صفحه 1 : محله ما صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : محله ما صفحه 8 : فرهنگی

۲۵
فروردین
۱۴۰۰

شماره
۴۷۶۹

امروز: ۲۶ (فروردین) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Thursday 2021 (Apr) 15

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه ایران و جهان: جمعی از نمایندگان مجلس و شخصیت‌های علمی و سیاسی در قالب جریان گام دوم انقلاب در بیانیه‌ای از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام درخواست کردند، بررسی الحاق به اف‌ای‌تی‌اف را منوط به لغو تحریم‌ها علیه کشور کنند.

جریان گام دوم انقلاب متشکل از جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شخصیت‌های علمی و سیاسی در بیانیه‌ای خطاب به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کردند، تا زمانی که تحریم‌های ناعادلانه و ظالمانه علیه ملت ایران وجود دارند، اجرای استانداردهای اف‌ای‌تی‌اف و الحاق به کنوانسیون‌های سی اف تی و پالرمو اقدامی هوشمندانه و به مصلحت کشور نیست.

متن بیانیه به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

رژیم استکباری ایالات متحده آمریکا که با پیروزی انقلاب اسلامی دست سلطه‌اش از منابع و موقعیت ایران کوتاه شد، پس از درک ناتوانی و ناامیدی از حمله نظامی برای احیای سلطه خود، از اوایل قرن جاری میلادی حمله مالی را در دستور کار قرار داد و پس از فرصتی که در فتنه 88 فراهم شد، اقدام به اعمال تحریم‌هایی بی‌سابقه علیه ملت ایران کرد؛ به این امید که مردم تحت فشار اقتصادی در مقابل نظام قرار گیرند.

در این جنگ تحمیلی اقتصادی که مردم شریف و عزیز ایران با مقاومت خود امید دشمن را به ناامیدی بدل کرده‌اند، مسؤولان کشور در دوره‌ای به امید امکان رفع تحریم‌ها از طریق دیپلماسی، مذاکراتی را با گروه 5+1 بالاخص آمریکا انجام دادند که منتهی به توافق برجام شد. این توافق هرچند از سوی جمهوری اسلامی ایران به صورت کامل اجرا شد، اما دشمن حیله‌گر و بدعهد نشان داد که حاضر نیست تحریم‌ها را رفع نماید و مطالباتی در دیگر حوزه‌های قدرت ایران مطرح کرد تا بلکه فرآیند تضعیف و تحلیل مؤلفه‌های قدرت جمهوری اسلامی ایران را کامل کند. درایت و ذکاوت رهبر حکیم انقلاب اسلامی اما این نقشه دشمن را نقش بر آب کرد.

تجربه برجام نشان داد که تنها مسیر برای پایان این جنگ اقتصادی تحمیلی، پیروزی و غلبه بر دشمن است؛ و همانگونه که در عرصه نظامی دشمن غدار با درک توان نظامی کشور از حمله ناتوان و ناامید گشته است، در عرصه اقتصادی نیز باید او را ناتوان و ناامید کرد. شرط ناامید شدن دشمن، قوی شدن اقتصاد ایران با اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، رونق و جهش تولید و رفع وابستگی اقتصاد کشور به خام‌فروشی نفت است. اما دشمن پیوسته در تلاش برای تقویت ابزارها و تسلیحات خود در این جنگ نظامی است و راهبرد مسؤولان کشور باید خنثی‌سازی این تسلیحات در چارچوب یک رویکرد نامتقارن باشد.

مقامات و اندیشکده‌های آمریکایی اذعان دارند که ادغام هرچه بیشتر ایران در نظام مالی تحت سلطه واشنگتن، ضریب آسیب‌پذیری ما از تسلیحات مالی آمریکا را افزایش خواهد داد و تیغ تحریم تیزتر خواهد شد. اجرای استانداردهای اف‌ای‌تی‌اف توسط ایران به ویژه فراهم کردن زیرساخت‌های حقوقی آن یعنی الحاق به کنوانسیون‌های سی اف تی و پالرمو، از مصادیق تقویت تسلیحات مالی آمریکاست و نه تنها گشایشی در وضعیت اقتصادی مردم ایجاد نخواهد کرد، بلکه موجب هوشمندتر شدن تحریم‌های آمریکا نیز خواهد شد.

باید توجه داشت که؛ اولا اف‌ای‌تی‌اف در نظام بین‌الملل جایگاهی الزام آور ندارد و نمی‌تواند کشورها را ملزم به قطع روابط تجاری خود با یکدیگر نماید. شاهد این مدعا اینکه با وجود قرار دادن ایران در لیست سیاه این نهاد در زمستان 1398، در 11 ماهه 1399 ایران بالغ بر 65 میلیارد دلار صادرات و واردات داشته است. ثانیا تا زمانی که ایران به کنوانسیون‌های سی اف تی و پالرمو نپیوسته، هیچ تعهدی برای اجرای استانداردهای اف‌ای‌تی‌اف ندارد اما تصویب این کنوانسیون‌ها موجب بار شدن تعهدات بین‌المللی بر کشور خواهد شد. ثالثا سابقه رفتار اف‌ای‌تی‌اف نشان می‌دهد الحاق به این کنوانسیون‌ها با حق شرط، نه مورد پذیرش اف‌ای‌تی‌اف قرار خواهد گرفت و نه این شروط مورد پذیرش سایر اعضای کنوانسیون خواهد بود.

رابعا هیچ تضمینی ارائه نشده است که الحاق به این کنوانسیون‌های تکلیفی اف‌ای‌تی‌اف خروج ایران از لیست سیاه و بهبود جایگاه ما را در پی خواهد داشت و گزارش‌های دولتی به این مسئله اذعان دارند. خامسا خطر بزرگ پذیرش این دو کنوانسیون، فراهم کردن شرایط برای اعمال تحریم داخلی بر 84 شخصیت حقیقی و حقوقی مرتبط با امنیت و اقتصاد ایران است که در قطعنامه برجام (2231) فهرست شده اند. سادسا برخلاف آنچه تبلیغ شده است، گزارش‌های اف‌ای‌تی‌اف نشان می‌دهد ملاک این نهاد برای اطلاق عنوان تروریست به اشخاص حقیقی و حقوقی، فهرست تروریسم سازمان ملل نیست و در حال حاضر خواهان اعمال محدودیت بر اشخاص ایرانی تحت عنوان ترویسم است که در فهرست تروریسم سازمان ملل قرار ندارند.

سابعا اذعان شده است که اجرای استانداردهای اف‌ای‌تی‌اف باعث شناسایی شیوه‌های دور زدن تحریم توسط ایران خواهد شد و سوابق امر حاکی از این است که در صورت الحاق به کنوانسیون‌های سی اف تی و پالرمو، اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای دور زدن تحریم مصداق «پولشویی» قلمداد شده و علیه کشور در شورای امنیت سازمان ملل پرونده گشایش خواهد شد.

 

با توجه به این وضعیت، تا زمانی که تحریم‌های ناعادلانه و ظالمانه علیه ملت ایران وجود دارند، اجرای استانداردهای اف‌ای‌تی‌اف و الحاق به کنوانسیون‌های سی اف تی و پالرمو اقدامی هوشمندانه و به مصلحت کشور نیست. از مجمع تشخیص مصلحت نظام انتظار می‌رود در این برهه ضمن مخالفت با الحاق کشور به این دو کنوانسیون تکلیفی اف‌ای‌تی‌اف در شرایط فعلی، بررسی الحاق به آنها را منوط به لغو تحریم‌ها علیه کشور نماید. اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام عنایت داشته باشند که تجربه نشان می‌دهد تصویب الحاق به این دو کنوانسیون با لحاظ یک سری شرایط، به سرنوشت شرایط نظام برای برجام دچار خواهد شد و باید از این کار پرهیز کرد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: