صفحه 1 : ایران و جهان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : پزشکی و سلامت صفحه 8 : فرهنگی

۶
آذر
۱۴۰۰

شماره
۴۹۴۳

امروز: ۶ (آذر) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Saturday 2021 (Nov) 27

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: در حال حاضر قیمت تخم مرغ واقعی شده و با این اقدام از تولید کننده حمایت می‌شود.

به گزارش خبرنگار هگمتانه، علیرضا قراگوزلو روز گذشته به مناسبت روز جهانی تخم مرغ در جمع خبرنگاران گفت: طرح زنجیره تولید تخم مرغ در استان با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در قهاوند کلنگ زنی می‌شود.

وی بیان کرد: اولین طرح زنجیره تولید تخم مرغ در استان برای نخستین بار در کشور با 800 هزار قطعه مرغ تخم گذار، 300 هزار پولت و 50 هزار قطعه مرغ مادر تخم گذار صورت خواهد گرفت.

وی گفت: در این طرح زنجیره تولید کارخانه جوجه کشی، کارخانه پودر تخم مرغ پاستوریزه، کارخانه فرآوری پوکه تخم مرغ، کارخانه کود خشک کنی، کارخانه خوراک طیور و بسته بندی تخم مرغ از جمله زنجیره‌های این طرح است که به تنظیم بازار نیز کمک خواهد کرد.

قراگوزلو با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود ارزش جهانی پودر تخم مرغ در چند سال آینده به 2.1 میلیارد دلار برسد، افزود: با پیش‌بینی این روند افزایش قیمت پودر تخم مرغ در سال‌های آینده باید شروع به برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کرده و ظرفیت‌های قوی را در این رابطه ایجاد کنیم.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در ادامه گفت: به همین منظور با همکاری‌های خوب وزارتخانه موفق شدیم در استان همدان سه زنجیره تخم مرغ تعریف کنیم که اولین این طرح‌ها به عنوان بزرگ‌ترین واحد مرغ تخم‌گذار غرب آسیا بوده که با برآورد هزینه 900 میلیارد تومان با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در قهاوند کلنگ زنی می‌شود.

قراگوزلو به دومین طرح تعریف شده زنجیره مرغ تخم گذار استان نیز اشاره کرد و افزود: دومین طرح با ظرفیت 400 هزار قطعه در شهرستان بهار و سومین زنجیره مرغ تخم گذار نیز با ظرفیت 300 هزار قطعه در ملایر پیش‌بینی شده که با کلنگ زنی و ورود این سه زنجیره به تولید، میزان تولید استان همدان را حداقل به سه برابر افزایش می‌دهیم.

قراگوزلو با بیان اینکه با وجود رتبه دهم ایران در تولید تخم مرغ، در مصرف تخم مرغ عقب هستیم، گفت: یکی از دلایل کمبود تخم مرغ مصرف بالای صنعتی آن برای تولید ماکارونی، سس، کیک و کلوچه و... است که افزایش صادرات این محصولات در کمبود تخم مرغ مؤثر است.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به توسعه واحدهای مرغ تخم گذار در یک و نیم سال گذشته، اظهار کرد: در حال حاضر استان همدان دارای 44 واحد پروانه دار مرغ تخم‌گذار با ظرفیت یک میلیون و 767 هزار و 360 قطعه بوده که عملاً در بهترین حالت ممکن بیشتر از 700هزار قطعه مرغ بهره برداری نداشتیم ولی امسال برای اولین سال در حال حاضر 1 میلیون و 100 هزار قطعه مرغ تخم گذار در حال تولید داریم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر میزان تولید تخم مرغ در استان همدان به 25هزار تن رسیده است، ادامه داد: کسری سالیانه 1200 تن تخم مرغ در استان همدان داریم 13 استان 85 درصد تخم مرغ کشور را تأمین می‌کنند و استان همدان نیز یکی از این 13 استان است و کمبود سالیانه تخم مرغ در استان از سایر استان‌های همجوار تأمین می‌شود.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: کیفیت مرغ و تخم مرغ در ایران به دلیل استفاده از ذرت و سویا برای خوراک طیور برتر از دیگر کشورهاست.

وی درخصوص کیفیت تخم مرغ استان همدان نیز گفت: به دلیل شرایط اقلیمی و آب و هوای خنک همدان کیفیت تخم مرغ همدان بالاست و ماندگاری بیشتری نیز نسبت به تخم مرغ سایر استان‌ها دارد.

قراگوزلو درخصوص قیمت تخم مرغ نیز گفت: در حال حاضر قیمت تخم مرغ واقعی شده و با این اقدام از تولید کننده حمایت می‌شود.

قراگوزلو با بیان اینکه از تولید تخم مرغ استان همدان تنها 13 تن مربوط به تولید روستایی است، افزود: برای ترغیب روستاییان به تولید تخم مرغ روستایی جهاد کشاورزی امسال ورود پیدا کرده و نسبت به تهیه 15 هزار مرغ بومی و واکسیناسیون آن اقدام کرد اما به دلیل عدم استقبال روستاییان نتوانستیم بازار فروش این میزان مرغ بومی را تأمین کنیم.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: