صفحه 1 : اندیشه صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : اندیشه صفحه 8 : فرهنگی

۳۰
اردیبهشت
۱۴۰۳

شماره
۵۶۱۸

امروز: ۳۰ (اردیبهشت) ۱۴۰۳ ◀ ◀ Sunday 2024 (May) 19

عناوین صفحههگمتانه، گروه ورزش: در شرایطی که وضعیت آمادگی بدنی حسن یزدانی چهره شاخص کشتی ایران و جهان پس از عمل جراحی مشخص نیست، بازگشت کامران قاسمپور به وزن 86 کیلوگرم برای رقابت با حسن یزدانی با هدف انتخاب آماده‌ترین کشتی‌گیر در المپیک پاریس قطعی شد.
هادی وفایی پور سال گذشته در رقابت‌های وزن 86 کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی کشور بر سکوی نخست ایستاد تا رسما وارد چرخه انتخابی تیم ملی و رقابت با حسن یزدانی برای رسیدن به دوبنده تیم ملی در المپیک 2024 پاریس شود.
طبق چرخه انتخابی تیم ملی، وفایی پور عازم یک تورنمنت بین المللی و موفق شد با درخشش در جام یاشاردوغو به عنوان قهرمانی برسد.
اما بر اساس چرخه تعریف شده انتخابی تیم ملی در وزن 86 کیلوگرم، سومین‌گام برای هادی وفایی پور رقابت‌های قهرمانی آسیا بود؛ جایی که این کشتی گیر همدانی باید در بیشکک قرقیزستان به نشان طلا می‌رسید تا وارد مرحله نهایی رقابت با حسن یزدانی برای حضور در المپیک پاریس شود اما وفایی پور در دومین و مهمترین مبارزه خود با نتیجه نزدیک مقابل عظمت دولتبکوف قزاق تن به شکست داد تا شانس رسیدن به نشان طلای آسیا را از دست بدهد.
اما در ماه‌های اخیر، حسن یزدانی نیز شرایط خاصی را پشت سر گذاشته است. یزدانی آبان گذشته و پس از پنجمین شکست مقابل دیوید تیلور در رقابت‌های قهرمانی جهان و کسب نشان نقره و همچنین پس از آن کسب نشان طلای بازی‌های آسیایی، کتف خود را به تیغ جراحان سپرد.
پس از آن حواشی زیادی درباره اینکه آیا او به المپیک پاریس می‌رسد یا نه، به وجود آمد. در حالی که صحبت‌های زیادی مبنی بر مدت زمان دوری او از میادین به گوش می‌رسید و حتی عنوان شد او تا اسفند سال گذشته به تمرینات کشتی باز می‌گردد، در نهایت آخرین اخبار حکایت دارد که یزدانی از ماه آینده و تنها در فاصله 3 ماه مانده به المپیک می‌تواند تمرینات کشتی خود را از سر بگیرد؛ موضوعی که باعث شده کادر فنی تیم ملی نسبت به نحوه آمادگی او برای حضور در المپیک دچار شک و شبهه بیشتری شود و به دنبال اتخاذ بهترین تصمیم برای انتخاب نماینده ایران در المپیک باشد.
در شرایطی که یزدانی طی سال‌های اخیر و در اوج آمادگی 5 مرتبه مقابل دیوید تیلور آمریکایی تن به شکست داده و تنها یک بار، آن هم در مسابقات جهانی که 2 ماه بعد از المپیک توکیو برگزار شد،‌ موفق به شکست دیوید تیلور شده است، بسیاری این سؤال برایشان مطرح شده که آیا یزدانی با کتف جراحی شده و ماه‌ها دوری از تمرین و مسابقه می‌تواند در المپیک‌ پاریس مقابل این حریف پر قدرت آمریکایی شانسی برای پیروزی داشته باشد یا خیر؟
در چنین شرایطی و با توجه به اهمیت کسب نتیجه مطلوب در المپیک و انتظارات بالا از کشتی ایران، بحث بازگشت کامران قاسمپور به وزن 86 کیلوگرم و رقابت با حسن یزدانی برای حضور در المپیک پاریس به صورت جدی مطرح شده است.
قاسمپور تجربه ناموفقی را در رفتن به وزن المپیکی 97 کیلوگرم پشت سر گذاشت؛ جایی که او دو مرتبه مقابل کایل اسنایدر آمریکایی تن به شکست داد و نشان داد با توجه به وزن کمتر، زورش به قدرت‌های جهانی این وزن نمی‌رسد.
اما در حالی که برخی‌ها بازگشت قاسمپور به وزن 86 کیلوگرم را با توجه به وزن او سخت ارزیابی می‌کردند، وزن قاسمپور طی روز‌های گذشته و پس از انجام تمرینات کمتر از 90 کیلوگرم بوده و با این اوصاف او مشکل جدی برای رسیدن به وزن قانونی 86 کیلوگرم نخواهد داشت.
در چنین شرایطی با توجه به جراحی کتف حسن یزدانی و نامشخص بودن شرایط وی و همچنین باخت وفایی پور در قهرمانی آسیا، کادر فنی به دنبال راهی برای استفاده از تمامی ظرفیت کشتی ایران در رویداد مهم المپیک پاریس است.
بر همین اساس نیز کامران قاسمپور به عنوان یکی از برترین‌های کشتی ایران که در 2 رویداد جهانی با جنگندگی و زیرگیری‌های انفجاری خود موفق شد جی دن کاکس کشتی گیر پر قدرت آمریکایی را شکست بدهد و صاحب طلای جهان شود، قرار است به وزن 86 کیلوگرم بازگردد تا از میان او و حسن یزدانی هر کدام که آماده‌تر باشد و نتیجه بهتری بگیرد راهی المپیک‌ پاریس شود.
در این میان فدراسیون کشتی و کادر فنی تیم ملی نباید به سادگی از کنار نام هادی وفایی پور بگذرد، چرا که این کشتی گیر دو عنوان قهرمانی کشور و طلای جام یاشاردوغو را یدک می‌کشد و امروز نیز در مسابقات قهرمانی آسیا با نتیجه بسیار نزدیک به کشتی گیر مطرح قزاق باخت. در چنین شرایطی او نیز می‌تواند کماکان در چرخه انتخابی تیم ملی حضور داشته باشد تا به همراه یزدانی و قاسمپور برای رسیدن به المپیک پاریس تلاش کند.
طبق شنیده‌ها حسن یزدانی و کامران قاسمپور به تورنمنت رنکینگ مجارستان یا جام سرکسیان ارمنستان اعزام می‌شوند و در این میان نیز وفایی پور می‌تواند دیگر گزینه اعزامی به این مسابقات باشد.
در صورتی که یزدانی در این مسابقات به نتیجه‌ای بهتر از رقبای ایرانی خود برسد صاحب دوبنده تیم ملی در المپیک خواهد شد اما با توجه به کسب نشان حسن یزدانی در مسابقات جهانی 2023، اگر کامران قاسمپور نتیجه بهتری کسب کند،‌ به منزله کسب یک پیروزی برای او مقابل یزدانی خواهد بود و او در دیدار انتخابی رو در رو در صورت کسب یک پیروزی دیگر، راهی المپیک می‌شود اما در صورت شکست مقابل حسن یزدانی در انتخابی رو در رو در خارج یا داخل ایران، یزدانی برای سومین مرتبه عازم المپیک خواهد شد.
وفایی‌پور: بیمار نمی‌شدم با اختلاف بالا دولتبیکوف را می‌بردم
دارنده نشان برنز وزن 86 کیلوگرم قهرمانی آسیا می‌گوید اگر با بدنِ مسابقات کشوری‌ و جام یاشاردوغو در قهرمانی آسیا شرکت می‌کرد، با اختلاف بالا دولتبیکوف را می‌برد.
هادی وفایی‌پور بعد از کسب نشان برنز وزن 86 کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی آسیا، به بیماری‌اش در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: دو هفته پیش دچار آنفلوانزا شدم و دو هفته خوابیدم. 6 کیلو از بدنم ریخت و دیگر بدنم برنگشت. نسبت به جام یاشاردوغو بدنم افت کرده بود و نتوانستم اول شوم و شرمنده مردم شدم.
وی درباره کشتی‌اش با عظمت دولتبیکوف قزاقستانی که خیلی دیر برای فن زدن و امتیاز گرفتن استارت زد و در نهایت باخت، تصریح کرد: چون بدنم افت کرده بود، نتوانستم زودتر شروع کنم. همانطور که گفتم دو هفته تمرین نکردم. بدنم نمی‌کشید. اگر بدنِ سرحال مسابقات کشوری و جام یاشاردوغو را داشتم، با اختلاف بالا او را شکست می‌دادم. گاهی هم نمی‌شود که نمی‌شود که نمی‌شود.
کشتی‌گیر وزن 86 کیلوگرم همدانی گفت: این مسابقات قهرمانی آسیا مهم‌ترین و معتبرترین مسابقه‌ای بود که در آن شرکت کردم و اگر این بیماری نبود، خیلی بهتر می‌توانستم نتیجه بگیرم.
امید به بازگشت وفایی پور
دبیر هیأت کشتی همدان در خصوص سرنوشت هادی وفایی پور ملی پوش این استان در مسابقات قهرمانی آسیا گفت: با مسؤولان فدراسیون کشتی رایزنی می‌کنیم که این کشتی گیر هم در انتخابی تیم ملی در وزن 86 کیلوگرم حضور یابد.
علیرضا کرمی اظهار کرد: هر چند چرخه انتخابی وزن 86 کیلوگرم تیم ملی جهت حضور در المپیک برای وفایی پور کسب عنوان قهرمانی در آسیا بود و به این مهم نرسید، اما جای امیدواری برای قانع شدن مسؤولان فدراسیون وجود دارد.
وی اضافه کرد: وفایی پور از 2 هفته قبل دچار سرماخوردگی شدید شد که حتی مشکوک به آنفلوانزا بود و این بیماری در افت بدنی او تأثیر گذاشت و حتی روز مبارزه با عظمت دولتبیکوف هم آمادگی کامل را نداشت و در نهایت موفق به کسب نشان طلا نشد.
کرمی با اشاره به اینکه نشان برنز وفایی پور در مسابقات قهرمانی آسیا نیز گفت: این نشان هم برای تیم ملی و استان همدان ارزشمند است و این کشتی گیر هر چند به حق خود نرسید اما با دست پر از رقابت‌ها خارج شد.
دبیر هیأت کشتی همدان در خصوص سرنوشت وفایی پور گفت: قرار است یکی دو هفته آینده مجمع انتخابات هیأت کشتی استان همدان را با حضور علیرضا دبیر برگزار کنیم و در همین نشست درخواست خود را خواهیم داشت.
وی افزود: وفایی پور ماه‌ها زحمت کشیده و برای کادر فنی تیم ملی بعید است دچار تردید شوند که این کشتی گیر در انتخابی با حسن یزدانی و یا هر حریف دیگری به میدان برود.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: