صفحه 1 : همه دانا صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : همه دانا صفحه 8 : فرهنگی

۶
بهمن
۱۳۹۹

شماره
۴۷۲۰

امروز: ۶ (بهمن) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Monday 2021 (Jan) 25

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه محله ما : نیازها و عملکرد مشترک گروه‌های انسانی را می‌توان یکی از مهم‌ترین عوامل شکل‌گیری محله‌های شهر به عنوان واحدهای اجتماعی و کالبدی شهرها دانست. در واقع می‌توان چنین گفت که حیات اجتماعی شهر به نوعی وابسته به محله‌های آن شهر بوده و مهم‌ترین عنصر شهری از گذشته‌های دور تاکنون را محلات شهر شامل می‌شدند.

شهر کهن همدان نیز دارای حداقل 85 محله در زمان‌های گذشته بوده است که تعدادی از این محلات تخریب شده و تنها بعضی از آنها دارای فعالیت مناسب اقتصادی و اجتماعی هستند. وجود عناصری مانند مسجد، حمام و مغازه‌هایی که مایحتاج آن محله را تأمین می‌کرده‌اند در تمام محلات قدیمی کاملاً مشهود بوده است.

محله کولانج در شهر همدان نیز یکی از محله‌های قدیمی است که از گذشته تاکنون بیشتر شکل تجاری داشته و خانه‌های مسکونی آن در پس بازارچه کولانج و در حول مسجد و حمام آن محله شکل گرفته‌اند.

در این محله و در مقابل مسجد کولانج بازارچه‌ای از قدیم‌الایام بوده است که امروز نیز همچنان پابرجاست و در حال حاضر تمام مسیر کوچه کولانج به عنوان مسیری تجاری شناخته می‌شود.

 

رونق کسب و کار در کولانج

یکی از کسبه و اهالی محله کولانج در گفتگو با هگمتانه در رابطه با وضعیت گذشته این محل گفت: من از سال 1349 در این محله مغازه میوه‌فروشی دارم و خوشبختانه همواره کسب و کار در این محدوده شهر همدان رونق خوبی داشت.

حسن الوندی با بیان اینکه تمام مسیر کولانج تا ابتدای صابونی‌ها در گذشته بازارچه‌ای بود که به نام کولانج معروف بود، افزود: لبو فروشی، کفاشی، مسگری، عطاری، بقالی، زغال‌فروشی، نجاری، نفت‌ فروشی، نانوایی و... از جمله مغازه‌های این بازارچه بودند که هنوز هم بخشی از آنها پابرجاست.

وی با اشاره به وجود مسجد کولانج در این محل ادامه داد: مسجد کولانج در سال 1325 بنا شده و در سال 69 مجدداً بازسازی شده است و تاکنون هم با نام مسجد آیت‌ا... نجفی، مسجد فعالی بوده است.

این پیرمرد همدانی از وجود حمامی در نزدیکی مسجد کولانج در سال‌های گذشته خبر داد و اضافه کرد: در زمانی که مرحوم بهنامجو شهردار همدان بود، ساختمان حمام و ملک‌های کناردست آن از جمله خانه ارمنی‌ها را خریداری کرد تا با تخریب آنها بتوان پارکینگ طبقاتی که تاکنون هم به اتمام نرسیده بنا کند.

الوندی افزود: در آن زمان در کنار حمام تعداد زیادی مغازه هم فعال بودند از جمله شیشه‌بری، کفاشی، نجاری و جوشکاری که در راستای جنوب به بین‌النهرین متصل می‌شدند و بعد از آن دیگر خانه‌های مسکونی بود.

 

 حمام کل‌ رضا، حمام محله کولانج

وی با بیان اینکه حمام محله کولانج به نام حمام کل رضا معروف بود، گفت: این حمام تا حدود 35 سال قبل در این محله باقی بود و خود من هم که ساکن کوچه صابونی‌ها بودم از این حمام استفاده می‌کردم.

کاسب محله کولانج به تعریض بخش‌هایی از این منطقه از شهر طی سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: در حال حاضر بخشی از کولانج به خیابان 18 متری تبدیل شده اما همچنان مسأله ترافیک و پارک خودروها مشکل‌ساز است.

حسن الوندی پیاده‌راه سازی خیابان بوعلی را عامل اصلی ترافیک محله‌های قدیمی اطراف این خیابان از جمله کولانج دانست و ادامه داد: متأسفانه بعد از پیاده‌راه شدن خیابان بوعلی، مسیر خودروها از آرامگاه بوعلی به سمت میدان امام(ره) در مسیر کولانج افتاد و باعث ترافیک این منطقه شد.

وی همچنین به وجود پل آرضا در انتهای کوچه کولانج، پایین‌تر از ساختمان پست اشاره کرد و گفت: در گذشته که هنوز روی مسیر رودخانه پوشیده نشده بود پلی به نام آرضا در این محل وجود داشت که امروز دیگر اثری از آن نیست.

الوندی در خصوص فعالیت کسبه کوچه کولانج نیز عنوان کرد: در سال‌های گذشته در این خیابان کفش‌های گالشی می‌دوختند؛ چراکه در آن زمان کفش‌های کارخانه‌ای وجود نداشت و کفش‌ها عمدتاً دست‌دوز بودند.

این شهروند همدانی تأسیس پارکینگ طبقاتی سینا در محدوده کولانج را مؤثر در کاهش ترافیک کوچه کولانج و کوچه‌های اطراف آن دانست و گفت: با احداث این پارکینگ هرچند با معماری قدیمی محله و خانه‌های اطراف آن هیچ سنخیتی ندارد و کاملاً در تضاد است اما مشکل ترافیک و پارک خودروها تا حد زیادی برطرف شده است.

الوندی ادامه داد: احداث پارکینگ‌ها به دلیل وسعت زیادی که لازم دارند باعث می‌شود خانه‌های قدیمی زیادی تخریب شوند و از دست بروند بنابراین به نظر می‌رسد بهتر باشد که پارکینگ‌ها در دل محله‌ها ساخته نشوند.

وی در پایان اظهار کرد: امروزه بیشتر مناطق شهر همدان دچار مشکل ترافیک هستند که باید مدیریت شهری فکری به حال این وضعیت بکند تا محلات و ترکیب سنتی آنها به هم نریزند.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: