صفحه 1 : همه دانا صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : همه دانا صفحه 8 : فرهنگی

۱۱
اسفند
۱۳۹۹

شماره
۴۷۴۷

امروز: ۱۲ (اسفند) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Tuesday 2021 (Mar) 02

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان اعلام کرد: در سال جاری مورد قطعی مبنی بر ابتلای حیات وحش و پرندگان مهاجر حاضر در زیستگاه‌های آبی استان به بیماری‌های آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و کرونا دیده نشده است.

به گزارش هگمتانه، محسن جعفری‌نژادبسطامی در گشت مشترک ادارات کل دامپزشکی و حفاظت محیط زیست استان همدان در راستای مراقبت فعال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و پایش مشترک برخی زیستگاه‌های آبی استان، اظهار کرد: هر سال پایش بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در طول فصل پاییز تا اواخر زمستان به صورت ویژه در دستور کار قرار می‌گیرد به طوری که در صورت مشاهده موارد مشکوک، مرغداری‌های در محدوده سه کیلومتری زیستگاه‌ها نیز بررسی می‌شود.

وی در روند پایش تالاب آبشینه با بیان اینکه محدوده سه کیلومتری زیستگاه‌های تالابی برای پایش بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مورد پایش قرار می‌گیرد، افزود: موارد احتمالی مشکوک به بیماری‌های مشترک حیات وحش و انسان در این پایش‌ها بررسی شده و اقدامات مقتضی در این زمینه انجام می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان نیز گفت: کنترل و جلوگیری از انتشار ویروس بیماری در منطقه در گرو تشخیص سریع این بیماری در نخستین کانون است بنابراین انجام دیده وری و پایش پرندگان وحشی در تالاب‌ها و روستاها و واحدهای صنعتی پرورش طیور موجود در اطراف این مکان‌ها توسط تیم‌های مشترک و یا انفرادی ادارات دامپزشکی و حفاظت محیط زیست می‌تواند در تشخیص سریع و به موقع این بیماری مثمر ثمر باشد.

محمودرضا رسولی یادآور شد: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از طریق پرندگان مهاجر انتقال می‌یابد و پرندگان آلوده به ویروس در طول مسیر مهاجرت خود می‌توانند محیط و سایر پرندگان وحشی غیرمهاجر را آلوده کنند و از این طریق بیماری را به ماکیان روستایی انتقال دهند.

وی بیان کرد: از تمام مردم استان درخواست داریم از نزدیک شدن و دست زدن به پرندگان تلف شده اهلی یا وحشی و همچنین شکار پرندگان مهاجر خودداری کنند و هرگونه تلفات پرندگان در حیات وحش و طیور بومی را با سامانه‌های تلفنی 1512 و 1540 در میان بگذارند.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: