صفحه 1 : محله ما صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : محله ما صفحه 8 : فرهنگی

۲۵
فروردین
۱۴۰۰

شماره
۴۷۶۹

امروز: ۲۶ (فروردین) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Thursday 2021 (Apr) 15

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: مدیرکل بهزیستی استان همدان گفت: 2 هزار نفر در راستای پیشگیری از معلولیت‌ها و شناسایی بیماری‌هایی منجر به معلولیت سال گذشته مشاوره ژنتیک دریافت کرده اند.

به گزارش هگمتانه، مهدی دیناری روز سه‌شنبه اظهار کرد: سه مرکز مشاوره ژنتیک در شهر همدان، یک مرکز در اسدآباد و 2 مرکز در نهاوند به مراجعه کنندگان خدمات رسانی می‌کنند.

به گفته وی در سال گذشته 684 میلیون تومان برای آزمایشات ژنتیک خانواده‌های مددجویان جهت پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیکی تخصیص یافته است.

دیناری تأکید کرد:بی‌توجهی و ناآگاهی اغلب مردم پیرامون فواید آزمایش ژنتیک از جمله مهمترین دلایل بروز بیماری‌های ژنتیکی و معلولیت‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: معلولیت علاوه بر صرف هزینه‌های هنگفت، مشکلات متعدد اجتماعی را به دنبال دارد و بر این اساس سازمان بهزیستی با اجرای طرح اجبار غربالگری و مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج، سعی دارد تا از بروز این‌گونه بیماری‌ها جلوگیری کند.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان همدان اعلام کرد: غربالگری‌های ژنتیک شامل سه مرحله، پیش از ازدواج، پیش از بارداری و حین بارداری است که 2 مرحله اول مهمتر بوده و درصد تولد نوزادان سالم و معلول مشخص خواهد شد.

دیناری خاطرنشان کرد: همه ساله تعدادی از افراد به دلیل اختلالات ژنتیکی در جهان دچار معلولیت شده و هر روز نیز بر تعداد آنان افزوده می‌شود و در این میان به باور متخصصان انجام مشاوره‌های ژنتیک به عنوان سدی در برابر معلولیت عمل کرده و از بروز این اختلالات جلوگیری می‌کند.

به گفته وی بهزیستی وظیفه جلوگیری و پیشگیری از معلولیت در جامعه را بر عهده دارد و از راهبردهای اصلی و کلیدی بهزیستی توجه همه جانبه و رویکرد علمی و سیستماتیک به مساله پیشگیری از معلولیت‌ها با در نظر گرفتن جنبه‌های علمی و اجتماعی آن است.

مدیرکل بهزیستی استان همدان با اشاره به اینکه در زمان حاضر از مشاوره ژنتیک به عنوان یکی از رویکردهای جدید در سیستم مراقبت‌های بهداشتی نام برده می‌شود، اظهار کرد: در کشورهایی مانند ایران که اقوام گوناگونی در آن زندگی می‌کنند تمایل به ازدواج با افراد خویشاوند بالاتر و به طور معمول بیماری‌های ارثی و ناهنجاری‌های ژنتیکی نیز در آن شایع‌تر است.

دیناری، گروه‌های هدف ملزم به انجام مشاوره‌های ژنتیک را مربوط به ازدواج‌های فامیلی، افراد دارای بیماری‌های ژنتیک در خانواده از قبیل عقب ماندگی ذهنی، بیماری‌های متابولیک، عصبی و عضلانی، ناشنوایی، نابینایی و بیماری‌های خونی مثل تالاسمی، هموفیلی و در نهایت زوج‌های نگران در ارتباط با بارداری ذکر کرد.

به نقل از ایرنا، وی انجام مشاوره‌ها و آزمایشات ژنتیک را گامی برای سالم سازی جامعه و امید به داشتن فرزندان سالم و با نشاط دانست و ادامه داد: تولد نوزادان معلول، علاوه بر بار اقتصادی بر خانواده و جامعه، منجر به فشارهای عاطفی بر خانواده می‌شود و خانواده‌های بسیاری به جهت ترس از تولد نوزاد معلول تمایلی به فرزندآوری ندارند.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: