صفحه 1 : فرهنگی صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : خبر همدان صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : فرهنگ شهروندی صفحه 8 : فرهنگی

۱۰
آبان
۱۳۹۹

شماره
۴۶۴۹

امروز: ۱۱ (آبان) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Sunday 2020 (Nov) 01

عناوین صفحه

هگمتانه، گروه شهرستان: فرماندار نهاوند گفت: محصولات باغی نهاوند بسیار است اما صنایع تبدیلی همچنان از جمله مطالبات مهم این شهرستان به شمار می‌رود.
به گزارش هگمتانه، جلسه شورای هماهنگی مدیران کل دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون ظهر روز گذشته در نهاوند تشکیل شد.
 سیداحمد توصیفیان  مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان همدان در این جلسه با اشاره به رونمایی سامانه‌های شفافیت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: از اهداف گام دوم انقلاب شفاف سازی و مبارزه با فساد بوده که سامانه جامع شفافیت هم به همین منظور رونمایی و فعال شده است.
وی با بیان اینکه سامانه جامع روابط کار هم بر همین مبنا فعال شده است، گفت: برنامه 3 ساله اشتغال برای استان همدان با سرمایه‌گذاری و تقسیم کار بین دستگاه‌های استان و شهرستان و ارائه گزارش کار ماهانه، در حال تحقق است.
توصیفیان با یادآوری اینکه پرداخت تسهیلات به دام‌داری‌های سنتی با توجه به دستورالعمل‌های موجود از اواخر سال 97 ممنوع و درخواست شد این تسهیلات به سمت اولویت‌های دیگر استان برود، گفت: این تسهیلات در نهاوند به سمت کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، لبنیات سوق داده می‌شود.
وی عنوان کرد: از ابتدای اجرای این طرح و از سال 97 تاکنون 52 میلیارد تومان تسهیلات روستایی با نرخ 6 درصد برای ایجاد یک هزار و 65 شغل پرداخت شده است.
توصیفیان با بیان اینکه امسال در حوزه بهزیستی 56 میلیارد و در حوزه کمیته امداد امام(ره) 13 میلیارد تسهیلات ارائه شده است، گفت: برای مشاغل خانگی 590 میلیون تومان سال گذشته و امسال هم 600 میلیون تومان برای حوزه مشاغل خانگی در شهرستان نهاوند پرداخت شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: از مجموع اعتبارات و تسهیلات اشتغال روستایی در استان همدان تاکنون 96 درصد پرداخت شده و باقی منتظر تأیید طرح‌های ارائه شده است.
فرماندار نهاوند با بیان اینکه صنایع تبدیلی همچنان از جمله مطالبات مهم این شهرستان به شمار می‌رود گفت: شهرستان نهاوند دارای ظرفیت‌های منحصر به فردی در بخش‌های مختلف است که تاکنون کمتر از 50 درصد از آن مورد بهره‌وری قرار گرفته است.
مراد ناصری در جلسه شورای هماهنگی ادارات کل زیرمجموعه بخش تعاون استان افزود: بخش تعاون از ظرفیت بالایی برخوردار است که می‌تواند میزان بهره‌وری از ظرفیت‌های شهرستان را به بالای 70 درصد برساند.
وی با اشاره به اینکه حدود نیمی از جمعیت شهرستان در مناطق روستایی زندگی می‌کنند افزود: عمده فعالیت‌های انجام شده در سطح روستاها در بخش‌های کشاورزی و دامداری به صورت سنتی انجام می‌شود که برای توسعه آنها نیازمند حمایت مالی هستند.
فرماندار نهاوند اظهار کرد: طبق مصوبات وزارتی و اسناد بالادستی ارائه تسهیلات از بخش سنتی به بخش‌های صنعتی سوق داده شده لذا تعداد زیادی از مردم متضرر شده‌اند.
وی در این زمینه افزود: با توجه به اینکه فعالیت به شیوه صنعتی مستلزم سرمایه‌گذاری کلان است که توان مالی مردم در این زمینه خیلی بالا نیست و در نتیجه دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند.
ناصری گفت: برخی از مشاغل مانند مشاغل خانگی و یا دامداری‌های سنتی در سطح شهرستان وجود دارد که با 50 میلیون تومان فعال می‌شوند و می‌توانند برای شهرستان اشتغالزایی ایجاد کنند.
وی در ادامه به برخی مشکلات شهرستان در حوزه‌های تعاون اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلات شهرستان در حوزه تأمین اجتماعی بحث درمانگاه تأمین اجتماعی است که فعالیت آن به صورت یک شیفت است.
فرماندار نهاوند افزود: با توجه به اینکه یک سوم جمعیت شهرستان جزء جامعه هدف سازمان تأمین اجتماعی است لذا فعالیت درمانگاه تأمین اجتماعی به صورت یک شیفت موجب تنگناهایی برای مردم شده است.
وی گفت: در حوزه بهزیستی نیاز به حمایت بیشتر از مددجویان، افزایش بیمه زنان، حمایت از حوزه توانبخشی و سرعت بیشتر در برگزاری کمیسیون پزشکی مورد نظر است.
ناصری اظهار کرد: در خصوص صندوق کارآفرینی نیز با توجه به نقش آن در حوزه اشتغالزایی نیاز به دادن اختیارات بیشتر در زمینه تکمیل پرونده وجود دارد زیرا روند تکمیل پرونده با وضعیت فعلی زمان‌بر و کند است.
وی بر ارائه آموزش به علاقمندان برای فرآوری محصولات کشاورزی تأکید کرد و گفت: با توجه به اینکه در شهرستان نهاوند حدود 95 درصد محصولات باغی و کشاورزی به صورت خام‌فروشی انجام می‌شود اگر آموزش‌های اولیه برای فعالان این بخش برگزار شود می‌توان میزان خام‌فروشی را به حداقل رسانده و برای بسیاری از جوانان اشتغال ایجاد کرد.
وی با بیان اینکه 90 درصد تولید گشنیز استان همدان و بیش از 60 درصد تولید کشور از نهاوند تأمین می‌شود اما در این حوزه فعالیتی برای منع خام فروشی و ایجاد اشتغال انجام نشده است، گفت: با توجه به اینکه نیمی از جمعیت شهرستان را روستاها تشکیل داده، اما وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رویه کار را به سمت صنعتی شدن برده است که این امر مردم و به خصوص مشاغلی که در حوزه سنتی به وجود آمده را متضرر کرد.
فرماندار نهاوند با تأکید بر اینکه از حوزه کار مطالبه داریم تا نسبت به ارائه تسهیلات مشاغل خانگی نظارت کرده و به دامپروری‌ها و تعاونی‌های فعال توجه ویژه شود، گفت: برخی تعاونی‌ها نیازمند کمک جدی هستند.
فرماندار نهاوند گفت: محصولات باغی نهاوند بسیار است اما صنایع تبدیلی همچنان از جمله مطالبات مهم این شهرستان به شمار می‌رود.

تأمین اجتماعی نهاوند دو نوبت در روز پذیرش کند
نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مقرر شد درمانگاه تأمین اجتماعی نهاوند از یک نوبت پذیرش در روز به دو نوبت ارتقا یابد اما تاکنون علیرغم ابلاغ آن، این مهم عملی نشده است.
علیرضا شهبازی در جلسه شورای هماهنگی مدیران کل دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت تعاون در نهاوند اظهار کرد: به منظور جبران عقب‌ماندگی‌های شهرستان نهاوند نیاز به هم‌افزایی مسؤولین استانی و شهرستانی داریم.
وی گفت: شهرستان نهاوند با وجود ظرفیت‌های مناسبی که در آن وجود دارد نسبت به قدمت خود از توسعه لازم برخوردار نشده است.
نماینده مردم نهاوند در مجلس با بیان اینکه از مدیران استانی حاضر در این جلسه می‌خواهم موانع نهاوند را طی رایزنی با مسوولان بالادستی در کشور رفع کنند گفت: لازمه توسعه شهرستان توسعه استان است زیرا در این صورت شهرستان‌ها نیز به تبعیت از استان رشد خواهند کرد.
وی افزود: مدیران استانی با هدف رفع موانع موجود در شهرستان و استان پیگیری لازم را از مسؤولین کشوری خود داشته باشند ما نیز برای حمایت از آنها آمادگی لازم را داریم.
شهبازی گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته مقرر شد درمانگاه تأمین اجتماعی نهاوند از یک نوبت پذیرش در روز به دو نوبت ارتقا یابد اما متأسفانه تاکنون علیرغم ابلاغ آن، این مهم عملی نشده و مردم شهرستان در حال تحمل رنج هستند.
وی تأکید کرد: با توجه به فاصله نهاوند با مرکز استان و شرایط اقتصادی موجود باید امکانات و زیرساخت‌های موجود در شهرستان تقویت شود تا رفت و آمد مردم به مرکز کمتر شود زیرا در شرایط کنونی تردد هزینه‌بر است.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: