صفحه 1 : شهرستان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : باغبان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : فرهنگ و ادب صفحه 8 : فرهنگی

۲۶
فروردین
۱۴۰۰

شماره
۴۷۷۰

امروز: ۲۷ (فروردین) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Friday 2021 (Apr) 16

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه فرهنگی: کتاب «عقل مست» شامل شرح تمهیدات عین‌القضات همدانی به قلم غلامحسین ابراهیمی دینانی توسط خانه حکمت منتشر شد و در دسترس علاقه‌مندان به ادبیات عرفانی قرار گرفت.

کتاب «عقل مست»، شامل شرح غلامحسین ابراهیمی دینانی بر تمهیدات عین‌القضات همدانی توسط خانه حکمت منتشر شد. این اثر که به کوشش احسان ابراهیمی دینانی تدوین شده، تلاش دارد روایتی جدید از یکی از مهمترین آثار عین‌القضات ارائه دهد.

عین القضات همدانی یکی از مشهورترین عارفانی است که آثار گوناگونی از او در زمینه‌های عرفان، فلسفه و دین به زبان‌های فارسی و عربی برجای مانده است. تمهیدات، یکی از مهم‌ترین آثار فارسی اوست که گذشته از اهمیّتی که در عرفان دارد، از نظر نثر شاعرانه و زبان تصویری و خیال انگیز، شایان توجه است.

او عارف و سالک بزرگ قرن ششم هجری بود که عشق و مهرورزی الهی را به متن زندگی و سلوک خانقاهی کشاند. عین‌القضات با عرفان مستانه و جهان‌بینی عاشقانه‌اش، مطالب پیچیده عرفانی را با مثال‌های ساده و با استناد به آیات قرآنی و روایات نبوی توضیح داده است. از منظر دینانی: سخن عین‌القضات ضمن برخورداری از آهنگ عاشقانه، با نکته‌سنجی‌های دقیق عقلی و علمی همراه است و مانند بسیاری از عرفای دیگر، نه تنها با عقل مخالفت و دشمنی نکرده بلکه آن را میزان همه امور نیز به شمار آورده است.

دینانی در این کتاب از زندگی و شرح احوال عین‌القضات آغاز کرده است و در ادامه، آرا و اندیشه‌های او را از جمله حقیقت و حالات عشق، حقیقت روح و دل، شرح ارکان پنجگانه اسلام، فرق علم مکتسب با علم لدنی و... شرح داده است.

«عقل مست» به کوشش احسان ابراهیمی دینانی توسط خانه حکمت در 528 صفحه و به قیمت 145 هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان به ادبیات کلاسیک و عرفان اسلامی قرار گرفته است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: