صفحه 1 : محله ما صفحه 2 : خبر همدان صفحه 3 : شهرستان صفحه 4 : محله ما صفحه 5 : ایران و جهان صفحه 6 : ورزش صفحه 7 : فرهنگ و ادب صفحه 8 : فرهنگی

۱
آبان
۱۳۹۹

شماره
۴۶۴۴

امروز: ۴ (آبان) ۱۳۹۹ ◀ ◀ Sunday 2020 (Oct) 25

عناوین صفحههگمتانه، گروه خبر همدان: ویژه برنامه «به شهادت آب» با محوریت کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» و با حضور همسر شهید سلگی و سردار سالار آبنوش برگزار شد.
به گزارش هگمتانه، معاون عملیات سازمان بسیج مستضعفان کشور ظهر دیروز در ویژه برنامه به شهادت آب که به مناسبت هفته دفاع مقدس و با محوریت «کتاب آب هرگز نمی‌میرد» در فضای مجازی و به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برگزار شد گفت: امروز هرکس هر آنچه از دستش برمی‌آید برای دفاع از دین و اقتدار کشور در فضای مجازی انجام دهد.
سردار سالار آبنوش اظهار کرد: 40 سال پیش با حاج میرزا سلگی و کنار هم وارد عرصه پاسداری شدیم و از او معنی عزت نفس را به طور کامل آموختیم چراکه زندگی او این دو واژه را به خوبی تشریح می‌کرد.
وی با بیان اینکه لحظه‌ای که حاج میرزا مجروح شد کنارش بودم افزود: در آن لحظه او ما را دلداری می‌داد و امیدوار می‌کرد، این بزرگ‌ترین درس این شهید بزرگ به همه ما بود که به راهی که می‌رفت اعتقاد راسخ داشت.
معاون عملیات بسیج مستضعفان کشور با بیان اینکه امروز هرکس هر آنچه از دستش برمی‌آید برای دفاع از دین و اقتدار کشور در فضای مجازی انجام دهد افزود: دشمن با تمام تلاش درصدد زیر سؤال بردن اقتدار کشور و کمرنگ کردن نقش ولایت است که نباید اجازه دهیم دشمن در این راه موفق شود.
وی تصریح کرد: اگر دشمن در راه اهداف خود به موفقیت دست یابد نسل جدید از برکت وجود ولایت بی‌بهره می‌ماند و مشخص نیست که در راه صحیح زندگی خواهد ماند و یا خیر.
آبنوش با بیان اینکه افرادی که می‌توانند باید با قدرت در فضای مجازی حاضر شوند تأکید کرد: با قوت و دست پر در فضاهای مجازی با برنامه‌ریزی و هدفمند حضور یابیم و داشته‌های خود را به خوبی عرضه کنیم.
وی در ادامه به سردار شهید محسن امیدی هم اشاره کرد و گفت: من افتخار داشتم که در لحظه شهادت در کنار شهید امیدی باشم و با توجه به شناختی که از او دارم باید حاج محسن را مسیح شهدای استان بدانیم.
جمشید طالبی، مصاحبه‌گر کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» نیز اظهار کرد: در طول هشت سال دفاع مقدس حاج میرزامحمد سلگی 6 بار مجروح شدند که پیش از قطع شدن پاهایشان، پهلوی ایشان در عملیات والفجر 5 به شدت مجروح شد.
وی گفت: ماندگاری «حاج میرزا» به دلیل اخلاص در عمل بود به طوری که ولایتمداری او بی‌نظیر و عاشق نسل جوان بود.
مصاحبه‌گر کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» تصریح کرد: خوشبختانه استان همدان در حوزه ادبیات دفاع مقدس یک استان غنی و دارای نویسندگان برجسته‌ای است و باید به خوبی معرفی شوند هرچند بهره‌برداری از این آثار به خود انسان‌ها نیز باز می‌گردد.

زارعی: آب هرگز نمی‌میرد، اثری مانا در ادبیات دفاع مقدس
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان هم در این برنامه اظهار کرد: دفاع مقدس با تمام فراز و نشیب خود، استقلال سرزمین و حفظ هویت دینی و ملی را برای ایران رقم زد و به همین منظور کتابخانه‌های عمومی کشور و استان همدان در راستای اهداف حرفه‌ای و فرهنگی خود حفظ ارزش‌های جامعه را رسالت خود می‌داند.
عاطفه زارعی با اشاره به تعمیق و ترویج ارزش‌های دینی و مسائل فرهنگی و اجتماعی به منظور حفظ آن برای نسل‌های امروز و آینده گفت: در این راستا شیوه‌های مختلف همچون برگزاری نشست‌های کتابخوان، نقد و بررسی کتاب، نمایشنامه خوانی، روایتگری و سایر برنامه‌های فرهنگی در دستور کار است.
وی با بیان اینکه در چهلمین سالگرد دفاع مقدس و در راستای ادای دین به مقام شامخ شهدا ویژه‌برنامه «به شهادت آب» تدارک دیده شده است افزود: کتاب «آب هرگز نمی‌میرد»، خاطرات حاج میرزامحمد سلگی، فرمانده گردان ابوالفضل(ع) است که به قلم سردار حمید حسام به نگارش درآمده و به یکی از آثار ماندگار در حوزه ادبیات دفاع مقدس بدل شده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: ویژه‌برنامه‌های فرهنگی در هفته دفاع مقدس در کتابخانه‌های عمومی برگزار و در فضای مجازی به سمع و نظر اعضا و علاقمندان خواهد رسید.

عشق هرگز نمی‌میرد
همسر سردار شهید حاج میرزامحمد سلگی راوی کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» نیز به خوانش دلنوشته خود برای همسر شهیدش پرداخت و ضمن اینکه سخنانش را با بیاناتی از امام خمینی(ره) آغاز کرد از انتشار کتاب خاطراتش به نام «عشق هرگز نمی‌میرد» خبر داد.
پروین سلگی با بیان اینکه روزهای دفاع مقدس بهترین روزهای عمر من و همسرم بود اظهار کرد: زمانی که با حاج میرزا آشنا شدم 14 سال بیشتر نداشتم، همان اوایل انقلاب بود که ازدواج کردیم. جنگ با صدام که آغاز شد، جوانان را برای دفاع از کشور خواستند که حاج میرزا هم با توجه به اینکه دوره سربازی را طی کرده بود خود را آماده جنگ کرد.
وی افزود: من که زندگی شیرینی را در کنار همسری مهربان آغاز کرده بود، بسیار ناراحت و نگران شدم اما از حضور ایشان در جبهه‌های حق علیه باطل جلوگیری نکردم، در طول هشت سال دفاع مقدس که همچون میرزا عشق به کشورم، اسلام، امام خمینی(ره) و انقلاب داشتم مشغول خانه‌داری و بچه‌داری می‌کردم تا میرزا به خیال آسوده جهاد در راه خدا را ادامه دهد.
همسر سردار سلگی با بیان اینکه جنگ سختی‌های بسیاری داشت تصریح کرد: پدر و برادرم شهید شدند و حاج میرزا نیز با مجروحیت‌های متعددی روبه‌رو شد، من هم آماده هر اتفاقی بودم که حاج میرزا با مجروحیت و یا شهادت مواجه شود.
وی ادامه داد: وقتی از یکی از تشییع پیکر شهدا بازمی‌گشتم از حضرت عباس(ع) خواستم که میرزا دو پا و یا دو دستش قطع شود اما شهید نشود، چون نمی‌توانستم دوری‌اش را تحمل کنم و در نهایت پس از چند روز دو پایش قطع شد و جراحت سنگینی برداشت و اجبارا او را به کشور آلمان اعزام کردند.
سلگی با بیان اینکه من ماندم و پنج بچه قد و نیم قد و بمباران نهاوند خاطرنشان کرد: خاطرات زندگی من در کتاب «عشق هرگز نمی‌میرد» منتشر خواهد شد.
وی گفت: من از خانواده‌ای مذهبی بودم که سختی هم کشیده بودم، بنابراین فقط بچه‌داری نمی‌کردم، از بانوان بسیجیان فعال و عضو گردان الزهرا بودم و به این بسنده نمی‌کردم که همسرم در جبهه‌ها حضور دارد و من بچه کوچک دارم بلکه خود را رزمنده‌ای می‌دیدم که در پشت جبهه‌ها مشغول خدمت هستم.
همسر شهید سلگی خطاب به جوانان امروز اظهار کرد: جوانان به خدا توکل کنند و پابه‌پای ولایت حرکت کنند و خود را مدیون شهدا بدانند و همواره در راه حفظ آرمان‌های اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی گام بردارند و به آن پایبند باشند و زندگی امام حسین و حضرت زهرا(س) را سرمشق خود قرار دهند.ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: