صفحه 1 : محله ما صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : محله ما صفحه 8 : فرهنگی

۲۵
فروردین
۱۴۰۰

شماره
۴۷۶۹

امروز: ۲۶ (فروردین) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Thursday 2021 (Apr) 15

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه ایران و جهان: رئیس جمهور گفت: امروز صدای واحد شنیده می‌شود که همه‌ اطراف این توافق هسته‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه حلی بهتر از توافق برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام، وجود ندارد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح چهارشنبه در جلسه هیأت دولت درباره مذاکرات انجام گرفته درخصوص برجام اظهار کرد: امروز صدای واحد شنیده می‌شود که همه‌ اطراف این توافق هسته‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه حلی بهتر از توافق برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام، وجود ندارد.

وی افزود: این موفقیت جدید برای جمهوری اسلامی ایران است و یکی از افتخارات دولت این است که از سال 1397 و در ماه‌های ابتدایی سال 1400 با همه فشارها، شدیدترین تحریم‌ها و جنگ اقتصادی کشور را به‌گونه‌ای اداره کرد که نه دوستان ما بلکه دشمنان ما هم اعتراف دارند که فشار حداکثری شکست خورده است. این بالاترین عمل و موفقیت این دولت است و یکی از افتخارات دولت دوازدهم این است در مقابله با فشار اقتصادی، سیاسی، روانی و تبلیغاتی به‌گونه‌ای ایستادگی و مقاومت کرد و در اینکه راه دشمنان ما منجر به شکست شده، تردیدی وجود ندارد.

روحانی عنوان کرد: آمریکا امروز در شرایط تحریم به صراحت می‌گوید که سیاست فشار حداکثری شکست خورده و دیگر جواب نمی‌دهد؛ آن‌ها به صراحت می‌گویند راهی جز مذاکره نداریم و اگر شما آماده‌اید ما حاضریم مستقیم مذاکره کنیم و اگر آماده نیستید، حاضریم غیرمستقیم با گروه 1+4 مذاکره کنیم و این به معنای پیروزی ملت ایران است که نباید آن را دست کم بگیریم. رسانه‌ها، فضای مجازی و حقیقی ما می‌خواهند این واقعیت را بپوشانند و این پیروزی را تحریف کنند؛ این یک پیروزی عظیم و بزرگ در تاریخ ملت ایران است و این مربوط به دولت دوازدهم نیست بلکه مربوط به ملت ایران است چون سه سال و نیم در برابر همه فشارها ایستاده و مقاومت کرده است.

وی با بیان اینکه آن‌ها نسبت به ملت ایران جنایات زیادی کردند ولی شکست خوردند، تصریح کرد: آمریکا و در دوره دولت ترامپ منزوی‌ترین دولت در سازمان ملل، شورای امنیت، مجمع عمومی و دادگاه لاهه و افکار عمومی بود و اگر در شورای امنیت تنها ماند و نتوانست طرح «اسنپ بک» را پیش ببرد؟ حتی یاران سنتی‌اش او را یاری نکردند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا بعنوان متحدین سنتی آمریکا هم حمایت و قبول نکردند و رأی مخالف دادند و یک جزیره پیدا کرد و آن را همراه خود کرد.

رئیس‌جمهور افزود: این پیروزی سیاسی ملت بزرگ ایران است و ما در دولت دوازدهم با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب و حمایت ایشان توانستیم آمریکا را شکست دهیم چرا برای آن شکست از پول ملت فیلم درست نمی‌کنید؟ اگر قرار است از پول مردم فیلم درست کنید واقعیت‌ها را نشان دهید؛ حقیقت را به مردم بگویید. امروز نشاط، زنده بودن، حیات، قدرت و توسعه‌ای از جاسک گرفته تا چابهار و راه‌آهن که از چابهار به سمت راه‌آهن سراسری در حال اجراست، تا آب که در منطقه شرق از دریای جنوب به فلات مرکزی آورده شده و گاز که وارد سیستان و بلوچستان شد در تاریخ هفت هزار ساله ایران کی انجام گرفته است؟ در تاریخ ایران ورق بزنید؛ چه کسی این کار را انجام داده است؟ ما در زمان تحریم و سختی این کار را انجام دادیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه از دیروز فصل جدید و تازه‌ای آغاز شده است، خاطر نشان کرد: اگر طرف مقابل ما یعنی آمریکا جدیت و صداقت از خود نشان بدهد، اگر لازم باشد در زمان کوتاهی می‌توانیم با 4+1 مذاکره کنیم؛ و بدون مذاکره هم می‌تواند تعهدات خود را اجرا کند و راه ما همانی است که مقام معظم رهبری تصریح کردند و همان راه را انجام خواهیم داد.

روحانی در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: به روز 20 فروردین و روز فناوری هسته‌ای نزدیک می‌شویم و روز شنبه افتتاح‌های جدیدی خواهیم داشت و مردم از این اقدامات مهم مطلع خواهند شد. چند سال به مردم دروغ گفته می‌شد و البته مردم هم قبول نکردند و به مردم می‌گفتند که "این‌ها هسته‌ای را فروختند و هسته‌ای نداریم و نمی‌توانیم کاری کنیم و سیمان ریختند و خراب کردند"؛ این حرف‌ها دروغ بود و این دروغ آشکار شد. مجلس مصوبه‌ای داشت که البته ما نظرمان را همان‌وقت درباره آن گفتیم و بر نظر خود باقی هستم ولی این مصوبه یک خاصیت داشت و این بود که وافعیت توانمندی هسته‌ای ما به خوبی آشکار شد. وقتی آن‌ها می‌گفتند "سازمان انرژی اتمی طراحی کند و غنی‌سازی 20 درصد را اجرا کند"، نه‌تنها 20 درصد راه افتاد حتی بسار بیش از آن‌چه مصوب بود تولید شد و قدرت تولید داریم.

وی افزود: به جرأت ادعا می‌کنم و آقای صالحی رئیس سازمان انرگی اتمی می‌تواند این ادعا را تبیین کند که "هیچ‌وقت در تاریخ ایران توانمندی هسته‌ای ما مانند امروز نبوده است"؛ قوی‌ترین فناوری هسته‌ای را به نمایش جهانیان گذاشتیم. پس دروغ گفتند که "برجام امضا شد تا قدرت هسته‌ای کشور را از بین برده شود"؛ پس از دروغ‌تان عذرخواهی کنید.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: کار دیگر اینکه مشروعیت فناوری هسته‌ای در ایران مورد اذعان همگان قرار گرفت؛ البته مشروعیت داشتیم و کاملا قانونی بود ولی آن‌ها قطعنامه‌ای داشتند و ادعاهایی می‌کردند. همه قبول دارند که فعالیت ایران صلح‌آمیز است؛ یک زمان پرونده «PMD» را در دست داشتند و می‌گفتند طول می‌کشد تا بفهیم فعالیت‌های ایران صلح‌آمیز است یا نه. پرونده «PMD» بسته شد و معلوم شد که فعالیت ما صلح‌آمیز است و این از موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران در دولت یازدهم و دوازدهم است.

روحانی درباره واکسن کرونا هم گفت: مجددا به وزارت بهداشت می‌گویم هرکاری که در زمینه واکسن انجام می‌گیرد و انجام خواهد گرفت، با شفافیت برای مردم توضیح داده شود و ما بحث مخفی نداریم. درباره واکسن داخلی نیز تلاش زیادی می‌شود و امیدواریم تا اوایل خردادماه واکسن «پاستور» عرضه شود و امید داریم تا پایان خردادماه نیز واکسن «برکت» عرضه شود و کار بزرگ و عظیمی در کشور در این‌باره شروع شده و دولت با همه توان از آن پشتیبانی می‌کند.

 ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: