صفحه 1 : صفحه اول صفحه 2 : خبر همدان - استان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان - استان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : محله ما صفحه 8 : فرهنگی

۵
آذر
۱۳۹۹

شماره
۴۶۷۰

امروز: ۵ (آذر) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Wednesday 2020 (Nov) 25

عناوین صفحه

هگمتانه- گروه فرهنگ شهروندی، : آمارهایی که این روزها از تعداد مبتلایان به کرونا داده می‌شود، حاکی از افزایش تعداد مبتلایان و آمار فوتی‌هاست، همدان نیز در موج سوم این بیماری جزو استان‌های قرمز است، و این درحالی است که متولیان امر بهداشت و مسؤولان ستاد مقابله با کرونا شهروندان را به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی دعوت می‌کنند، اما با تمام این اوصاف آمارهایی که هر روز از تعداد مراجعه کنندگان با علایم بیماری کرونا به بیمارستان‌های همدان اعلام می‌شود حاکی از آن است که شهروندان هنوز هم آنچه را که باید رعایت نمی‌کنند در صورتی که رعایت بهداشت فردی و عمومی یکی از وظایف اصلی هر شهروند در جامعه محسوب می‌شود، شهر و جامعه‌ای که توسط یک بیماری تهدید می‌شود نیازمند همکاری تک تک شهروندان است، این مهم به حساسیت شهروندان نسبت به سلامت خود و سایر شهروندان بر می‌گردد، دورهمی‌ها و مهمانی یکی از عوامل شیوع کرونا در همدان اعلام شده است که این به جای خالی فرهنگ پیشگیری از کرونا بر می‌گردد.

همدان در موج سوم بیماری کرونا جزو شهرهای قرمز است و از سوی دیگر آمارهای اعلامی از سوی متولیان بهداشتی، وضعیت نامناسب همدان را در این خصوص گوشزد می‌کند.

نکات مهم و بهداشتی بارها و بارها از سوی مسؤولان بهداشتی و ستاد مقابله با کرونا بیان شده است و بر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، زدن ماسک، عدم برگزاری دورهمی و مهمانی و... تأکید شده است، اما با وجود آمارها به نظر می‌رسد هنوز شهروندان این توصیه‌ها را جدی نگرفته اند، در ابتدای شیوع کرونا مردم حساس‌تر بودند و نکات بهداشتی و ایمنی را بیشتر رعایت می‌کردند اما اکنون که نزدیک ۸ ماه از شیوع بیماری می‌گذرد، گویی مردم نسبت به آن بی خیال‌تر شده‌اند، درست است که زندگی و کار باید جریان داشته باشد، اما رعایت نکات بهداشتی و ایمنی در کنار آن ضروری است.

هر چقدر هم مسؤولان دولتی بخواهند با اقدامات مختلف جلوی شیوع بیماری کرونا را بگیرند، تا خود ما به شیوه‌نامه‌های بهداشتی عمل نکنیم این هدف محقق نمی‌شود، قطع زنجیره شیوع کرونا در گرو همکاری تک تک شهروندان است.

برگزاری دورهمی‌ها و مهمانی‌ها یکی از علت‌های شیوع کرونا در همدان اعلام شده است، مسؤولان که دیگر نمی‌توانند یکی یکی در منازل را بزنند و ببینند آیا کسی مهمانی گرفته است یا نه! این‌ها مواردی است که به خود شهروندان بر می‌گردد.

یا اینکه اصناف و کسبه‌ای که از ماسک استفاده نمی‌کنند، مدام که نمی‌شود آنها را کنترل کرد باید خودشان به این امر واقف باشند و از سلامت خودشان حفاظت کنند، هر چند اقدامات قهری نیز در این زمینه صورت گرفته است، اما بازهم خود افراد باید آگاه باشند.

 

کرمی: مردم باید در خصوص پیشگیری از کرونا یکدیگر را امر به معروف و نهی از منکر کنند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در گفتگو با خبرنگار هگمتانه گفت: با افزایش روند اطلاع‌رسانی و اعمال محدودیت‌ها می توان شاهد بهبود وضعیت شد اما این کافی نیست.

منوچهر کرمی با تأکید بر اینکه نقش مردم در کنترل بیماری کرونا در شهر همدان بی‌بدیل است، اظهار کرد: مردم باید در این خصوص یکدیگر را امر به معروف و نهی از منکر کنند.

وی ادامه داد: اگر مردم در این خصوص یکدیگر را امر به معروف و نهی از منکر می‌کردند هرگز دچار مشکل نمی‌شدیم اما این موضوع وجود ندارد.

کرمی عنوان کرد: چه بسا کسانی هستند که بدون ماسک و بدون رعایت فاصله اجتماعی در صف نانوایی یا فروشگاه ایستاده‌اند این مسؤولیت‌ناپذیری اجتماعی به قطع پیامدهای منفی را خواهد داشت.

وی تصریح کرد: اگرچه اکثر این رفتارها از عدم اطلاع صورت می‌گیرد، اما وقتی هر فردی نسبت به این موضوع حساس باشد دیگر در صف انتظار نانوایی و یا فروشگاه و... شاهد عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی نخواهیم بود.

 

وقتی شهروندان از یکدیگر بخواهند که شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند این موارد تبدیل به یک فرهنگ در شهر می‌شود

کرمی با بیان اینکه اگر فرد نسبت به نکات ایمنی و بهداشتی آگاهی داشته باشد باعث می‌شود که مطالبه‌گر شود، گفت: این مطالبه‌گری از اصناف، مراکز، ادارات و دفاتر پیشخوان‌ها و غیره باید تبدیل به یک فرهنگ شود.

وی افزود: وقتی شهروندان از یکدیگر بخواهند که شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند این موارد تبدیل به یک فرهنگ در شهر می‌شود.

کرمی در ادامه بیان کرد: از طرف دیگر اکنون فصل سرد است شهروندان باید در صورت داشتن علایم سرما خوردگی حتما فاصله را رعایت کنند و تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

این مسؤول گفت: شهروندان باید علایمی چون علایم تنفسی، سرفه، تب و لرز، بدن درد، سردرد، از رفتن حس بویایی و چشایی، را جدی بگیرند و به مراکز ۱۶ ساعته مراجعه کنند و حتی خانواده آنها نیز باید در مراکز حاضر شوند.

وی تأکید کرد: کنترل گردش ویروس کرونا به فرهنگ شهروندان بستگی دارد، می توان با الگو سازی واحدهای صنفی و یا واحدهای ارائه خدمات که تمام نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت می‌کنند شهروندان را به این سمت سوق داد.

افشاری: کاهش رعایت و حساسیت مردم 

فرماندار همدان هم در گفتگو با خبرنگار هگمتانه، با بیان اینکه در موج سوم کرونا میزان ابتلا نسبت به موج قبلی بیشتر شده است، عنوان کرد: متأسفانه میزان رعایت مردم کم‌تر شده است به طوری که از ۸۵ درصد فروردین ماه به ۵۶ درصد قبل از آغاز موج سوم کاهش یافته است.

حسین افشاری با اشاره به اینکه میزان رعایت مردم در روستا ۵۵ و در شهر ۶۸ درصد است، گفت: در مجموع میزان رعایت مردم در همدان در حال حاضر میانگین ۶۵ درصد است.

فرماندار همدان با اشاره به اینکه اطراف شهر و جایی که تراکم جمعیت بالاست خطرناک‌تر است، بیان کرد: اقداماتی در راستای اجتماعی کردن مقابله با کرونا انجام شد که درمرحله اول خود مراقبتی قرار دارد.

 

رعایت نکات بهداشتی آسان است، اما چرا رعایت نمی‌شود نیاز به مطالعه روان‌شناسی دارد

افشاری شستشوی دست‌ها، رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک را از ضرورت‌ها عنوان کرد و گفت: این‌ها کار آسانی است اما چرا مردم توجه نمی‌کنند به نظر نیاز به مطالعه جامعه‌شناسی و روان‌شناسی دارد.

فرماندار همدان به کنترل و بازرسی اصناف به ویژه نانوایی‌ها اشاره و اظهار کرد: واحد‌های صنفی شامل نانوایی‌ها، باشگاه ورزشی، مطب‌ها، بانک‌ها، مراکز پست، و... بازید می‌شود که ابتدا تذکر می‌دهند و در صورت ادامه تخلف واحد پلمب می‌شود و اگر واحد اداری باشد به واحد تخلفات اداری معرفی و اگر خصوصی باشد به مراجع قضایی معرفی می‌شود.

افشاری گفت: بیشترین آمار بیماران کرونایی بر اساس گفتگویی که از آنها گرفته شده است مربوط به دورهمی‌ها و مهمانی‌ها است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: