صفحه 1 : شهرستان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : اندیشه صفحه 8 : فرهنگی

۱۲
اسفند
۱۳۹۹

شماره
۴۷۴۸

امروز: ۱۲ (اسفند) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Tuesday 2021 (Mar) 02

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه ایران و جهان: شرکت گروه دارویی برکت اعلام کرد که با توجه به شرایط همه‌گیری بیماری کرونا قادر خواهد بود در تأمین واکسن مورد نیاز برای واکسیناسیون عمومی قبل از اتمام سال جاری نیز مشارکت کند.

شرکت گروه دارویی برکت به سؤالات ارسال‌شده در سامانه "تدان" حاصل از برگزاری کنفرانس پاسخ داد.

برخی از سؤالات و پاسخ‌های ارائه‌شده توسط این شرکت به‌شرح زیر است:

1. در صورت تولید واکسن کرونا در داخل کشور، چند درصد از آن در شرکتهای گروه انجام خواهد شد؟

تولید واکسن کرونا به‌شکل کامل در شرکت "شفافارمد" از شرکتهای زیرمجموعه گروه دارویی برکت به‌ترتیب طراحی و مراحل مطالعاتی و تست‌های حیوانی را با موفقیت پشت‌سر گذاشته و هم‌اینک در مرحله تست انسانی است که نتایج اولیه مرحله مطالعات بالینی تاکنون بسیار موفقیت‌آمیز بوده، فاز نخست مطالعات بالینی انسانی واکسن کوویران تا 15 اسفند خاتمه می‌یابد و در صورت اخذ مجوزهای لازم از وزارت بهداشت مراحل دوم و سوم مطالعات بالینی به‌صورت همزمان اجرا خواهد شد.

همچنین با توجه به شرایط همه‌گیری بیماری کرونا و در صورت تشخیص وزارت بهداشت و ارائه مجوزهای لازم، مجموعه گروه دارویی برکت قادر خواهد بود در تأمین واکسن مورد نیاز برای واکسیناسیون عمومی قبل از اتمام سال‌جاری نیز مشارکت کند.

لازم به ذکر است ادغام مراحل مطالعات بالینی و ارائه مجوزهای لازم درباره سایر واکسن‌های عرضه‌شده در سایر کشورها نیز انجام پذیرفته است.

سرمایه‌گذاری لازم برای اجرای بزرگترین سایت تولید واکسن در منطقه از جمله تولید انبوه واکسن کرونا به‌اندازه مورد نیاز و صادرات در این شرکت در حال انجام است و ان‌شاءالله مرحله نخست تولید واکسن کرونا با ظرفیت برآوردی دو تا سه میلیون دوز در ماه تا 20 اسفندماه جاری و مرحله صنعتی آن با ظرفیت 12 تا 15 میلیون دوز در ماه، تا اوایل خردادماه سال 1400 افتتاح خواهد شد. شرکت آمادگی و توان پوشش بازار داخل و صادرات به بازارهای منطقه را نیز خواهد داشت.

2. ارزش دلاری فروش هر دوز واکسن کرونا چقدر خواهد بود؟ بهای تمام‌شده آن به‌ازای هر دوز چقدر خواهد بود؟

بنابر آخرین مصوبات سازمان غذاودارو، قیمت در نظر گرفته‌شده برای داخلی‌سازی محصولات وارداتی که برای نخستین بار تولید می‌شوند همچنین واکسن، معمولاً 70 درصد قیمت مشابه وارداتی خواهد بود و برآوردها حاکی از حاشیه سود تقریباً 15 تا 20 درصدی این محصول است. تعیین برآوردهای دقیق مستلزم نهایی شدن مرحله مطالعات انسانی و توافق با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور امکان‌پذیر خواهد بود.

3. شرکت برای تولید واکسن کرونا با چه کشورهایی و شرکتهایی همکاری خواهد داشت؟

دانش ساخت واکسن کوویران برکت کاملاً بومی است و با تکیه بر دانش متخصصان توانمند داخل کشور بوده است. در زمینه تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز نیز، بخشی از تجهیزات مورد نیاز برای تولید واکسن در کارخانه شفافارمد مستقر بوده است و همان‌گونه که در سؤال یک پاسخ داده شد مرحله تولید واکسن کرونا با ظرفیت برآوردی دو تا سه میلیون دوز در ماه، ان‌شاءالله تا 20 اسفندماه به بهره‌برداری خواهد رسید.

4. پخش واکسن کرونا برکت از چه‌طریق خواهد بود؟ آیا شرکت شریک تجاری خود را برای توزیع واکسن کرونا انتخاب کرده است؟

توزیع واکسن از طریق سازمان غذاودارو و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواهد بود و همچنین مجموعه گروه دارویی برکت نیز آمادگی دارد برای همکاری با وزارت بهداشت از طریق پخش البرز اقدام کند.

5. برای تولید داخلی دوز کافی از واکسن کرونا برای کل جمعیت ایران چند سال زمان نیاز است؟

ظرفیت‌های مورد نیاز برای تولید 100 تا 120 میلیون دوز واکسن در سال 1400 در مجموعه شفافارمد دیده شده است. قابلیت تولید مرحله نخست با ظرفیت برآوردی دو تا سه میلیون دوز در ماه، تا 20 اسفندماه جاری تکمیل می‌شود و مرحله تکمیلی تولید انبوه نیز با ظرفیت 12 تا 15 میلیون دوز در ماه، ان‌شاءالله تا اوایل خردادماه سال 1400 به بهره‌برداری خواهد رسید.

لازم به ذکر است این ظرفیتها مربوط به نوع واکسن Inactive بوده و ظرفیت‌های مربوط به واکسن MRNA و نوترکیب نیز به آن اضافه خواهد شد.

6. برآورد شما از درصد تأمین واکسن کرونا از محل تولید داخل چقدر است؟

با توجه به ظرفیت ایجادشده در مجموعه دارویی برکت، این مجموعه می‌تواند کل نیاز داخلی را تأمین کرده و قابلیت صادراتی نیز برای این مجموعه پیش‌بینی شده است.

7. آیا این امکان برای سایر تولیدکنندگان دارویی ایران وجود دارد که واکسن کرونا را تولید کنند؟

هرگونه اطلاع‌رسانی در این رابطه برعهده دولت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور است.

8. مزایای رقابتی واکسن کرونای برکت نسبت به سایر تولیدات مشابه روسی و چینی را توضیح دهید؟

واکسن روسی از نوع نوترکیب Ad5 و Ad26 بوده که ژن اسپایک ویروس کرونا به آن منتقل شده است مشابه این واکسن توسط استرازینکا ـ آکسفورد نیز تولید می‌شود. بنابر بررسی برخی از محققان، واکسن‌های مذکور برنامه جهش‌یافته ویروس بی‌اثر بوده و در افراد بالای 65 سال نیز مصونیت ایجاد نمی‌کنند همچنین این واکسن‌ها عوارض شدیدتری نسبت به واکسن‌های ویروس کشته‌شده دارد.

واکسن کوویران برکت، از نوع ویروس کشته‌شده است که برپایه مطالعات، دانش و تخصص دانشمندان ایرانی پایه‌ریزی شده و تمام مراحل، استانداردها و رگولاتوری‌های دقیق وزارت بهداشت را تا اینجا با موفقیت پشت‌سر گذاشته است.

آزمایشات نشان داده این محصول در مواجهه با ویروس کرونا عملکرد بسیار مطلوبی داشته و اخیراً تست این واکسن بر روی واریانت جدید انگلیسی کووید19 نیز با موفقیت صددرصدی سپری شده است. واکسن برکت مشابه نوع چینی بوده و تمام مزایای آن را نیز دارد.

 ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: