صفحه 1 : شهرستان صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : خبر همدان صفحه 8 : فرهنگی

۲۹
دی
۱۳۹۹

شماره
۴۷۱۴

امروز: ۲۹ (دی) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Monday 2021 (Jan) 18

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه خبر همدان: موزه وقف استان همدان با بیش از یک‌هزار قطعه اثر بی‌نظیر مربوط به دوران مختلف در طبقه زیرین بقعه امامزاده عبدالله همدان یکی از کم‌نظیرترین موزه‌های وقف کشور به شمار می‌آید که یکی از 10 نسخه‌ برتر نهج‌البلاغه در جهان نیز در اختیار موزه وقف همدان است.

به گزارش هگمتانه، محمدی مسؤول مجموعه موزه وقف استان همدان و نویسنده کتاب «خانه اربابی بهاءالملک» می‌گوید: هدف از راه‌اندازی این موزه بازتاب پیشینه نیکوکاری در استان همدان است. خسرو محمدی بیان کرد: موزه وقف همدان یکی از موزه‌های چهارگانه وقف کشور است که به لحاظ غنای آثار، ترتیب و دسته‌بندی و مطالعات انجام شده بهترین موزه به شمار می‌رود.

وی افزود: باید اطلاعاتی از پیشینه وقف و تاریخچه وقف و اوقاف در همدان داشته باشیم تا بدانیم این آثار حاصل تولید چه فرهنگی است و در طول چه بازه زمانی به این دوران رسیده است.

محمدی افزود: می‌شود گفت قدیمی‌ترین وقفی که در همدان انجام شده توسط خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی است که در دوره ایلخانی و حدود قرن هفتم هجری قمری این وقف انجام شده و امروز وقفنامه آن بزرگ‌ترین وقفنامه جهان به شمار می‌آ‌ید که جزو میراث جهانی به نام ربع رشیدی به ثبت رسیده است. وی بیان کرد: شاخص‌ترین اثری که در این مجموعه داریم به لحاظ قدمت «نسخه نهج‌البلاغه» است که به دوره ایلخانی برمی‌گردد این نسخه با 764 سال قدمت در سال 675 هجری نوشته شده است. نسخه‌ای فوق العاده که سالم ماندن آن تا به امروز جای خوشحالی و خوشبختی دارد. این اثر جزو 10 نسخه برتر نهج‌البلاغه در جهان است.

وی ادامه داد: طبق بررسی‌های صورت گرفته این اثر توسط حسن ابن اسماعیل در مشهد مقدس نوشته شده و یک نسخه فوق العاده با خط نسخ و خطوط شنگرف (خطوط قرمز) است که به این لحاظ یکی از نسخه‌های ملی به شمار می‌آید و هفته گذشته این اثر ثبت ملی شد.

محمدی بیان کرد: از دیگر نسخه‌های خطی در این مجموعه نسخه «زیج اُلغ بیگ» الغ بیگ پسر تیمور مربوط به دوره صفوی است، نسخه‌ای بسیار ارزشمند در کنار دو جلد از کتاب «تاریخ حبیب السیر» دیوان نظیری که یکی از نسخه‌های فوق العاده ماست و دیوان «تحفه العراقین خاقانی» که این کتاب نیز با کاغذ زرافشان و جلد تیماج چرمی تهیه شده و یکی از بهترین نسخه‌های ما به شمار می‌آید.

وی درباره قالی‌های موزه نیز گفت: از جمله آنها قالی بافت نهاوند دارای نقوش بسیار پرکار و زیبا و نقشه‌های وحشی بومی است، این اثر اهمیت بافته‌ها را در نقش‌ها و اهدا به امامزاده‌ها و مساجد نشان می‌دهد که از بقعه امامزاده عیسی ابن احمد همدان به اینجا منتقل شده است. یک قالی بسیار فوق‌العاده هم در کنار دو تخت قالی بافت ترکمن باز هم از بقعه امامزاده محسن به این موزه انتقال داده شده است.

وی مجموعه سکه‌های دوره ساسانی که 1500 تا 1800 سال قدمت دارند و توسط یک زائر نذر امامزاده جعفر نهاوند شده‌ است و نقاشی‌های بی‌نظیر این موزه را از دیگر اشیا با ارزش برشمرد و گفت: سه نقاشی در این موزه وجود دارد که یکی مربوط به تصویر «اعتمادالدوله» روی بوم پارچه‌ای است و یک قرن قدمت دارد و در نوبت ثبت ملی است.

محمدی ادامه داد: یک نقاشی دیگر توسط هنرمند ناشناخته روی بوم‌ فلزی پیاده شده است و به ظاهر بازتاب‌دهنده صحنه‌ای از عاشوراست و به لحاظ بومی و وحشی بودن و اسلوب خاصی که هنرمند در آن به کار برده برای ما قابل توجه است.

به نقل از فارس، وی به دو کتیبه به جامانده نیز اشاره کرد و گفت: یکی «کتیبه وقفنامه مسجد پیغمبر» است و کتیبه دیگر «کتیبه بقعه امامزاده محسن» مربوط به بهمن میرزا پسر فتحعلی‌شاه است که در همدان می‌زیسته و به لحاظ اینکه مردم روستای برفین یا برفجین‌ در کنار امامزاده محسن در حدود 200 سال پیش اقدام‌ به مرمت گنبد امامزاده می‌کنند، بهمن‌میرزا تخفیف مالیاتی به آنها می‌دهد و این موضوع را در کتیبه‌ای منقور و مکتوب کرده است.

وی در پایان گفت: از مسؤولان می‌خواهیم مجموعه‌های مرتبط خود را به این موزه بیاورند تا مردم با فرهنگ وقف بیشتر آشنا شوند و امیدواریم ما به عنوان پاسداران و میراث بانان وقف در استان همدان باشیم و آن را به سایر استان‌های کشور نیز تسری دهیم.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: