صفحه 1 : محله ما صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : محله ما صفحه 8 : فرهنگی

۲۶
خرداد
۱۴۰۰

شماره
۴۸۱۹

امروز: ۲۸ (خرداد) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Friday 2021 (Jun) 18

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: رئیس کل دادگستری استان همدان گفت: 20 فقره پرونده قتل عمد در 17 ماه در استان همدان ختم به مصالحه شد.

به گزارش هگمتانه، ظهر دیروز اعضای شورای قضایی همدان با آیت‌الله شعبانی نماینده ولی فقیه در استان همدان به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران دیدار کردند.

رئیس کل دادگستری استان همدان در این دیدار با بیان اینکه در یک سال گذشته یک‌هزار و 107 زندانی در استان همدان مشمول عفو شدند، گفت: به زودی و در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هم خبرهای خوشی از عفو تعداد قابل ملاحظه‌ای از زندانیان استان را شاهد خواهیم بود.

محمدرضا عدالتخواه با گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: این انقلاب با راهبری و برکت قیام و نهضت امام خمینی(ره) و به پشتوانه مردم عزیز، ایران را از جور بندگی طاغوت رهایی بخشید.

وی با بیان اینکه در این طلیعه فجر انقلاب، فرصتی مهیا شود تا روز به روز آرمان‌های والای امام و شهدا بیش از همیشه در جامعه تبیین و ترسیم شود؛ به سند تحول قوه قضائیه که متشکل از مأموریت‌های هفت‌گانه این دستگاه است پرداخت و افزود: این سند تحول به عنوان سندی بنیادین با برنامه‌های جامع برای ارتقا سطح کیفی زیرساخت‌های سه قوه است.

 مختومه شدن 75 درصد پرونده‌های معوقه

رئیس کل دادگستری استان همدان بیان کرد: در یک سال اخیر بیش از 75 درصد از پرونده‌های معوقه سال‌های گذشته مربوط به سال‌های قبل از 97 با جدیت و پشتکار همکاران ما بررسی و مختومه شد.

وی به تشکیل و راه‌اندازی ستاد تالیف قلوب و دو کمیته معین آن یعنی مصلحین و معتذرین به عنوان طرح‌های ابتکاری دستگاه قضای همدان پرداخت و تصریح کرد: این دو کمیته در اصناف مختلف و 50 مسجد به منظور استفاده از ظرفیت‌های اقشار مختلف مردم برای ایجاد صلح و سازش در دعوی قبل از ورود به کلانتری‌ها و دادگستری‌ها راه‌اندازی شده است.

عدالتخواه با اعلام اینکه در 17 ماه گذشته به همت این ستاد 20 فقره پرونده قتل عمد ختم به مصالحه شد، گفت: همچنین با بهره گیری از ظرفیت کمیته معتذرین که در راستای اشاعه فرهنگ معذرت خواهی و گذشت در جامعه تشکیل شده، در 110 روز گذشته یک هزار و 360 نفر از متهمان برای اظهار پشیمانی در این کمیته ثبت نام کردند.

وی تصریح کرد: از این تعداد 678 پرونده به مصالحه ختم شد تا در نهایت معادل 6 میلیارد تومان جزای نقدی از نظر جنبه خصوصی و 3 میلیارد تومان جزای نقدی از نظر جنبه عمومی جرم بخشیده شود.

رئیس کل دادگستری استان همدان از راه‌اندازی و تشکیل کمیته معتذرین در سه بخش دادگستری، زندان و نیروی انتظامی، پاسگاه‌ها و کلانتری‌های استان خبر داد و عنوان کرد: تنها در دی‌ماه در کلانتری‌ها قبل از تشکیل پرونده قضایی، شاهد سازش بیش از نیمی از مراجعات مربوطه بودیم.

وی از عملیاتی شدن سه برنامه قاضی محور، راه‌اندازی سامانه ساآب (سامانه ارزش یابی آرا بدوی) به منظور رشد کیفی رسیدگی به پرونده‌های قضایی و حوزه محور در استان خبر داد.

عدالتخواه به راه‌اندازی دادرسی الکترونیک به منظور تسریع در رسیدگی به پرونده‌های قضایی و کاهش تردد زندانیان به دادگاه‌ها هم اشاره کرد.

وی بیان کرد: در یک سال گذشته معادل دو برابر 10 سال گذشته زندانیان مشمول عفو شدند.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: