صفحه 1 : ایران و جهان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : باغبان صفحه 8 : فرهنگی

۲۵
دی
۱۳۹۹

شماره
۴۷۱۳

امروز: ۲۹ (دی) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Monday 2021 (Jan) 18

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه فرهنگی: ابراهیم شفیعی کارگردان فیلم «حرف آخر» می‌گوید که برای اولین بار در سینما قاضی را ترسیم کردیم که دم خانه خانواده مقتول می‌رود تا رضایت را بگیرد.

با نزدیک شدن به ایام جشنواره فیلم فجر آرام آرام فیلم‌های متقاضی در جشنواره فیلم فجر رونمایی می‌‌شوند. یکی از این فیلم‌ها سینمایی «حرف آخر» به کارگردانی ابراهیم شفیعی و تهیه‌کنندگی علی شاه حاتمی است.

تصویری که از فیلم در فضای مجازی منتشر شده است نشان می‌دهد که با فیلمی با حال و هوای مسائل حقوقی و قضایی سروکار داریم و احتمالاً مانند دیگر فیلم‌هایی که در این زمینه ساخته شده‌اند فضایی درام و اجتماعی دارد.

سال گذشته با کارگردانان و تهیه‌کنندگان فیلم‌های سینمایی درباره آثارشان صحبت کردیم و خبرهایی را درباره موضوع، داستان و بازیگران فیلم پرسیدیم امسال نیز از سازندگان فیلم‌ها درباره اثرشان در جشنواره سؤالاتی را در این باره مطرح می‌کنیم.

ابراهیم شفیعی فیلمساز و کارگردان مستند و فیلم کوتاه درباره اولین فیلم بلند سینمایی خود «حرف آخر» بیان کرد: فضای فیلم معمایی اما اجتماعی و در واقع ترکیبی از این دو است. فیلم درباره قضاوت، تریدد و عشق است. اینکه یک قاضی برای اولین بار حکم اعدام صادر می‌کند اما دچار تردید می‌شود...

اینکه چطور یک نفر بتواند یک آدم را از کره زمین حذف کند اما در عین حال خود نمی‌تواند بچه‌دار شود، سخت است. قاضی فیلم که دقیقاً محوریت داستان را بر عهده دارد مشمول این حقیقت است و برای او اتفاقاتی در خلال ماجرا رخ می‌دهد که دیدنی است.

وی در ادامه درباره بازیگران فیلم خبر داد که شبنم قلی‌خانی، ایوب آقاخانی، ثریا قاسمی، مونا کرمی، سهیل محبی از بازیگران اصلی فیلم‌اند و همینطور چهره‌های دیگری مانند علی رضا باقری حسن نجاریان نیز در این فیلم بازی می‌کنند.

ایوب آقا خانی در این فیلم نقش قاضی را بازی می‌کند که با خواندن فیلم‌نامه از همان ابتدا موافقت خود را اعلام کرد و مایه خوشحالی من شد. درباره همکاری با آقای شاه‌حاتمی نیز باید بگویم که سال‌ها با ایشان همکاری داشته‌ام که آخرین آن به سریال همسفر خورشید بازمی‌گردد. سرمایه‌گذاری این کار با بخش خصوصی و از دوستان من است که به نوعی حتی او بود که پیشنهاد ساخت فیلم بلند سینمایی را به من داد.

شفیعی در ادامه گفت که خیلی‌ها تلاش کردند تا این فیلم را سیاسی کنند اما به صراحت می‌گویم که نه تنها فیلم سیاسی نیست بلکه به هیچ جناحی نیز وابستگی ندارم. استادی داشتیم که همواره بر این تأیید داشت که باید در کنار تلخی‌ها زیبایی‌ها را هم دید. حدیثی نیز می‌گوید که خدا زیبا است و زیبایی‌ها را دوست دارد من هم دوست داشتم تا در کنار مشکلات زیبایی و انسانیت را نشان بدهم.

او ادامه داد: در تمام این سال‌ها هرچه فیلم درباره دادگاه داریم راوی یا خود قاتل است یا از خانواده مقتول اما در این فیلم راوی یک قاضی است و از نگاه او است که ماجرا روایت می‌شود. برای این فیلم از مشاوره دکتر زالی از بزرگ‌ترین قضات این کشور بهره‌مند شدیم.

تلاش ما این بوده است که مدلی از قاضی معرفی کنیم که با قاضی‌های دیگر متفاوت باشد. قاضی که الگوی او باید حضرت علی (ع) به عنوان عادل‌ترین قاضی باشد. علی(ع) که در مقابل زیاده‌خواهی برادرش عقیل ذغال داغ را آورد و او را نهی کرد. قاضی را در این فیلم معرفی کردیم که انسانیت دارد و با همه در محل کارش رفتار خوب و انسان‌دوستانه دارد و به فکر زندگی است.

برای اولین بار در سینما قاضی را ترسیم کردیم که دم خانه خانواده مقتول می‌رود تا رضایت را بگیرد. یعنی رسماً دنبال پرونده افتاده است تا مشکل را حل کند؛ مطمئن باشید فیلم متفاوتی خواهید دید.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش افزود که کرونا واقعاً به جریان تصویربرداری ما لطمه زد و مشکلات مالی فراوانی را برای ما رقم زد. به جر‌أت می‌گویم که شیوه‌نامه‌های بهداشتی را به بهترین نحو رعایت کردیم و شکر خدا هیچ اتفاقی برای هیچ یک از اعضای تصویربرداری نیفتاد.

فیلم من طرف حق را گرفته است زیرا خیلی از دیالوگ‌های فیلم را از دل قرآن درآورده‌ام همینطور خیلی از اتفاقات را بر اساس مذهب و دین نوشتم اما قول می‌دهم کسی نمی‌تواند تشخیص بدهد که کدام است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: