صفحه 1 : محله ما صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : محله ما صفحه 8 : فرهنگی

۲۵
فروردین
۱۴۰۰

شماره
۴۷۶۹

امروز: ۲۶ (فروردین) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Thursday 2021 (Apr) 15

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: یادواره و نکوداشت 357 شهید و 247 جانباز زن استان همدان در راستای برگزاری کنگره ملی لشکر فرشتگان تاریخ‌ساز برگزار شد.

 

آیت‌ا... شعبانی: افزایش تعداد اساتید خانم از 5 درصد به 30 درصد در بعد از انقلاب

به گزارش خبرنگار هگمتانه، نماینده ولی فقیه در استان همدان ظهر یکشنبه در یادواره زنان شهید و جانباز و آزاده استان همدان گریزی به نگاه طاغوت به زن داشت و گفت: سرکرده طاغوت در سال 1352 در مورد جایگاه زنان می‌گوید در زندگی یک مرد، یک زن به چشم نمی‌آید مگر اینکه زیبایی داشته باشد و نگاه طاغوت به زن نگاه ابزاری بوده است.

آیت‌ا... حبیب‌ا... شعبانی با اشاره به اینکه در دنیای کنونی و تمدن غربی جایگاه زن به معنای کلمه دیده نمی‌شود، به فرمایشات امام خمینی(ره) خطاب به زنان در خصوص اینکه زنان باید در تحصیل کوشا باشند و خود را به فضایل اخلاقی مجهز کنند اشاره کرد و گفت: امروز بانوان ایرانی در عرصه‌های علمی خوش درخشیدند و بانوان نخبه بسیاری در کشور داریم و تعداد اساتید خانم از 5 درصد به 30 درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه تأکید حضرت امام خمینی(ره) بر دخالت زنان در امور سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... بود، تصریح کرد: اسلام هیچ مخالفتی با حضور اجتماعی زنان در جامعه و مخالفتی با حضور آنها در عرصه سیاسی ندارد.

امام جمعه همدان با تأکید بر اینکه اسلام حضور زن در عرصه‌های مختلف را می‌پذیرد و آنها را تشویق می‌کند، عنوان کرد: اصل اسلام در این است که زن ابزاری برای منفعت‌طلبان نشود و در قرآن کریم نیز کرامت زن و مرد مطرح می‌شود.

آیت‌ا... شعبانی با اشاره به اینکه در مکتب حضرت زینب(س) عملکرد ایشان بر استقامت است، ابراز کرد: گفتمان این حضرت بر اقتدار بود و آنچه که در برابر کبر و زورگویی می‌ایستد و عزت‌آفرین بوده، اقتدار است.

وی ادامه داد: خانواده‌های شهدا و ایثارگران با اقتدار و ایستادگی برای کشور عزت خلق کرده‌اند و اگر امروز کشور به جایی رسیده است مرهون ایستادگی‌ها و خون‌هایی است که ریخته شده است.

نماینده ولی فقیه در استان همدان ضمن اشاره به اینکه افتخار ما این است که بانوان در عرصه مدیریتی نقش ایفا می‌کنند، عنوان کرد: امروز دشمن سعی می‌کند برای زنان ما الگونمایی کند در حالی که ما بانوانی را چون خانم دباغ داریم که مایه افتخار و الگویی برای استان همدان است.

آیت‌ا... شعبانی اظهار کرد: اگر بخواهیم مقام زن را فارغ از دیدگاه فمنیستی ببینیم لازم است کتاب "زن و مرد" آیت‌ا... جوادی آملی را بخوانیم.

 

شاهرخی: توفیقات بسیار زنان در عرصه‌های علمی، فناوری، پزشکی و علوم نو

استاندار همدان نیز در ادامه این مراسم با تأکید بر اینکه زنان در جامعه ارزشمند و ماندگار هستند، اظهار کرد: زنان چه در شکل‌گیری انقلاب و در زمان پیروزی آن و دوران دفاع مقدس و مقاومت و سازندگی نقش برجسته‌ای داشته‌‌اند.

سید سعید شاهرخی با بیان اینکه زنان در تمام عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، علم و فرهنگی پا به پای مردان حضور داشتند، اظهار کرد: نقش زنان در 8 سال دفاع مقدس بی‌بدیل بود، آنان عزیزانشان را راهی جبهه می‌‌کردند و بعد اجسادشان را دفن می‌کردند و این‌ها به حرف آسان است اما در عمل بسیار سخت است.

وی به اهمیت استمرار حضور زنان در عرصه‌‌های مختلف اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین سرمایه انقلاب همین حمایت مردم از آن است که زنان نیمی از آن را تشکیل می‌دهند.

استاندار همدان ضمن بیان این مطلب که امروز زنان توفیقات بسیاری را در عرصه‌های مختلف علمی، فناوری، پزشکی، علوم نو و... کسب کرده‌اند، عنوان کرد: باید فرصت برابر برای فعالیت و رشد زن و مرد در جامعه فراهم شود و همه ما باید تلاش کنیم تا برای کشور اثرگذار باشیم.

 

عباسیه بزرگی: تجلیل از 40 نفر از خانواده بانوان شهید و جانباز

سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان نیز در این مراسم با اعلام اینکه استان همدان دارای 357 شهید و 247 جانباز زن است، اظهار کرد: در این یادواره به صورت نمادین 40 نفر از خانواده شهدا و جانبازان تجلیل می‌شوند.

احمد عباسیه بزرگی به چند نمونه از اقدامات انجام شده اشاره و بیان کرد: دیدار و دلجویی از خانواده معظم شهدای زن، برگزاری مسابقات فرهنگی، ورزشی، هنری در فضای مجازی، نام‌گذاری میادین و اماکن به نام شهدای زن، معرفی خانواده شهیدان زن و جانباز در صداوسیما، کاشت 357 نهال به یاد شهیدان زن، تجلیل از مادران و همسران شهید، برگزاری نمایشگاه عکس و کتاب با ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از جمله اقدامات است.

در این یادواره از اسناد سجلی شهید منیر سیف و شهید مهرانگیز مکنتیان و همچنین از دو کتاب «ماهی‌ها مانده‌اند تا شهادت دهند» نوشته سیما یونسی در خصوص زندگی شهید کبری گنجی و کتاب «آدینه خونین» نوشته مریم مهدوی حرمت در مورد زندگی شهید سفیه وارسته رونمایی شد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: