صفحه 1 : محله ما صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : محله ما صفحه 8 : فرهنگی

۲۵
فروردین
۱۴۰۰

شماره
۴۷۶۹

امروز: ۲۶ (فروردین) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Thursday 2021 (Apr) 15

عناوین صفحه

  • هگمتانه، گروه باغبان: همدان شهر کوهستانی با آب و هوای سرد و خشک است. این شهر در احاطه دشت ها، باغ‌ها و کوه‌های بسیار زیبایی قرار دارد و دامنه‌های کوهستانی آن مملو از گیاهان مختلفی است که بسیاری از آنان خواص دارویی و درمانی جالبی دارند.

از دیرباز تاکنون، گیاهان دارویی به عنوان درمان طبیعی و غیرشیمیایی مورد توجه بشر بوده اند و انسان‌ها در هر دوره از تاریخ سعی در کشف و استفاده از فواید این گیاهان داشته اند. یکی از گیاهان دارویی که از گذشته‌های دور مورد توجه طب سنتی قرار گرفت، و از جمله گیاهان دارویی خاص منطقه همدان می‌توان به گیاه بارهنگ اشاره کرد که در نوع خود بی نظیر است.

به نوشته وبگاه نمناک؛ بارهنگ علف چندساله با توزیع جهانی است که در حدود 250 گونه وجود دارد و خیلی خوب رشد می‌کند. این گیاه از فواید و خواص فراوانی برخوردار است، و برای سلامت پوست و مو مناسب است.

گیاه بارهنگ معمولاً به صورت علف هرز در مکان‌های مرطوب مانند حاشیه‌ی جوی‌های آب، مزارع، باغ‌ها، باغچه‌ها و فضا‌های سبز شهری و خانگی می‌روید و به راحتی در دسترس انسان قرار دارد.

 خواص بارهنگ

درمان آفتاب سوختگی: عصاره برگ‌های تازه بارهنگ را خارج کرده و آن را روی موضع آسیب دیده بمالید. هم چنین می‌توانید با خرد کردن این برگ‌ها با آب سرد برای منافع مشابه ضماد بسازید در حالی که طبیعت ضد التهاب آن سوزش و جوش، خارش را تسکین می‌دهد.

درمان نیش حشرات: عصاره این برگ‌ها شامل عناصر ویژه‌ای است که خارش، التهاب و درد مرتبط با گزش حشرات و زنبور را کاهش می‌دهند. در نتیجه درد پوست را تسکین می‌دهد.

کمک به درمان فوری زخم ها: مواد تشکیل دهنده در گیاه برگی، خاصیت میکروب کشی و ضد باکتری دارد. در نتیجه وقتی روی زخم‌ها به طور روزانه زده می‌شود این گیاه به کشتن میکروب‌ها کمک می‌کند و ترمیم سریع‌تر انجام می‌شود و سنتز سلول‌های پوست را تحریک می‌کند.

درمان جای زخم: ترکیبی از فلفل قرمز،کامفری و عصاره برگ بارهنگ فرآیند بازسازی پوست را تقویت می‌کند. این امر به نوبه خود جای زخم را روی پوست به خاطر جراحات و لکه‌ها کاهش می‌دهد.

درمان آکنه: برای بیماری التهابی پوست مانند آکنه و روزاسه از کاربرد موضعی این عصاره گیاهی خنک بهره مند می‌شوند. علاوه بر تسکین التهاب و جلوگیری از عفونت، این گیاه با القای درمان سریع‌تر و بازسازی سلول‌های پوست، از زخم شدن پوست جلوگیری می‌کند.

سلامت مو: بارهنگ برای موها خوب است. بارهنگ می‌تواند برای شست و شوی مو استفاده شود یک ترکیب رشته‌ای این گیاه همراه با یک قاشق چای خوری سرکه سیب و کمی آب در صورت نیاز برای شست و شوی مناسب مو خوب است.

کمک به از بین بردن شوره سر: این گیاه درمانی مؤثر برای شوره و پوسته پوسته شدن از زمان‌های بسیار دور بود خاصیت ضدعفونی کنندگی و ضد میکروبی این گیاه پوست سر را از عفونت و شوره سر محافظت می‌کند.

مناسب برای کودکان: عصاره برگ‌های بارهنگ را با روغن بادام شیرین و موم مخلوط کنید این ترکیب می‌تواند به عنوان پادزهر مؤثر برای پوشک و نیزپشه گزیدگی برای کودکان مورد استفاده قرار گیرد تکه‌ای یخ را در برگ قرار دهید و از آن برای ماساژ دادن پوست کودک استفاده کنید این کار تضمین می‌کند که پوست عاری از قرمزی و التهاب است همچنین انعطاف پذیری و نرمی پوست را افزایش می‌دهد.

درمان اختلالات تنفسی:

خاصیت ضد التهابی این گیاه باعث تسکین التهاب مجاری تنفسی و مجاری برونشیتی در سرماخوردگی، برونشیت و انفلانزا می‌شود دوز ایده آل آن یک قاشق چایخوری این عصاره دو بار در روز است یک فنجان چای بارهنگ برای تسکین غشا مخاطی مناسب است.

درمان مسمومیت خونی: بارهنگ درمانی مؤثر برای مسمومیت خونی ارائه می‌کند. می‌توانید از آن به طور روزانه به عنوان ضماد یا چای استفاده کنید تا از مزایای آن بهره ببرید.

ادرار آور طبیعی: بارهنگ درمانی طبیعی برای بیماری‌های التهابی مثانه و کلیه‌ها می‌باشد. ادرار اور طبیعی و مسکن است و ادرار کردن مکرر را ممکن می‌سازد در نتیجه سموم را از کلیه‌ها و مثانه پاکسازی می‌کند همچنین در تسکین آماس در مسائل مختلف سلامتی نیز مؤثر است.

مناسب برای دستگاه گوارش: یک فنجان چای بارهنگ بنوشید و یا از برگ‌های آن در سالاد استفاده کنید تا التهاب معده را تسکین دهید همچنین به بهبود دستگاه گوارشی و حتی مبارزه با یبوست کمک می‌کند. برگ بارهنگ درمانی مؤثر برای زخم معده، سوهاضمه، و اسهال خونی است.

خواص ضد سرطانی: ماهیت ضد التهاب این گیاه این امکان را می‌دهد که به عنوان عامل ضد سرطانی و ضد توموری نیز عمل کند و رشد سلول‌های سرطانی و تومور را سرکوب نماید و در نتیجه در تسهیل و جلوگیری از شیوع این بیماری بدخیم بسیار کارآمد است.

مفید برای افراد چاق: این گیاه ویژگی‌هایی دارد که به مهار دردهای گرسنگی تا حد زیادی کمک می‌کند. تنها 3 گرم این گیاه با 250 میلی لیتر آب در نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی حداکثر سه بار در روز اشتها را محدود می‌کند.

درمان بیماری سل و سیفیلیس: این گیاه می‌تواند هم به صورت خارجی و هم به صورت داخلی برای درمان بیماری سل و سیفیلیس مورد استفاده قرار گیرد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: