروه اشتغال و سرمايه‌گذاري شهرستان همدان سخن مي‌گفت با بيان اينکه اين استان از فرصت‌هاي بي‌نظيري براي توسعه و سرمايه‌گذاري برخوردار است، گفت: در سه سال گذشته سرمايه‌گذاري در اين استان رشد 300 درصدي داشته است.
وي با اشاره به اينکه استان همدان ظرفيت‌هاي زيادي در حوزه سرمايه‌گذاري دارد، اظهار کرد: امروزه اقتصاد دولتي يک اقتصاد ناکارآمد است زيرا دولت مانند گذشته توان لازم براي اشتغال و سرمايه‌گذاري ندارد؛ بنابراين بايد کاري کنيم که به سمت گسترش اقتصاد خصوصي برويم.
وي بيان کرد: طي تفاهم‌نامه‌اي که با 50 شرکت هلدينگ صورت گرفته مقرر شده است اين شرکت‌ها در راستاي اتمام پروژه‌هاي نيمه‌تمام و نيمه‌فعال استاني سرمايه‌گذاري کنند.
موسوي در ادامه سخنان خود به مزاياي سرمايه‌گذاري در کشورهاي مختلف پرداخت و عنوان کرد: امروزه توسعه کشورها با سرمايه‌گذاري رابطه تنگاتنگي دارد؛ به طوري که کشوري که از ميزان سرمايه‌گذاري بيشتري در بخش‌هاي مختلف خود برخوردار است توسعه و پيشرفت بسيار زيادي کرده است.
مديرکل دفتر جذب و حمايت از سرمايه‌گذاري استانداري همدان با بيان اينکه کشورهايي هستند که از منابع معدني و طبيعي خود در راستاي توسعه و سرمايه‌گذاري استفاده کرده‌اند، گفت: نروژ زماني از نفت به درستي براي پيشرفت و توسعه خود استفاده نموده و امروز يک کشور فوق توسعه يافته محسوب مي‌شود.
وي تصريح کرد: امارات متحده عربي نيز با سرمايه‌گذاري درست نفت حدود 6 سالي است که ديگر نيازي به اين ماده طبيعي ندارد.
موسوي اظهار کرد: برخي کشورها همانند کره جنوبي، سنگاپور و تايوان نيز از سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي براي توسعه و پيشرفت خود استفاده کرده‌اند؛ به طوري که کره جنوبي امروزه يکي از 8 قطب اقتصادي جهان به شمار مي‌رود.
وي بيان کرد: متأسفانه کشور ايران طي 108 سالي که از نفت براي اقتصاد خود استفاده مي‌کند هيچ گاه وابستگي 70 درصدي خود به اين محصول را از دست نداده و تنها طي چند سال گذشته به خاطر تحريم‌ها و اينکه نفت ايران خريداري نمي‌شد وابستگي 40 درصدي به اين محصول پيدا کرده است.
مديرکل دفتر جذب و حمايت از سرمايه‌گذاري استانداري همدان با بيان اينکه دولت مانند گذشته توان سرمايه‌گذاري ندارد، عنوان کرد: بايد در راستاي سياست‌هاي ابلاغي رهبر انقلاب و اجراي اصل 44 قانون اساسي از بخش خصوصي براي توسعه کشور بهره گرفت.
*تعالي: هم اکنون 11 هتل در همدان در حال ساخت است
فرماندار همدان نيز در اين نشست با تأکيد بر لزوم سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي مختلف اذعان کرد: هم اکنون 11 هتل در همدان در حال ساخت است که يکي از اين هتل‌ها که در بلوار ارم قرار دارد در دهه فجر به بهره‌برداري خواهد رسيد.
علي تعالي عنوان کرد: حضور گروه هتل‌هاي هما نيز در همدان موقعيت مناسبي براي معرفي و توسعه استان است؛ زيرا اين گروه ظرفيت‌هاي خاصي در اطراف خود ايجاد خواهد کرد.
وي با اشاره به اينکه همدان ظرفيت‌هاي خوبي براي سرمايه‌گذاري دارد، گفت: مزيت‌هايي نظير راه آهن و فرودگاه کمک شاياني به استان در راستاي سرمايه‌گذاري است.
تعالي با بيان اينکه تعامل خوبي بين بانک‌هاي استان براي اشتغال وجود دارد، اظهار کرد: اميدواريم با جذب اعتبارات زمينه توسعه بيش از بيش فراهم شود.
*حداد همداني: کل بيمه شدگان اختياري و اجباري شهرستان همدان 70 هزار و 977 نفر است
مدير تعاون، کار و رفاه اجتماعي شهرستان همدان نيز در اين نشست به بيان عملكرد تسهيلات خود اشتغالي دستگاه‌هاي اجرايي شهرستان همدان پرداخت و گفت: اداره بهزيستي، بنياد شهيد و امور ايثارگران، صندوق کارآفريني اميد و کميته امداد امام(ره) جمعاً 153 هزار و 590 سهميه داشته‌اند که در اين رابطه هزار و 444 نفر با مبلغ 187 ميليارد و 22 ميليون ريال معرفي شده‌اند که 66 درصد اين مبلغ تاکنون محقق شده است.
جمال حداد همداني درباره عملكرد تسهيلات مشاغل خانگي دستگاه‌هاي اجرايي شهرستان همدان در سال 94 نيز اظهار کرد: سهميه دستگاه‌هاي اجرايي شهرستان 11 هزار و 573 نفر بوده است که 285 نفر با 12ميليارد و 795 ميليون ريال اعتبار معرفي شده‌اند و از اين تعداد 274 نفر مورد پذيرش قرار گرفتند.
وي ميزان مبلغ پرداخت شده در زمينه مشاغل خانگي را 7 ميليارد و 80 ميليون ريال عنوان کرد و گفت: 61 درصد سهميه محقق شده است.
وي با بيان اينکه در زمينه تسهيلات طرح‌هاي پشتيبان شهرستان همدان سهميه‌اي مختص دستگاه‌ها وجود نداشته است، بيان کرد: تعداد 12 طرح با 7 ميليارد و 430 ميليون ريال از سوي جهاد کشاورزي، ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، فرهنگ و ارشاد اسلامي و صندوق کارآفريني اميد معرفي شده است که در اين راستا 7 ميليارد و 360 ميليون ريال پرداخت شده است.
حداد همداني گفت: طي 8 ماه نخست امسال 2هزار و 749 نفر بيمه شده اجباري و هزار و 499 نفر بيمه شده اختياري به ثبت رسيده است.
وي اظهار کرد: کل بيمه‌شدگان اختياري و اجباري شهرستان همدان 70 هزار و 977 نفر است که در دو شعبه يک و دو تأمين اجتماعي بيمه شده‌اند.
*رضايي: 224 مصوبه شهرستان همدان در کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد وجود دارد
رئيس اداره صنايع فلزي سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان نيز در اين نشست با بيان اينکه 224 مصوبه مربوط به شهرستان همدان در کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان وجود دارد، بيان کرد: از اين تعداد 106 مصوبه مربوط به صنعت و معدن، 53 مورد مربوط به جهاد کشاورزي و 5 مورد نيز مربوط به ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري است.
نادر رضايي اظهار کرد: از اين تعداد مصوبه مربوط به شهرستان 149 مصوبه مربوط به امور بانکي، 40 مورد مربوط به مالياتي، گمرگ و تأمين اجتماعي، 25 مصوبه مربوط به امور زيربنايي و 5 مورد نيز مربوط به ساير موارد است.
وي گفت: تاکنون شرايط 88 مصوبه اجرايي، 22 مصوبه در حال انجام، 71 مورد در حال پيگيري، 8 مورد عدم امکان اجرا و 35 مورد عدم پيگيري و انصراف متقاضي بوده است.
اين مسؤول با بيان اينکه 368 واحد داراي پروانه بهره‌برداري در شهرستان همدان وجود دارد، بيان کرد: 7 هزار و 115 نفر در اين واحدها مشغول به کار هستند.
وي تصريح کرد: ميزان اشتغال اسمي اين واحدها که در پروانه بهره‌برداري آنها ذکر شده است 8 هزار و 993 نفر است.
*نوشادي: 26 هزار و 789 نفر تحت پوشش کميته امداد امام(ره) قرار دارند
رئيس ناحيه 2 کميته امداد امام(ره) شهرستان همدان نيز در اين نشست با بيان اينکه از کل جمعيت شهرستان بر حسب خانوار 6/4 درصد و بر حسب نفرات 4/1 درصد تحت پوشش کميته امداد هستند، گفت: 26 هزار و 789 نفر تحت پوشش اين نهاد قرار دارند.
محمد نوشادي اظهار کرد: شناسايي مددجويان مستعد اشتغال و خودکفايي و تعيين درجه مهارت و توان اجرايي آنها، شناسايي منابع و امکانات بالقوه و بالفعل مناطق مختلف شهرستان به منظور بهره‌گيري در جهت توسعه فرصت‌هاي شغلي، ارائه آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي به منظور ارتقاي سطح آگاهي‌هاي علمي و مهارت‌هاي فني و حرفه‌اي مددجويان، کاريابي براي مددجويان آماده به کار و ايجاد زمينه‌هاي لازم براي جذب مددجويان آموزش ديده در بازار کار، ايجاد فرصت‌هاي شغلي براي مددجويان مستعد از محل اعتبارات صندوق اشتغال نيازمندان امداد، ايجاد فرصت‌هاي شغلي براي مددجويان مستعد از محل تسهيلات قرض الحسنه بانکي و ساير اعتبارات، پرداخت تسهيلات به منظور تأمين مواد اوليه، تجهيزات و ابزار کار، تأمين فضاي کسب و کار، رسيدگي و نظارت بر حسن فعاليت‌هاي اشتغال و خودکفايي و کنترل کيفيت محصولات توليدي، فراهم نمودن زمينه‌هاي ايجاد کارگاهاي آموزشي و توليدي، ايجاد پوشش‌هاي بيمه‌اي طرح‌ها و کمک به بازاريابي و فروش محصولات توليدي مددجويان از جمله محورهاي فعاليت حوزه اشتغال و خودکفايي کميته امداد امام خميني(ره) است.
وي اظهار کرد: کميته امداد امام خميني(ره) به منظور حمايت همه جانبه از طرح‌هاي خودکفايي اجرا شده توسط مددجويان، نسبت به تأمين بيمه اجتماعي مشمولان طرح‌هاي خودکفايي اقدام نموده که در اين راستا 4هزار و 949 نفر بيمه شده‌اند و از اين تعداد هزار و 257 نفر آنان روستاييان و عشاير هستند.
اين مسؤول عنوان کرد: امسال با استفاده از تسهيلات تخصيصي از محل منابع بانکي تعداد 277 طرح اشتغالزايي با مبلغ 26 ميليارد و 219 ميليون ريال در سه قالب کارانگيزي، توان افزايي و خودکفايي اجرا شده است.
نوشادي بيان کرد: با استفاده از تسهيلات تخصيصي از محل منابع داخلي هم تعداد 109 طرح اشتغالزايي با مبلغ 8 ميليارد و 75 ميليون ريال انجام شده است.
وي گفت: به منظور ايجاد زمينه‌هاي اشتغال، حرفه‌آموزي و نهايتاً خودکفايي مددجويان مورد حمايت، 30 کارگاه آموزشي براي اين افراد تشکيل شده است.
وي بيان کرد: در مجموع تعداد 505 مورد دوره آموزش بلند مدت و هزار و 505 مورد آموزش کوتاه مدت با هزينه‌اي افزون بر 2ميليارد و 34 ميليون ريال برگزار شده است.
نوشادي گفت: از ابتداي سال تاکنون نيز تعداد 265 نفر جهت اشتغال معرفي شده‌اند که تعدادي از اين افراد مشغول به کار شده‌اند.