صفحه 1 : ایران و جهان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : باغبان صفحه 8 : فرهنگی

۲۵
دی
۱۳۹۹

شماره
۴۷۱۳

امروز: ۲۹ (دی) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Monday 2021 (Jan) 18

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه باغبان: در دنیای امروزی، دولت‌ها و کشاورزان بیش از پیش به دنبال استفاده از ربات‌ها جهت افزایش بهره‌وری و کاهش اتلاف نیروی انسانی در مراحل طاقت‌فرسای کار هستند چراکه آینده‌ کشاورزی با ربات‌ها معنی پیدا خواهد کرد.

به نوشته وبگاه پرتوتاپ؛ ربات‌هایی که توسط شرکت‌های فعال در این حوزه طراحی می‌شوند، در آینده‌ای نه چندان دور، بخش قابل‌توجهی از کار کشت و برداشت محصول را به عهده خواهند گرفت. به‌این‌ترتیب می‌توان نیروی ارزشمند انسانی را در بخش‌های مهم‌تری وارد کار کرد.

هم‌اکنون شمار رو به افزایشی از ربات‌ها موسوم به “فارم‌بات” یا ربات مزرعه، در حال گذراندن مراحل توسعه و ساخت هستند. این ربات‌های ویژه قادر خواهند بود وظایف پیچیده‌ای را که تا پیش از این، انجام آن توسط ماشین‌آلات سنگین کشاورزی ممکن نبود، به انجام برسانند. هدف از این مسأله، متحول ساختن روش‌های توسعه و به‌کارگیری ربات‌ها و هوش مصنوعی است.

پروفسور بلک‌مور مدیر گروه کشاورزی رباتیک در دانشگاه هارپر آدامز، نقشی بسیار کلیدی در جا افتادن مفهوم کشاورزی دقیق ایفا کرده است. هدف کشاورزی دقیق، افزایش بهره‌وری از طریق بهبود رشد گیاهان به کمک فناوری‌های موجود است.

در چشم‌اندازی که بلک‌مور از آینده‌ کشاورزی ارائه نموده، تراکتورهای فعلی با مجموعه‌ای از ربات‌های بسیار دقیق، هوشمند و سبک‌وزن جایگزین خواهند شد که توانایی‌های ویژه‌ای دارند. برای مثال، آن‌ها می‌توانند از فناوری تشخیص نوری جهت برداشت محصول، و پرتو لیزر کم انرژی به‌منظور توزیع نقطه‌ای علف‌کش‌ها در زمین بهره بگیرند.

بنیان گذاران این ایده دریافته اند که اگر رویکرد کاملاً متفاوتی وارد کار نشود، کشاورزی نخواهد توانست تا مدت‌زمان زیادی به حیات اقتصادی خود ادامه دهد. چراکه اکثر کشاورزان این حس را دارند که تولیدکنندگان ماشین‌آلات کمک چندانی به آن‌ها نمی‌کنند و کشاورزان رابطه‌ی خیلی خوبی با فناوری هم ندارند.

ماشین‌های بزرگ‌تر کشاورزی، نواحی وسیع‌تری را پوشش می‌دهند. اما اکنون دیگر افزایش اندازه‌، سودی که برای حفظ اقتصاد مورد نیاز است را تأمین نمی‌کند. ما هم‌اکنون با جامعه‌ای روبه‌رو هستیم که خواستار به‌کارگیری ربات‌ها برای دست‌یابی به کشاورزی دقیق، برای تولید محصولات سالم‌تر، بهبود وضعیت خاک و افزایش میزان تولید محصول هستند.

در این صورت هزینه‌ی سوخت لازم برای ماشین‌آلات و مواد شیمیایی به‌طور چشمگیری کاهش خواهد یافت، و کشاورزان دیگر مجبور نخواهند بود کارهای ابتدایی مزرعه را انجام دهند. آن‌ها بدین ترتیب خواهند توانست تمرکز خود را به افزایش بهره‌وری معطوف سازند.

کشاورزان امروز فناوری‌هایی را طلب می‌کنند که به کارشان رونق دهد. بنابراین، می‌توانند از رباتیک و هوش مصنوعی بهره بگیرند، تا با دیجیتالی کردن زمین‌های کشاورزی، ربات‌ها متوجه شوند که باید چه کارهایی را برای هر گیاه یا هر قطعه‌ی معین از زمین، انجام دهند.

با استفاده از ربات‌های کوچک در مزرعه می‌توان اثرات کم‌تری بر روی محیط‌زیست اعمال کرد، این ربات‌ها کوچک‌تر و سبک‌تر از ماشین آلات کشاورزی هستند، و به خاک نیز آسیب نمی‌رسانند. و کار را برای کشاورزان آسان‌تر خواهند کرد.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: